کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

2

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 

کریستوفر نولان از آن دست کارگردان‌هایی است که فیلم‌هایش قابلیت تماشای چندباره را دارد. فیلم‌هایی که در پی بیان یک مفهوم چندلایه برآمده و نولان هم به‌خوبی بلد است چگونه آن را  کارگردانی کند. کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر است که در سراسر جهان دوستداران و مخاطبین خاص خودش را دارد.

بیوگرافی مختصر

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم انگلیسی-آمریکایی است.

او در ۳۱ ژوئیه ۱۹۷۰ در لندن به دنیا آمد. پدر وی که در کار بازاریابی و تبلیغات بود، در  روز تولد ۸ سالگی‌اش یک دوربین سوپر ۸ به وی هدیه کرد. به گفته‌ خود نولان این هدیه کاربردی اساسی برایش داشت و زندگی‌اش را متحول نمود؛ چراکه عمده اوقات فراغت وی تا نوجوانی با دوربین کوچکش سپری شد.

فیلموگرافی فیلم‌های نولان

 

 • Fallowing

از همان ابتدای دوران فیلم‌سازی‌اش با ساخت اولین فیلم خود یعنی “تعقیب” نشان داد حرفی برای گفتن دارد. او فیلم اول خود را با هزینه بسیار کمی ساخت و درنهایت چهل برابر مقدار هزینه‌ای که برای ساخت آن صرف کرده بود، فروش کرد.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 

 • Memento

پس از مدتی فیلم‌نامه “ممنتو” را جلوی دوربین برد. هزینه ساخت این فیلم چند برابر کار قبلی او بود و این صرفا به خاطر آن است که با فیلم اول خود توانسته بود اعتماد تهیه‌کنندگان را جلب کند. ممنتو داستانی با شکست‌های زمانی پی‌درپی دارد. ماجرای مردی که حافظه‌اش دچار اختلال شده و این باعث پیدا شدن اتفاقاتی در بسترهای مختلف زمانی می‌شود.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • Insomnia

فیلم بعدی او “بی‌خوابی” نام دارد که آل‌پاچینو ایفاگر نقش اصلی آن بوده است. این فیلم به پرونده‌ای جنایی می‌پردازد که با درونیات کارآگاه پرونده و همچنین حال و هوای عجیب جزیره‌ای که محل وقوع این ماجرا است، درامی جالب را شکل می‌دهد. بی‌خوابی در ۲۴ مه ۲۰۰۲ اکران شد و در نظر منتقدان و گیشه موفق بود. این تنها فیلم در کارنامه نولان است که وی در آن نویسندگی فیلم‌نامه را بر عهده نداشته است.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • Batman Begins

در سال ۲۰۰۵ کریستوفر پشت دوربین فیلم “بتمن آغاز می‌کند” می‌رود. فیلمی با سکانس‌هایی جذاب و داستانی گیرا که پارت اول سه‌گانه بتمن او به شمار می‌رود. این فیلم توسط منتقدان تحسین شد و بسیاری آن را یکی بهترین فیلم‌های ابرقهرمانانه تاریخ خواندند. منتقدان به این نکته اشاره کردند که ترس، موضوع اصلی فیلم است و نسبت به فیلم‌های قبلی فضای تاریک‌تری دارد. این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری و سه جایزه بفتا گردید.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • The Prestige

یک سال بعد فیلم “پرستیژ” را جلوی دوربین می‌برد. فیلمی درباره عالم شعبده‌بازها و رقابت تنگاتنگ میان دو شعبده‌باز که نولان از پس روایت آن به‌خوبی برآمده است. این فیلم با بازی کریستین بیل و دیوید رابرت جونز توانست نظر منتقدان را جلب کند. “پرستیژ” در دو بخش بهترین فیلم‌برداری و بهترین طراحی صحنه در جوایز اسکار نامزد شد.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • The Dark Knight

فیلم بعدی او “شوالیه تاریکی” نام دارد که به جوکر هم معروف است. این فیلم با بازی درخشان هیث لِجِر در نقش جنایتکاری با حالات روانی نامتعادل توانست فروش یک میلیارد دلاری فیلم را برای شرکت وارنر برادرز به ارمغان بیاورد. فیلمی که در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کرد که پارت دوم سه‌گانه بتمن به‌حساب می‌آید. می‌توان گفت محبوب‌ترین فیلم از سری بتمن‌های تاریخ سینمای جهان، همین نسخه از فیلم او قلمداد می‌شود.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • Inception

در سال ۲۰۱۰ نولان با فیلم فلسفی و چندلایه “تلقین” بر سر صحنه فیلم‌برداری حاضر شد. موضوع اصلی فیلم خواب است. نولان با نگاه منحصربه‌فرد خود این بار دست به روایت داستانی زده تا مخاطب را به عمق یک خواب عجیب و غریب ببرد! این فیلم را می‌توان به‌مانند یک کتاب روانشناسی خواب و یا بررسی فلسفه زمان به تماشا نشست.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • The Dark Knight Rises

پس از دو سال یعنی سال ۲۰۱۲ پارت سوم بتمن خود را روانه پرده نمایش می‌کند. این فیلم عنوان پرفروش‌ترین فیلم نولان را به خود می‌گیرد. شوالیه تاریکی برمی‌خیزد عموما نقدهای مثبتی دریافت کرد. راتن تومیتوز با جمع‌آوری نظرات ۳۳۴ منتقد، اعلام کرد که ۸۷ درصد آن‌ها نظر مثبتی راجع به فیلم داشته‌اند. متاکرتیک بر پایه نظرات ۴۵ منتقد سینمایی، به فیلم نمره ۷۸ از ۱۰۰ داد. سینما اسکور گزارش داد که تماشاگران فیلم، به آن نمره A داده‌اند.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • Interstellar

فیلم بعدی او “میان ستاره‌ای” نام دارد. اثری با ژانر علمی_تخیلی که قرار است مخاطب را بر روی صندلی‌اش در سینما میخکوب کند. داستانی چفت‌وبست‌دار با روایتی ریتمیک و گیرا که موضوع اصلی آن سفر یک گروه تحقیقاتی به فضا را در برمی‌گیرد. شکست زمانی در این فیلم به‌خوبی پردازش شده و این باعث تأثیرگذاری هرچه بیشتر داستان فیلم بر مخاطب شده است.این فیلم در گیشه موفق بود و نظرات مثبت منتقدان را در پی داشت، آن‌ها بیشتر صحت علمی فیلم، موسیقی متن، جلوه‌های ویژه و بازی متیو مک‌کانهی، انا هتوی و مکنزی فوی را تحسین کرده‌اند. در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار، این فیلم نامزد دریافت ۵ جایزه بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین طراحی صحنه، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین موسیقی فیلم شد و از این‌ میان موفق به دریافت جایزه بهترین جلوه‌های ویژه گردید.

کریستوفر نولان کارگردان محبوب معاصر

 • Dunkirk

فیلم آخر او دانکرک نام دارد. فیلمی خوش‌فرم که به بخشی از جنگ جهانی دوم در ساحلی به نام دانکرک می‌پردازد. فیلم دارای ریتم متناسب با داستان بوده و با استفاده از شکست زمانی به جلو می‌رود.

این فیلم در گیشه موفق بود و نظرات مثبت منتقدان را در پی داشت، آن‌ها بیشتر صحت علمی فیلم، موسیقی متن، جلوه‌های ویژه و بازی متیو مک‌کانهی، ان هتوی و مکنزی فوی را تحسین کرده‌اند. در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار این فیلم نامزد دریافت ۵ جایزهٔ بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین طراحی صحنه، بهترین میکس صدا، بهترین تدوین صدا و بهترین موسیقی فیلم شد و از این بین موفق به دریافت جایزه بهترین جلوه‌های ویژه گردید.


معرفی کتاب‌های کریستوفر نولان

در گاج مارکت ۲ عنوان کتاب از نولان برای خرید موجود است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

کتاب کریستوفر نولان

در این کتاب نقد و تحلیل آثار این کارگردان را شامل تحلیل و بررسی روایت در آثار کریستوفر نولان، اهمیت تخیل و فانتزی در جهان فیلم‌های نولان، نحوه ترکیب ژانرها در آثار نولان، بررسی جایگاه شخصیت‌های زن در آثار نولان، تحلیل شخصیت قهرمان و ضدقهرمان در آثار نولان و غیره از زبان منتقدان و مترجمانی همچون نزهت بادی، روزبه کمالی، احسان قصری، مهناز عظیمی و آراز بارسقیان می‌خوانید.

خرید کتاب کریستوفر نولان

کتاب سینمای کریستوفر نولان

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: از آنجایی که نولان در ایران طرفداران و مخالفان بسیاری دارد و سلایق و نظرات بسیار متضادی درباره آثارش مطرح می‌شود، شاید مقالاتی مشابه آنچه در کتاب سینمای کریستوفر نولان، تصور ناممکن، پیش روی ماست، بتواند توجه را به ابعاد پنهان‌مانده فیلم‌های او جلب کند و به این طریق به گسترش بحث کمک کند.

خرید کتاب سینمای کریستوفر نولان

آنچه از بررسی آثار کریستوفر نولان به دست می‌آید دلالت بر دیدگاه متفاوت او بر موضوعات مورد نظرش دارد. او علایق مخاطب را می‌شناسد و به‌خوبی بلد است چگونه مفاهیم فلسفی و چندلایه را با زبانی ساده برای او روایت کند.

نولان امروزه یکی از کارگردانان محبوب معاصر به شمار می‌رود که افراد زیادی در سراسر جهان منتظرند تا او فیلم جدید خود را ساخته و به عرصه نمایش بگذارد.

امروزه پیرامون دیدگاه هنری او و آثارش کتاب‌هایی نگاشته شده که بعضاً درصدد آن برآمده‌اند تا از ابعاد پنهان و رمز و رازهای سینمای او برای دوستدارانش پرده بردارند.

خرید کتاب‌های مربوط به کریستوفر نولان از گاج مارکت

 

2 نظرات
 1. Reza می گوید

  سلام، متن از نظر فنی و نگارشی ایراداتی داشت
  مثلا اسم نبردن از جاناتان نولان برادر کریستوفر در نوسندگی فیلمنامه های اکثر فیلم های او
  اسم نبردن از بازیگر اصلی فیلم پرستیژ “هیو جکن” و بجای آن اسمی اشتباه (خواننده) آورده شده است
  و..
  با تشکر

 2. someone else می گوید

  متن کاملا مبتدی و با نگاه سطحی طراحی شده. هیچوقت فیلم گنگ بهترین فیلم نیست یا کسی که داستان فیلم را بار ها عوض میکند فقط برای گیج کردن بیننده مطلقا کارگردان خوبی نیست. راجب فیلم دانکرک هم باید بگم که فیلمی نا امید کننده برای کارگردانی مشهور مثل اقای نولان بود . امیدوارم در مقاله های بعدی را به کارگردان هایی که آثارشان ارزش تماشا کردن دارند مثل اقای تارانتینو ، لینچ ، وودی الن و … اختصاص دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.