شیمی را چگونه بخوانیم تا درصد بالایی در کنکور کسب کنیم؟

0

شیمی را چگونه بخوانیم تا درصد بالایی در کنکور کسب کنیم؟

تست‌های شیمی تو کنکور به چند دسته تقسیم میشن! تست‌های حفظی، تست‌های مفهومی و مسایل که در ادامه راه بدست آوردن مهارت تو هر بخش رو توضیح میدیم.شیمی را چگونه بخوانیم تا درصد بالایی در کنکور کسب کنیم؟

  • تست‌های حفظی

تست‌های حفظی شیمی عموما از کتاب درسی استخراج میشن و با مطالعه خط به خط کتاب درسی میتونین به راحتی از پس این تست‌ها بر بیایین.

  • تست‌های مفهومی

تست‌های مفهومی کنکور تو چند دسته طبقه بندی میشن:

* جدول مندلیف: حتما توی آزمون‌های آزمایشی یا تست‌های کتاب‌های درسی به سؤالاتی بر خوردین که راجب اعداد و ارقام جدول مندلیف سؤال‌هایی پرسیده شده، برای جواب دادن به این سؤالات باید بخش حافظه‌ای ذهنتون رو فعال کنین و سعی کنین اعدادی از قبیل عدد اتمی و عدد جرمی رو برای هر اتم و اعداد کوانتومی و روند تغییر اونها رو برای هر گروه و دوره بلد باشید، این دسته از تست‌ها معمولا جزؤ تست‌های سخت شیمی بحساب میاند.

* تست‌های متن دروس: گاهی در شیمی متن کتاب درسی علاوه بر مطالب حفظی دارای مطالب مفهومی هم هست که باید خیلی با دقت خونده بشه ولی برای راحت تر خوندن شیمی به صورت مفهومی و برای درک بهتر این مسائل میتونین به کتاب‌های کمک درسی مراجعه کنید و درسنامه‌های اون رو با دقت مطالعه کنید. همچنین برای ترکیبی خوندن شیمی باید فصل های مربوط به هم رو در کنار هم بخونیم و فصل بندی مخصوص به خودتون رو داشه باشید تا به ترتیبی که کتاب‌های درسی سه سال در کنار هم قرار داده.

  • مسئله‌های شیمیایی

بخش زیادی از فصل‌های شیمی سال‌های دبیرستان میتونن دارای مسائل متنوع و بعضا سختی باشن، برای کسب توانایی در حل مسائل شیمی فقط باید با تست و حل سوالات زیاد مهارت خودتون رو افزایش بدین، هرچی سؤال بیشتری حل کنید در آزمون هم به همون میزان تسلط بیشتری بر مسائل خواهید داشت.
برای تمرین مسائل شیمی اول تست‌ها رو به صورت آموزشی تمرین کنین، یعنی بعد از حل هر تست جواب اون رو چک کنین و حتی اگر درست پاسخ داده بودین، شیوه‌ی حل رو از پاسخنامه نگاه کنین و در صورت وجود تفاوت راه جدید رو یاد بگیرین و دوباره به شیوه پاسخنامه به جواب برسین. و در آخر راهی رو انتخاب کنین که زمان کمتری صرف میکنه.
بعد از تست‌های آموزشی باقی تست ها رو در پک های چندتایی حل کنین و جوابش رو باهم چک کنین. همچنین در حل مسائل شیمی تقویت بخش محاسباتی و سریع عمل کردن در حل عبارات ریاضی میتونه تأثیر بسزایی تو ذخیره زمان داشته باشه.

کمبود زمان در شیمی

از عمده ترین مشکلات درس شیمی کمبود زمان در این درس در آزمون هست که اکثر داوطلبا باهاش دست و پنجه نرم میکنن.
در آزمون به دسته اول و دوم تست ها(تست‌های حفظی و مفهومی)باید به سرعت پاسخ بدین و بیشتر زمانتون رو برای حل مسائل ذخیره کنین، برای موفقیت در این کار باید تسلطتون رو در قسمت حفظی و مفهومی خیلی زیاد کنید.
مسائل بیشترین زمان رو در قسمت شیمی آزمون از ما میگیرن، برای افزایش سرعت در مسائل شیمی باید به هنگام درس خوندن مسائل رو(یا حتی بعضی تست‌های مفهومی رو که درک و محاسبه اونها زمانبره) در پک‌هایی تقسیم بندی کنید و همگام حل هر پک زمان رو نسبت به دسته قبل کمتر کنید و با انجام مداوم این تمرین سرعت عمل خودمون رو تو حل چنین تست‌هایی افزایش بدیم.

با آرزوی موفق برای همه دانش آموزان و داوطلبین عزیز

خرید کتاب کمک درسی از گاج مارکت

ثبت‌نام در آزمون‌های سراسری گاج

برای دیدن سایر مطالب گاج مگ کلیک کنید !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.