راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

0

سرعت تست‌زنی خود را با تمرین و تکرار افزایش دهید

موضوعی که همواره به داوطلبان کنکور توصیه می‌شود، تست‌زنی است. باید بدانید که تست‌زنی را ابتدا برای یادگیری مفاهیم درسی و سپس سنجش خود انجام دهید. شما با تست زدن می‌توانید خود را در شرایطی مشابه با آزمون‌های آزمایشی و در نتیجه کنکور قرار دهید تا بتوانید خود را برای روز کنکور تمرین داده و آماده کنید. همانطور که در مقاله‌های گذشته گفتیم پس از مطالعه هر درس اقدام به زدن تست‌های آموزشی کنید.

راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

مهم این است که با تست‌زنی آشتی کنید و منتظر نباشید که به طور کامل یک مبحثی را فرا گیرید و بعد به سراغ تست آن بروید؛ زیرا عادت به تست‌زنی، یکی از اصول یادگیری و مطالعه مفید برای آزمون سراسری است و باعث حفظ آرامش  و افزایش اعتماد به نفس در مواجهه با تست‌های آزمون و حتی کنکور می‌شود.

مراجعه به جواب تشریحی و مطالعه عمیق و دقیق آن نیز بسیار مهم است؛ چون انجام این کار باعث می‌شود که نکته سؤال و علت رد گزینه‌های دیگر را به خوبی متوجه شوید و همچنین از راه‌حل‌های تستی (که گاه به ذهن شما نرسیده بود) بهره ببرید و با مطالعه‌ای که می‌کنید، مطالب درسی نیز مرور بشود.

  • تست آموزشی از جمله تست‌هایی است که برای دروس محاسباتی  تظیر ریاضیات، فیزیک، آمار و …از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس از  آنکه به تمامی بخش‌های یک مبحث  مسلط شدید به سراغ تست‌های آموزشی بروید.

تست‌های آموزشی در زمان‌های خاصی به خصوص قبل از برگزاری آزمون آزمایشی موجب کسب نتیجه بهتری برای شما می‌شود.

راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

  • در هنگام تست‌زنی در منزل به خصوص تست های آزمونی یا حتی در جلسه آزمون آزمایشی، سعی کنید به سوالات هر درس در کمتر از زمان قانونی مربوط به آن پاسخ دهید؛ چرا که با اینکار علاوه بر اینکه به مرور زمان سرعت تست‌زنی خود را افزایش می‌دهید، بلکه در انتهای پاسخ گویی به سوالات مربوط به دفترچه عمومی و اختصاصی زمانی اضافی در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید به سوالاتی که قادر به پاسخ گویی آن نبودید بپردازید.

در واقع با اینکار تا حد زیادی از اتلاف وقت روی سوالاتی که همان موقع قادر به پاسخگویی آنها نبوده‌اید، جلوگیری می‌کنید. علاوه بر این در کنار سوالاتی که  فکر می‌کنید وقت بیشتری برای پاسخ‌دهی نیاز دارند علامت بگذارید تا در وقت اضافی خود آنها را پاسخ دهید.

تنها به آزمون‌های آزمایشی بسنده نکنید بلکه با افزایش تعداد آزمون‌های آزمایشی مشابه شرایط کنکور که در منزل از خود می‌گیرید تا حد زیادی در افزایش موفقیت شما در کنکور سراسری تاثیرگذار خواهد بود.

 با شروع نیم سال دوم و نزدیک شدن به کنکور لازم است که در طول هفته از خود آزمون‌های زمان‌ دار بیشتری بگیرید. قطعاً هرچه بیشتر در زمان تعیین شده به تعداد سوالات مشخص پاسخ دهید هم سرعت شما در پاسخ گویی به سوالات بیشتر خواهد شد و هم چنین دقت شما نیز بالا خواهد رفت.

راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

  • در تست ارزیابی سنجشی، باید تقریباً بعد از گذشت یک هفته از تست زدن آموزشی، تست‌های خود را بزنید. در این تست‌زنی باید حتما زمان را رعایت کنید و در سطوج مختلف با دشواری‌های متنوع خود را برای هر نوع تستی آماده کنید.

 

  • در هر جلسه‌ آزمون زمان داری که در منزل برگزار می‌کنید، برای اینکه تا حدودی شکل و شمایل آزمون کنکور را داشته باشد دو یا سه درس را انتخاب کنید. (هم چنین تعداد مباحثی که برای هر درس انتخاب می کنید بهتر است بیش از دو مبحث باشد).
  • توصیه می‌کنیم حداقل در طول هفته دو تا سه مرتبه به زدن آزمون‌های زمان دار اقدام کنید.
  • بهتر است در برنامه‌ریزی میان دو آزمون آزمایشی خود، روز و تعداد درس هایی را که قصد دارید در خانه به صورت تست آزمونی کار کنید را مشخص کنید.
  • با خود تمرین کنید که از روی سوالاتی که قادر به پاسخگویی آنها نیستید  و یا زمان نسبتا زیادی برای پاسخ به آنها نیاز دارید، به راحتی و بدون اتلاف وقت عبور کنید.  (در آزمون سراسری نمره منفی محاسبه می شود پس بهتر است به سوالاتی که از درستی آن ها اطمینان دارید پاسخ دهید).
  • در سر جلسه آزمون نیاز نیست به همه سوالات پاسخ دهید. فقط و فقط به سوالاتی پاسخ دهید که از درستی پاسخ آن اطمینان دارید. این کار به افزایش سرعت تست زنی شما کمک می کند و از اشتباهات بیهوده جلوگیری می‌کند.

 

یکی از روش‌هایی که سرعت و دقت شما را در تست‌زنی افزایش می‌دهد تکنیک تست‌زنی با استفاده از دو خودکار است.

در تکنیک دو خودکار موضوع اصلی که باید روی آن تمرکز داشته باشید، مدیریت زمان است. در این روش شما در زمان تعیین شده برای هر سوال با خودکار آبی پاسخ می‌دهید، پس از اتمام زمان، سوالاتی را که فکر می‌کنید برای پاسخ‌دهی به آنها به دقت بیشتری نیاز دارید و یا سوالاتی را که اصلا به حل آنها نرسیده‌اید، با خودکر قرمز پاسخ می‌دهید.

در پایان بررسی کنید که در کدام سوال‌ها و در چه تعداد از آنها، پاسخ شما با خودکار قرمز با پاسخ قبلی‌تان با خودکار آبی تفاوت داشته است. اگر تعداد سوالاتی که نرسیده‌اید با خودکار آبی به آنها پاسخ دهید، زیاد باشد، نشان‌دهنده این است که باید سرعت خود را در تست‌زنی افزایش دهید. با استفاده از این روش به‌تدریج تعداد پاسخ‌های شما به رنگ قرمز کم و تعداد پاسخ‌های آبی رنگ زیاد می‌شود و در نهایت سرعت تست‌زنی شما افزایش می‌یابد.

راهکارهای افزایش سرعت تست زنی

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.