نکات مهم درباره تست زنی

0

تعدد و تنوع کتاب‌های تستی باعث شده است که بسیاری از داوطلبان در انتخاب کتاب تست مناسب سر در گم شوند و ندانند که چه کتاب تستی می‌تواند آنها را برای آزمون سراسری آماده سازد.
ما معتقدیم که تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته، یکی از بهترین تست‌ها برای داوطلبان آزمون سراسری است؛ زیرا از سوی خود طراحان سؤال‌های آزمون‌های سراسری طرح شده است و داوطلب می‌تواند با آرامش خاطر، با تستی خود را بسنجد که در سطح آزمون سراسری است.

نکات مهم درباره تست زنی

البته امسال کتاب‌های داوطلبان نظام جدید در برخی از درس‌ها تغییر کرده است و آنها نمی‌توانند از تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته به خوبی بهره ببرند. به این دسته از داوطلبان توصیه می‌کنیم که در مباحث مرتبط با نظام قدیم، از تست‌های آزمون سراسری استفاده کنند و در مباحث غیر مرتبط، به سراغ تست‌هایی بروند که از سوی دبیران مجرّب آموزش و پرورش در حیطه کتاب‌ها درسی تالیف شده است.
به عنوان یک اصل کلّی نیز بهتر است که در آغاز یادگیری، تنوع تست‌ها کم باشد تا ذهنتان مطلب را زودتر جمع و جور کند. درگیر شدن با تست‌های متنوع، یادگیری شما را کندتر و طبقه‌بندی مطالب را دشوارتر می‌کند. تست‌های آزمون‌های سراسری گذشته، بهترین گزینه برای شروع تست‌زنی است. شما می‌توانید پس از جا افتادن کلیات مطالب و کسب تسلط بر آنها، به ویژه هنگام دوره کردن، از تست‌های بیشتر و متنوع‌تری استفاده کنید؛ اما در نهایت باید اصل را روی تست‌های آزمون‌های سراسری گذشته قرار دهید، و حتی در دوره‌های مختلف مطالعاتی، به جای یک بار، چندین بار این تست‌ها را حل کنید.

نکات مهم درباره تست زنی

چه مقدار تست بزنیم؟

تست‌زنی، مرحله‌ای مهم و کلیدی از مطالعه است و تمام شدنی نیست؛ بنابراین، هم بعد از مطالعه تشریحی هر درس تعدادی تست بزنید و هم بعد از اینکه کاملاً به درس مسلط شدید، برای به خاطر داشتن مطالب و کسب مهارت، دقت و سرعت بیشتر، تست بزنید. حل تست‌های مختلف و دسته‌بندی شده، باعث می‌شود هم شما دید طراحانه‌ای پیدا کنید و همین طور به دفعات مکرر، قبل از هر آزمونی، دانسته‌های خود را به طور دقیق و خوب محک بزنید.

درباره اینکه باید چه مقدار تست دروس اختصاصی و چه مقدار تست دروس عمومی زد، نظرات متفاوتی وجود دارد. عده‌ای می‌گویند پاییز و زمستان باید بیشتر برای دروس تخصصی وقت گذاشت و تست زد و بعد از تعطیلات نوروز به دروس عمومی پرداخت؛ یا معتقدند که باید ۶۰ درصد تست‌ها به دروس اختصاصی تعلق داشته باشد و ۴۰ درصد از تست‌ها متعلق به دروس عمومی باشد؛ اما ما معتقدیم هر داوطلب، ضمن اینکه لازم است برای تست‌زنی به ضریب هر درس در آزمون سراسری توجه کند، باید به توانمندی خود نیز توجه داشته باشد. بی‌شک داوطلبی که در یک درس ضعف بیشتری دارد، باید وقت بیشتری را نیز به آن درس اختصاص دهد و برای تسلط بر درس مورد نظر، تست‌های بیشتری بزند.
اینکه داوطلبان باید فرصت‌های زمانی قبل از عید را به دروس اختصاصی و بعد از آن را به دروس عمومی اختصاص دهند، بیشتر مناسب داوطلبان قوی و توانمند است.

نکات مهم درباره تست زنی

افرادی که می‌توانند بعد از عید، وقت قابل توجهی را به دروس عمومی اختصاص دهند و در ضمن در دروس عمومی ضعف یا نخوانده ندارند و فقط می‌خواهند در تست‌زنی این درس‌ها تسلط بیشتری پیدا کنند.

نکات مهم درباره تست زنی

اما داوطلبانی که بعد از عید هنوز بخشی از دروس اختصاصی خود را نخوانده‌اند، نمی‌توانند وقت لازم را به دروس عمومی اختصاص دهند و به قول معروف، از اینجا مانده و از آنجا رانده خواهند شد. پس، از همین امروز، با یک برنامه منطقی برای همه دروستان وقت بگذارید و تست بزنید و البته در برنامه خود، ضرایب دروس و ضعف‌های خود را نیز لحاظ کنید.
نکته دیگر اینکه اگر برای هر درس خود چند کتاب تست دارید، حتماً تعداد تست‌ها را جمع بزنید و آنها را در طول هفته تقسیم کنید تا از پراکنده خوانی و به اصطلاح نوک زدن به هر کتابی جلوگیری کنید و مطالب را به صورت منظم و به تدریج فرا بگیرید.
در ضمن، وقتی به مطلبی مسلط هستید یا وقت کافی ندارید، تست‌های تکراری و مشابه را رها کنید. شما می‌توانید تست‌ها را به دسته‌های ۲۰ یا ۳۰ تایی تقسیم کنید و پس از حل هر دسته به آنها نمره دهید.

اگر به نمره ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیدید، تست زدن را متوقف کنید و به سراغ موضوع دیگری بروید؛ زیرا این نمرات به شما پیام می‌دهند که مطلب را یاد گرفته‌اید و می‌توانید سراغ درس دیگری بروید، و در صورتی که وقت اضافه داشتید در برهه زمانی دیگر برای درس و مبحث مورد نظر تست بزنید.

ضمناً توجه داشته باشید که مبادا با پرکاری تستی در یک درس، پیشرفت خود را در سایر درس‌ها کند کنید!
همچنین اگر حجم تست‌ها زیاد است، می‌توانید آنها را به دسته‌های زوج یا فرد تقسیم کرده و شماره‌های زوج یا فرد را حل کنید و در فرصت‌های مناسب آینده، به ویژه در دوره‌ها، به سراغ تست‌های باقی مانده بروید.
توجه داشته باشید که اگر در درسی قوی هستید باید زیاد تست کار کنید تا بتوانید این نقطه قوت را در جلسه کنکور هم پر رنگ‌تر کنید، و در دروس دیگری که ضعیف هستید نیز با توجه به اهمیت و ضریب آن درس در کنکور باید سهمیه تست‌زنی بگذارید.

نکات مهم درباره تست زنی

توجه کنید که اگر شما ساعات مطالعه بالایی هم داشته باشید، ولی زیاد تست کار نکنید، مباحث درسی به طور تکنیکی برای شما یادآوری نخواهند شد و به راحتی آزمون سراسری را از دست خواهید داد.

می‌توانید تست‌های مباحث تحلیلی و مفهومی را به سه قسمت تقسیم کنید؛ به این صورت که ۲۰ درصد از تست‌ها را برای آشنایی بیشتر و بهتر با درس بزنید. در این مرحله لازم نیست که زمان بگیرید و نباید با دیدن پاسخ‌های اشتباه، اعتماد به نفستان را از دست بدهید. در مرحله بعد (سه یا چهار روز بعد) ۵۰ درصد از تست‌ها را برای مرور دوباره و نهادینه شدن مطلب در ذهنتان بزنید. در این مرحله، بعد از حل هر تست، بلافاصله پاسخنامه را بررسی نمایید تا بتوانید به سرعت به اشتباهات خود در حل تست پی ببرید، و بالاخره ۳۰ درصد باقی مانده تست‌ها را (حداقل یک هفته بعد) برای ارزیابی خود، با حفظ زمان، حل کنید تا متوجه شوید که چه اندازه درس را یاد گرفته‌اید و بر آن مسلط شده‌اید و اینکه سرعت شما در تست‌زنی اکنون مناسب است یا خیر.

نکات مهم درباره تست زنی

سخن آخر

اینکه نمی‌توان به یک داوطلب گفت باید برای یک درس ۲۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ ،۲۰۰۰ یا ۵۰۰۰ تست بزند؛ زیرا توانمندی‌های علمی و جسمی داوطلبان با یکدیگر متفاوت است و هر داوطلب باید، با توجه به شرایط خود، تعداد تستی را که برای هر درس بزند، تعیین کند و البته در این زمینه می‌تواند از دبیر هر درس نیز یاری بگیرد.

مشخص است که شما هر چه بیشتر تست بزنید، مهارتتان در تست‌زنی افزایش می‌یابد و ذهنتان برای پاسخ به سؤال‌های تستی، ورزیده‌تر می‌شود، اما همان طور که پیش از این گفتیم، تست زدن حتماً باید با تحلیل و مطالعه دقیق پاسخ‌های تشریحی همراه باشد تا فایده داشته باشد؛ وگرنه اگر ده‌ها تست هم بزنید، بدون آنکه بدانید چرا به برخی از تست‌ها پاسخ اشتباه داده‌اید، بهره‌ای از انجام این کار نخواهید برد.

نکات مهم درباره تست زنی

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.