برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

0

بیشتر مردم برای اغلب کارهایی که انجام می‌دهند، از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند و به این ترتیب سعی می‌‌نمایند تا کاری را که در نظر دارند، به خوبی به پایان رسانند. از رفتن به یک مهمانی تا سفر، خرید یکی از لوازم منزل یا لپ‌تاپ و کامپیوتر و … گرفته تا کارهای کوچکتری مانند ورزش کردن و … همه نیاز به برنامه‌ریزی دارد. مانند جنبه‌های مختلف زندگی‌مان، آمادگی برای کنکور نیز نیاز به برنامه‌ریزی دارد.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

برای اینکه شما عزیزان به عنوان داوطلب این آزمون بتوانید از تلاش خود، بهترین نتیجه را بگیرید باید یک برنامه‌ریزی درست و اصولی درسی برای آمادگی در آن داشته باشید. این موضوع، آن قدر مهم است که حتی اگر تاکنون به این مهم مبادرت نکرده‌اید، بهتر است که این کار را خیلی زود انجام دهید.

آیا تا به حال با افراد موفق در کنکور برخورد داشته‌اید؟ حتماً این موضوع را متوجه شده‌اید که معجزه‌ای در کار نیست. موضوع فقط این است که افراد موفق کنکوری کسانی هستند که برای آمادگی در کنکور و نتیجه‌گیری بهتر از تلاششان، برنامه‌ریزی را فراموش نکرده‌اند؛ پس اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که تا به حال بدون برنامه‌ریزی درس می‌خوانده‌اید، وقتتان را هدر ندهید و بدون معطلی به انجام این کار بپردازید. به یاد داشته باشید که اگر برنامه‌ریزی خوب و اصولی داشته باشید مثل این است که بخشی از راه موفقیت در کنکور را به خوبی به پایان رسانده‌اید.

مصاحبه با نفرات برتر کنکور را در اینجا بخوانید

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

ممکن است که بسیاری از شما داوطلبان، مطالعه خود را با برنامه‌ریزی شروع کرده باشید و نیز عده‌ای نیز در میان شما عزیزان باشند که برنامه‌ریزی‌شان موفق و اصولی نبوده است یا بدون برنامه‌ریزی مطالعه کرده و از خودتان بپرسید که اصلاً برنامه‌ریزی خوب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؛ از طرف دیگر، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که یکی از مهم‏ترین تفاوت‌‏های سال‏های درسی شما با سال آمادگی برای کنکور، حجم مباحثی‏ است که باید برای آزمون سراسری مطالعه یا مرور کنید. این حجم زیاد مباحث، به طور معمول سبب می‌شود تا داوطلبان کنکور، که عادت به مطالعه و برنامه‏‌ریزی برای این حجم ندارند، با مشکل مواجه شوند.

از مهم‏ترین عوامل کنترل و غلبه بر این حجم زیاد، آن است که برنامه‏‌ریزی دقیق و درستی داشته باشیم. برای اینکه همگی شما داوطلبان گرامی بتوانید از این به بعد، از وقت و انرژی خود، بهترین استفاده را ببرید، در این مقاله سعی می‌کنیم تا به یکی از مهم‌ترین مسایل کنکور، یعنی برنامه‌ریزی درسی و اصول آن، بپردازیم. برای اینکه برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیریم:

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

در برنامه‌ریزی درسی ویژگی‌هایتان را در نظر بگیرید

توجه به ویژگی‌های فردی و درسی خودتان، مانند ساعات خواب و بیداری، غذا، استراحت، نقاط ضعف و قوت درسی و … کمک شایانی در شناخت شما از خود از نظر استعداد، توانایی‌ها و پشتکار و … می‌نماید. این مساله به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی آینده خودتان را بر پایه این شناخت استوار کرده و آن را واقع‌بینانه‌تر طرح‌ریزی کرده و اجرا کنید.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

انعطاف‌پذیری و پویایی بالا در برنامه‌ریزی

یک برنامه‌ریزی موفق و درست درسی، آن برنامه‌ریزی است که انعطاف پذیری و پویایی بالایی داشته باشد؛ به این ترتیب که اگر شما نتوانستید درسی را در زمان مشخص شده بخوانید یا مشکلی برایتان پیش آمد که چند روز از برنامه‌ریزی عقب افتادید، به راحتی بتوانید این مشکل را جبران کنید؛ مثلاً اگر به علت بروز یک مشکل، شما نتوانستید چهار ساعت را از یک روز برنامه‌ریزی شده خود درس بخوانید، و این چهار ساعت، شامل یک ساعت و نیم مطالعه عربی و دو ساعت شیمی می‌شد، شما باید در برنامه‌ریزی خود تمهیداتی داشته باشید که هم دروس سخت و هم آسان را در کنار یکدیگر آورده و ساعت استراحت را نیز برای خودتان در نظر بگیرید؛ مثلاً برای اینکه این مشکل را جبران کنید، نگاهی به برنامه آن روز یا روزهای دیگر همان هفته انداخته و به جای یک یا دو درسی که مباحث بیشتری از آن را خوانده‌اید یا آمادگی بیشتری در آن دارید، این دو درس یا یکی از آنها را لحاظ کنید.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

واقع بینانه و قابل اجرا برنامه‌ریزی کنید

در برنامه‌ریزی خود، واقعیت‌های جسمی، روحی و درسی خود را در نظر بگیرید. برنامه‌ریزی درسی شما باید براساس نیازها و فعالیت‌های روزانه‌تان تدوین شود. شما هم مانند همه اطرافیانتان، نیاز به خوابیدن، خوردن، استراحت کردن، تماشای تلویزیون و … دارید؛ پس سعی کنید که برای انجام این کارها نیز وقتی را در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید؛ البته توجه داشته باشید که این نوع فعالیت‌ها نباید وقت زیادی را از شما بگیرد و هر چه به ماه‌های آخر زمان آمادگی برای کنکور نزدیک می‌شوید باید از حجم فعالیت‌های غیردرسی‌تان، مثلاً تماشای تلویزیون، کم کرده و به ساعات مطالعه خود اضافه کنید.

توجه داشته باشید که امسال برای شما سال سرنوشت‌سازی است؛ بنابراین، زمان را با توجه کردن به مسایل بی‌اهمیت از دست ندهید؛ زیرا سال‌های بعد به اندازه کافی فرصت دارید که به این امور (فعالیت‌های فوق برنامه ) بیشتر بپردازید؛ از طرف دیگر باید به این موضوع نیز توجه کنید که نباید توانایی‌های خود را بیش از حد برجسته کنید؛ مثلاً با خود بگویید که «من چون داوطلب کنکور هستم، پس سعی می‌کنم که در شبانه روز چهار ساعت بخوابم و بقیه را درس بخوانم». ممکن است که در کوتاه مدت، این تصور شما مشکلی برایتان ایجاد نکند؛ اما در دراز مدت، این مساله حتماً نیرو و توانتان را تحلیل می‌برد و نه تنها باعث موفقیتتان نخواهد شد، بلکه شما را از مطالعه نیز خسته خواهد کرد.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی، بدون اجرای آن، باعث می‌شود تا شما در ادامه راه، برای استفاده از برنامه‌ریزی خود، دچار سرخوردگی شوید؛ زیرا برنامه غیر قابل اجرا، عملاً از روی کاغذ فراتر نمی‌رود. توصیه اکید ما به همه شما کنکوری‌های عزیز این است که با توجه به اینکه تدوین این برنامه، وقت زیادی را از شما نمی‌گیرد، حتماً با حوصله و دقت و در نظر گرفتن همه مطالبی که به آنها اشاره خواهیم کرد، نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

نقش اصلی در این برنامه‌ریزی به عهده شماست

در برخی از موارد دیده می‌شود که داوطلب، کار برنامه‌ریزی را به دیگران واگذار کرده یا از برنامه‌ریزی دیگر داوطلبان استفاده می‌کند. یکی از بزرگترین معایبی که برنامه‌ریزی شما ممکن است داشته باشد همین است. حتماً به خاطر داشته باشید که بهترین برنامه‌ریز درسی خودتان، خود شما هستید؛ زیرا این شما هستید که دقیقاً از ساعات خواب و بیداری، استراحت، ضعف‌ها و نقاط قوت درسی خود مطلع هستید و می‌توانید با توجه به کل این موضوعات، یک برنامه درست بریزید. علاوه بر اینکه محور برنامه‌ریزی خود شما هستید، رقیب اصلی در این نوع برنامه‌ریزی نیز خودتان هستید؛ به گونه‌ای که شما در این نوع برنامه‌ریزی، هر هفته و هر روز سعی می‌کنید که با روز و هفته گذشته خود، چه از نظر کمیت مطالعه و چه از نظر کیفیت مطالعه، رقابت داشته باشید و نه با فرد و افراد دیگری، و به این ترتیب می‌توانید نتیجه بسیار خوبی از تلاش خود بگیرید.

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

به کیفیت در کنار کمیت دقت کنید

یکی از اشکالاتی که در اکثر برنامه‌ریزی‌ها وجود دارد توجه بیش از اندازه به کمیت است. گرچه این موضوع مهم است که شما میزان و حجم مطالعه خود را بالا ببرید، اما نکته مهم‌تر این است که تا چه حد از آنچه را خوانده‌اید، یاد گرفته و می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید؛ پس به جای اینکه در برنامه‌ریزی خود در دو ساعت مطالعه درس فیزیک، یک فصل را درنظر بگیرید، سعی کنید که یک یا دو مبحث از یک فصل را به خوبی یاد بگیرید. این موضوع باعث می‌شود تا شما با اعتماد به نفس بیشتر و روحیه بالاتری به ادامه کار بپردازید.

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

برنامه ریزی درسی خود را از همین حالا اصلاح کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.