۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

0

کتاب، همچون خورشید، فضای زندگی را روشن می‌کند و به همگان نور، شور و گرما می‌بخشد. کتاب، مثل باران بر سرزمین دل‌ها می‌بارد و اندیشه‌ها و کردارها را رونق، زیبایی و طراوت می‌دهد. کتاب، نقشی همانند پرندگان به آدمی دارد که او را برای اوج و بال کشیدن و پرواز آماده می‌سازد. در پرتو کتاب است که شکوفایی، سرسبزی و بالندگی فرهنگ دینی ما به اوج می‌رسد. کتاب، والاترین جایگاه را در گستره‌های فردی و اجتماعی داراست که بر اندیشه‌ها و دل‌ها می‌درخشد و پیوسته بر زندگانی نورافشانی خواهد کرد.

۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

وقتی یک کتاب را باز می‌کنیم از صفحه اول تا آخرین صفحه، فقط کتاب با ما حرف می زند و به ما چیز یاد می‌دهد؛ مثلا شعرهای قشنگ، زندگی امامان، زندگی آدم‌های بزرگ و موفق، مسائل علمی؛ مثل جغرافیا، ستاره‌شناسی و خیلی چیزهای دیگر. خواندن این همه چیزهای مختلف باعث می‌شود که ما از خیلی چیزهایی که نمی‌دانیم، باخبر شویم. در نتیجه در زندگی کمتر اشتباه می‌کنیم و زندگی بهتری خواهیم داشت.

کتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می‌شود. آری! کتاب محصول تجربه‏‌های بشری و خلاقیت‏‌های ذهنی و آموخته‏‌های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‌‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

برای مدت‌ها بازی‌کردن و حرف‌زدن کودکان با موجودات تخیلی، فرازمینی و جادویی هم برای والدین و هم برای محققان دغدغه فکری بوده است. آن‌ها فکر می‌کردند که این خیال‌پردازی‌ها در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط برای سرگرمی و تخلیه انرژی‌ است و هیچ هدف خاصی پشت سرشان نیست. یا در حالت بدبینانه تصور می‌کردند که خیال‌پردازی‌های کودکان حواس آن‌ها را به شکلی واقعا خطرناک از ارتباط و فهم جهان واقعی پرت می‌کند. تحقیقی جدید فهم ما را از این موضوع تغییر می‌دهد.

کودکان باید چیزهای زیادی یاد بگیرند. مسلما، هدف دوران کودکی این است که بازه‌ای اختصاصی برای کودکان آماده کنیم تا بتوانند بیاموزند که چگونه ارتباط بگیرند، جهان اطراف‌شان چگونه کار می‌کند، فرهنگ‌شان به چه ارزش‌هایی اهمیت می‌دهد و مانند این‌ها. با در نظر گرفتن حجم انبوه اطلاعاتی که کودکان باید فرابگیرند، ظاهرا مصلحت چنین است که این بازه اختصاصی را تا حد امکان، صرف اشتغال به مطالعه جدی مسائل و مشکلات جهان واقعی بکنند.

اما هرکسی که با کودکان کم‌سن‌وسال سروکله زده باشد، می‌داند آن‌ها اصلا مثل جماعت دانشمندانِ متمرکز و جدی نیستند. در عوض، وقت‌شان را با آواز خواندن، دویدن و به‌هم ریختن وسایل می‌گذرانند که این کار همان بازی کردن است. نه‌تنها از کشف کردن ساختار واقعیت از طریق بازی اکتشافی‌شان لذت زیادی می‌برند، بلکه مانند بسیاری از بزرگسالان، عمیقا به بازی و داستان‌های غیرواقعی جذب می‌شوند. آن‌ها این‌طور وانمود می‌کنند که قدرت‌های فرازمینی و جادویی دارند و خیال می‌کنند که با موجوداتی باورنکردنی، مثل پری دریایی و اژدها، رابطه دارند.

۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

نامگذاری روز کتاب و کتاب‌خوانی

در سال ۱۳۷۲ خورشیدی، ۲۴ آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال ۱۳۷۲ با پیام رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشر کتاب برگزار می‌شود.

کودکان و نوجوانان، سرمایه‌های عظیم میهن اسلامی و آینده‌سازان و پاسداران ارزش‌های دینی و انقلابی‌اند؛ به همین سبب، ارائه کار و کتاب برای کودک و نوجوان، اهمیت ویژه‌ای دارد. پرداختن به کمیت‌ها و کیفیت‌های مطلوب کار برای کودکان در زمینه انتشار کتاب و همچنین کتاب‌رسانی و خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان مناطق محروم، از مسائلی است که هرگز نباید مورد بی‌توجهی قرار بگیرد.

۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

علاقه به کتاب و کتاب‌خوانی، باید از کودکی به وجود آید. از راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی، این است که بزرگ‌ترها هم‌چنان که خود مطالعه می‌کنند، آثار کودکانه مناسبی را انتخاب و در فرصت‌های مطلوب، برای کودکان‌شان بخوانند. این کار باعث می‌شود کودک، دوستدار کتاب و علاقه‌مند به کتاب‌خوانی پرورش یابد و این عشق و علاقه، به تدریج در وجودش نهادینه شود؛ بنابراین برای رسیدن به شرایط مطلوب، چاره‌ای جز به‌وجود آوردن عادت کتاب‌خوانی از دوران کودکی در انسان‌ها نداریم. پس باید مطالعه را به کودکان و نوجوانان آموخت و آنها را به این مسئله عادت داد.

در این زمینه به زندگی و موفقیت یک نویسنده بزرگ که از کودکی با کتاب بزرگ شد، ‌اشاره می‌کنیم.

جرج ریموند ریچارد مارتین، ۶۸ سال پیش در خانه‌ای قدیمی در برادوی، متعلق به جد مادری‌اش، چشم به جهان گشود. چیزی نگذشت که مارتین خردسال همراه با خانواده‌اش به مجتمعی مسکونی در نزدیکی اسلکه، نقل مکان کرد. در آن دوران، جهان اطرافش تنها به چند خیابان باریک و خلوت میان خانه و مدرسه‌اش محدود می‌شد، اما این موضوع حتی در آن سن نیز نتوانست جاه‌طلبی‌ و حس اکتشاف را از او سلب کند. بنابراین، مارتین به خواندن و نوشتن روی آورد تا در فانتزی‌های دنیای مجازی ساخته تصورات خودش، غرق شود.

هر چیز ساده‌ای از دید دیگر کودکان، برای او به مانند جرقه‌ شروع یک ماجراجویی خیالی بود. بعدازظهر‌ها، زمانی که از مدرسه بازمی‌گشت، از پنجره اتاقش به کشتی‌های نفتی که آرام‌ آرام به اسکله نزدیک می‌شدند، خیره می‌شد. دایره‌المعارفی همراه خود داشت تا پرچم کشتی‌ها را در آن پیدا کند و سپس وسایلش را جمع می‌کرد تا راهی آن کشور شود، سفری هیجان‌انگیز که تنها در ذهن او طی می‌شد. پس از مدتی، احساس کرد که می‌تواند این خیال‌پردازی‌ها را به رشته تحریر درآورد، نتیجه این احساس، داستان‌های کوتاه و ترسناکی بود که مارتین به کودکان همسایه‌اش تنها برای چند پنی، می‌فروخت.

۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

مارتین نوشتن داستان‌های کوتاه علمیتخیلی را از اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد. اولین داستانش که نامزد دو جایزه«هوگو» و«نبیولا» شد، «با صبح‌گاه، مه می‌آید» نام داشت که در سال ۱۹۷۳ در مجله آنالوگ به چاپ رسید.

در سال ۱۹۹۱ مارتین به رمان‌نویسی بازگشت و کاری را شروع کرد که در نهایت به مجموعه فانتزی‌اش، «ترانه یخ و آتش» بدل شد. ترانه یخ و آتش حداقل تا هفت کتاب ادامه خواهد یافت و گفته می‌شود از داستان‌هایی چون «آیوان‌هو»و «جنگ رزها» الهام گرفته است. اولین کتاب این مجموعه، «بازی تاج و تخت» در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. در نوامبر ۲۰۰۵، چهارمین کتاب مجموعه به نام «ضیافتی برای کلاغ‌ها» در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌هاینیویورک تایمز و وال‌استریت جورنال قرار گرفت. به علاوه در سال ۲۰۰۶، جشنی برای کلاغ‌ها نامزد دو جایزه نیز شد. «ترانه یخ و آتش» مورد تقدیر و تحسین منتقدین و خوانندگان و نویسندگان بسیاری قرار گرفته ‌است.

خرید کتاب عمومی از گاج مارکت

۲۴ آبان، روز کتاب و کتاب خوانی گرامی باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.