نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

0

همان‌طور که می‌دانید ادبیات درس بسیار مهمی میان دروس عمومی در کنکور است؛ به‌طوری که اگر در تمام درس‌های عمومی عملکرد خوبی داشته باشید، اما در ادبیات ضعیف باشید، نتیجه خوبی کسب نخواهید کرد. کنکوری‌های عزیز ادبیات به چند بخش شامل املا، قرابت معنایی، لغت، آرایه‌های ادبی، زبان‌فاسی و تاریخ ادبیات تقسیم‌بندی می‌شود. بهترین روش خواندن ادبیات این است که تمامی این مباحث به صورت جدا خوانده شود. این شش مبحث به ۲ گروه تقسیم‌بندی می‌شود که عبارتند از:

نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

گروه حفظی که شامل تاریخ ادبیات، لغت، املا و بخش‌هایی از زبان فارسی می‌شود. گروه مهارتی که شامل آرایه، قرابت و بخش‌های دیگر زبان فارسی است.

خواندن بخش‌های حفظی به این صورت است که بعد از خواندن درسنامه‌ها و تست‌زنی، هر بار باید به‌طور جامع مرور شود، اما بخش‌های مهارتی‌ اول باید درسنامه‌هایشان به‌طورکامل خوانده شود و بعد از آن بقیه یادگیری در قالب تست‌زنی انجام شود. در این قسمت مرور درسنامه‌ها خیلی کمتر از حفظی‌ها مورد نیاز است.

بهتر است چند شب را در هفته انتخاب کنید و علاوه بر وقت‌هایی که به ادبیات بر اساس آزمون اختصاص می دهید، این مباحث را به طور جامع از اول و خارج از برنامه آزمون بخوانید. مثلا در بازه‌های ۱۵ دقیقه‌ای قرابت، آرایه یا مباحث دیگری را بخوانید.

نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

منابع مورد نیاز ادبیات کنکور

لغات را چگونه بخوانیم؟

چند سالی است که علاوه بر لغات آخر کتاب، لغات متن درس هم در کنکور مطرح می‌شود. پس باید کتابی را تهیه کنید که همه لغات را داشته باشد. برای این کار ابتدا لغات آخر کتاب‌ را بخوانید؛ سپس شب اول یک صفحه و شب دوم یک صفحه جدید و صفحه قبل را بخوانید، شب سوم یک صفحه جدید و دو صفحه قبلی، به این شکل یک صفحه را در پنج شب کامل مطالعه می‌کنید.

حال می‌توانید بعد از اتمام همه لغات به این شیوه تست بزنید. توجه داشته باشید هر تستی که پاسخ آن را نمی‌دانستید یا اشتباه زدید، علامت گذاشته و هر کلمه‌ای را که نمی‌دانستید، داخل یک دفتر بنویسید تا بعد آن را مرور کنید.

بعد از چند هفته تست‌زنی دوباره برگردید و کلمات کتاب‌های درسی و تست‌های علامت‌دار و کلمات نوشته شده در دفتر را مرور کنید. چون کلمات جزء حفظی‌ها هستند.

توصیه می‌کنیم در این زمینه کتاب استند آپ کمدی واژه و املای کنکور سری آس از انتشارات بین‌المللی گاج را مطالعه کنید.

خرید کتاب استند آپ کمدی واژه و املای کنکور سری آس از گاج مارکت

نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

املا را چگونه بخوانیم؟

  • حتما گروه واژگان زبان فارسی را تمرین کنید.
  • به هنگام خواندن لغات، واژگانی را که اهمیت املایی دارند، یادداشت و تمرین کنید.
  • دفترچه‌ای را برای نوشتن لغات مهم و اشتباهات متداول در تست زنی اختصاص دهید.

تاریخ ادبیات را چگونه بخوانیم؟

تاریخ ادبیات یک مبحث کاملا حفظی بوده که تنها راه تسلط به آن خواندن و تکرار کردن است. برای حفظ کردن تاریخ ادبیات تا می‌توانید از رمزگذاری و روش‌های ابتکاری استفاده کنید.

برای اینکه در این قسمت تسلط بیشتری داشته باشید، بهتر است کتاب استند آپ کمدی تاریخ ادبیات جامع کنکور سری آس را از انتشارات گاج تهیه کنید.

خرید کتاب استند آپ کمدی تاریخ ادبیات جامع کنکور سری آس از گاج مارکت

آرایه‌های ادبی را چگونه بخوانیم؟

آرایه ادبی جزء مباحث مهارتی است و بیشترین یادگیری آن در قالب تست‌زنی انجام می‌شود.

آرایه‌های ادبی یکی از قسمت‌های مفهومی ادبیات است که بسیاری از داوطلبان به خاطر سخت بودن تشخیص و نوع خاص تست‌هایش به راحتی از آن می‌گذرند؛ پس با یک روش مطالعه تکنیکی و حرفه‌ای به راحتی می‌توانید بر این مبحث مسلط شده و درصد ادبیات خود را افزایش دهید.

  • اول، هر آرایه را خوب مطالعه کنید. توصیه می‌شود بعد از مطالعه ۵ تست آسان برای آرایه مورد نظر کار کنید تا مطلب برایتان به طور کامل مشخص شود. برای هر آرایه یک مثال حفظ باشید.
  • مرحله بعد تمرین روی بیت‌های کتاب درسی است. خط به خط کتاب را بخوانید و تمام آرایه‌های کتاب را علامت‌گذاری کنید؛ ولی حفظ نکنید چون ابیات کنکور از کتاب نیست.
  • بعد از تمرین شروع به تست‌زنی کنید. مطمئن باشید اول کار سخت است، ولی نباید امیدتان را از دست بدهید. تجربه نشان داده که با تمرین و تکرار به راحتی می‌توان از پس تست‌های آرایه برآمد. بهترین روش تست‌زنی آرایه این است که هر شب ۵ تست با تحلیل کار شود. بعد از یک ماه اثر این تکنیک را خواهید دید.

و اما قرابت معنایی

شاید مهم‌ترین قسمت ادبیات قرابت باشد؛ چون بیشترین تعداد تست و بیشترین درصد ادبیات را به خودش اختصاص می‌دهد؛ پس تا می‌‌توانید مهارت خود را روی این قسمت بالا ببرید.

در سوالات قرابت کنکور همه بیت‌ها از داخل کتاب نیست؛ بنابراین باید مفهوم بیت‌های کتاب را بدانید. توجه داشته باشید که معنی با مفهوم کاملا متفاوت است.

هر بیت از کتاب و بعضی جملات یک مفهوم دارند ( دقت داشته باشید که مفهوم با معنی خیلی فرق دارد. مثلا مفهوم یک بیت تقابل عقل و عشق است.)

  • هنگامی که یک درس را می‌خوانید، همه مفاهیم درس را استخراج کنید و خوب مطالعه کنید؛ چراکه بر خلاف آرایه، بیت‌های این قسمت اغلب از کتاب مطرح می‌شود.
  • بعد از مطالعه مفاهیم هر درس، تست‌های قرابت همان درس را سریع بزنید. ( تست‌های سراسری، سنجش و تألیفی)
  • بعد از اینکه چند تست برای یک مفهوم زدید، به این نتیجه می‌رسید که:
  • اغلب بیت‌های مربوط به یک مفهوم تکراری هستند و همین باعث می‌شود با سرعت بالایی به تست‌های قرابت معنایی پاسخ دهید.

پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه کتاب استند آپ کمدی قرابت معنایی آس از انتشارات گاج را مطالعه کنید.

خرید کتاب استند آپ کمدی قرابت معنایی آس از گاج مارکت

نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

زبان فارسی را چگونه بخوانیم؟

زبان فارسی به سه بخش تقسیم می‌شود که عبارت است از: نگارش، دستور و مباحث پراکنده که بیشتر از قسمت بیاموزیم‌ها مطرح می‌شود. قسمت نگارش بیشتر حفظی است و اغلب سوالات کمتری در کنکور از این بخش مطرح می‌شود. مبحث دستور که معمولاً بیشترین تعداد سوال زبان فارسی را دارد، مربوط به قواعد جمله، فعل، اسم و … است. البته احتمال دارد سخت‌ترین سوالات ادبیات مربوطه به همین مبحث باشد، اما با حل تمرین مناسب هر چیزی ممکن است و همین قسمت‌های سخت فرق بین دانش‌آموزان را مشخص می‌کند.

قسمت تک‌واژه و واژه را که تقریبا پایه ثابت کنکور است، بخوانید. اما اگر روز کنکور به گزینه پاسخ شک داشتید، آن را پاسخ ندهید.

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

نحوه مطالعه ادبیات برای کنکور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.