نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

0

زبان انگلیسی آخرین درس در دفترچه عمومی کنکور است. بیشتر داوطلبان از درس ادبیات شروع می‌کنند و به دلیل وقت‌گیر بودن و مفهومی بودن سوالات عمومی، وقت کافی برای پاسخ دادن به تمام سوالات زبان را از دست می‌دهند. طبیعتا یک سری از سوالات یا بدون ‌جواب می‌ماند و یا به خاطر عجله اشتباه پاسخ داده می‌شود. این موضوع برای دانش‌آموزانی که پایه زبانی بسیار خوبی هم دارند صدق می‌کند؛ چراکه هرچقدر در این درس قوی باشند و پایه خوبی داشته باشند، اما اگر زمان را به درستی مدیریت نکنند، قطعا نتیجه مثبت و دلخواه‌ را کسب نخواهند کرد.

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

در درس زبان با حجم زیادی از لغات روبه‌رو هستیم. مشکل اصلی برای کسانی که می‌خواهند این زبان را یاد بگیرند حفظ کردن لغات است. ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که سریع‌ترین راه برای یادگیری لغات چیست؟

باید این نکته را بدانید که برای یادگیری لغات، روش سریع وجود ندارد و اگر هم باشد فقط مدت کوتاهی ماندگاری دارد. تنها راه کاربردی و درست یادگیری تکرار است.

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

مشکلات و دشواری‌ها:

در سوالات کنکور (عمدتا ریدینگ) تضاد نظر بین اساتید همیشه مطرح بوده است. این موضوع باعث می‌شود تا دانش‌آموز به خود بگوید: “پس من سر جلسه کنکور با این همه استرس چه طوری تشخیص بدم طراح چی میخواد؟”، و…

 اولین فاکتور برای تسلط در درس زبان تکرار مداوم است. اگر امروز مطلبی را خواندید، آن را رها نکنید. چون وقتی بعد از یک هفته به سراغ آن بیایید، آنقدر برایتان تازگی دارد که انگار آن را نخوانده‌اید! توصیه می‌کنیم هر روز یا یک روز در میان ۴۵ دقیقه مطالعه داشته باشید. نکته دوم اینکه برای تسلط روی لغات باید تست‌های زیادی بزنید. اگر می‌خواهید این درس را در کنکور ۱۰۰ درصد بزنید، باید حداقل ۲۰۰۰ تست لغت تا زمان کنکور بزنید.

سعی کنید تمام مطالب کتاب درسی را بخوانید. یعنی طوری کتاب درسی‌تان را بخوانید که لغتی نمانده باشد که معنای آن را ندانید.

برای یادگیری لغات دانستن معنی فارسی به تنهایی کافی نیست. ابتدا سعی کنید برای همان معنی که در کتاب آمده، چند جمله دیگر به کمک دیکشنری ببینید. ثانیا سعی کنید ترکیب‌های رایج آن کلمه را بشناسید . سپس برای کلمات مهم یک مترادف و یک متصاد پیدا کنید. در پایان اگر وقت داشتید یک معنی و کاربرد دیگر از کلمات مهم کتاب درسی که در کتاب نیامده، یاد بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه از کتاب زبان انگلیسی کامل جامع کنکور سری میکرو طلایی انتشارات گاج استفاده کنید.

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

گرامر:

شاید همه مطالب گرامر کنکور در زبان انگلیسی و آن چیزی که واقعا برای پاسخگویی به سوالات کنکور به آن نیاز دارید، سه یا چهار صفحه بیشتر نباشد. اصلا به دنبال کتاب‌ها و یا جزوات حجیم برای یادگیری گرامر نباشید. خود کتاب درسی منبع مناسبی برای تمرین و آموختن گرامر است. حتما در مبحث گرامر به جملات کتاب درسی دقت کنید؛ زیرا اساسا تست‌ها بر پایه قاعده دستوری این جملات طراحی می‌شود.

پس از این مرحله شما می‌توانید حداقل به ده تست از زبان پاسخ دهید و ۴۰ درصد نمره را کسب کنید. بدون اینکه متن یا کلوزتست را دیده باشید. شما می‌توانید در این زمینه از فلش کارت گرامر جامع زبان انگلیسی انتشارات گاج بهره لازم را ببرید.

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

کلوز تست:

.پس از آنکه به واژگان و گرامر یک درس مسلط شدید نوبت به تمرین کلوز تست و متن می‌رسد.

برای قوی شدن در این دو مورد باید تمرین کنید و تست بزنید.

در کلوز تست با جاهای خالی مواجه می‌شوید. این سوالات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که احساس می‌کنید هر چهار گزینه می‌تواند جواب سوال باشد. اما باید سعی کنید گزینه درست‌تر را انتخاب کنید. حتما جمله بعد از جای خالی را هم بخوانید تا به فهم بهتری از موضوع برسید.

در آخرین تست از کلوز تست‌ها، معمولا یک سوال هم از گرامر طرح می‌شود که اتفاقا جواب بیشتر این تست‌ها هم گزینه‌ای است که حاوی فعل مجهول است.

در پایان باید بگوییم شما می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی با تمرین و تکرار استراتژی مناسب خود را پیدا کنید و در کنکور از آن استفاده کنید.

اگر قبلا به کلاس‌های خصوصی زبان در آموزشگاه‌ها می‌رفتید، کارتان راحت‌تر است.

معمولا دانش‌آموزانی که قبلا به این کلاس‌ها رفته‌اند مشکلی در واژگان و گرامر نداشته و فقط باید تمرینات خود را روی تکنیک‌های متن‌خوانی افزایش دهند.

امیدواریم شما عزیزان با رعایت این موارد موفقیت خود را دوچندان کنید.

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.