بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

0

یکی از اقشاری که همواره به کتاب خواندن تشویق می‌شوند، نوجوانان هستند اما دغدغه‌ مهمی در این میان مطرح می‌شود و آن هم انتخاب کتاب مناسب این گروه سنی است. انتخاب کتاب مناسب، تنها جذابیت آن کتاب نیست بلکه باید علاوه بر جذابیت، سرگرمی و به روز بودن، برایشان مفید باشد. همچنین بدآموزی نداشته باشد و در انتخاب راه و روش درست به آن‌ها کمک کند. در ادامه قصد داریم بهترین کتاب‌هایی که در ژانرهای مختلف در سال ۹۷ برای نوجوانان منتشر شده است، معرفی کنیم.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

کتاب “داستان‌های ترسناک” و “داستان‌های ارواح و اشباح” برای علاقه‌مندان به ژانر وحشت

کتاب “داستان‌های ترسناک” و “داستان‌های ارواح و اشباح” از مجموعه “ادبیات خفن” برای بچه‌های عشق وحشت و ترس برای آنان که داستان‌های زامبی‌ها و گرگینه‌ها و خون آشام‌ها را عاشقانه دنبال می‌کنند، توصیه می‌شود. در این کتاب‌ها نوجوانان ساعاتی را با ترس و دلهره سپری می‌کنند و آنقدر می‌ترسند تا جایی که نتوانند به دستشویی بروند، اما در کنار تمام این‌ها با حجم  زیادی از اطلاعات آموزنده هم مواجه می‌شوند. البته این را هم باید بگوییم که این کتاب‌ها برای نوجوانانی که توانایی پذیرش و تحمل ترس را ندارند و همچنان در عوالم وهم‌آلود کودکی زندگی می‌کنند به‌طوری‌که شب‌ها با چراغ روشن می‌خوابند، شب‌ها هر پانزده دقیقه یک‌بار بیدار می‌شوند تا ببینند آن غول ترسناک فلس‌دار و خونخوار زیر تخت‌شان نخزیده، اصلا توصیه نمی‌شود.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

کتاب “قبرستان عمودی” برای نوجوانان علاقه‌مند به روایات تاریخی و اتفاقات ترسناک 

اولین جلد از مجموعه کتاب‌های دروازه مردگان داستان نوجوانی است که با یک خانه عجیب و اسرارآمیز مواجه می‌شود که در دیوارهای آن اجسادی دفن شده‌اند و با ورود او به این خانه حوادث عجیبی شکل می‌گیرد و … . این داستان در فضای تهران قدیم و دوران قاجار می‌گذرد. این کتاب برای نوجوانان علاقه‌مند به روایات تاریخی و اتفاقات ترسناک جذاب خواهد بود.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

کتاب بردیا و گولاخ‌ها

رمان چند قسمتی بردیا و گولاخ‌ها علاوه بر ایجاد سرگرمی و لذت از ادبیات و باور داشتن به توانایی‌ها و استعدادهای خود، ارزش کتاب در ساخت دنیایی زیباتر را آموزش می‌دهد. «بردیا و گولاخ‌ها» در فضای جذابی همچون هری‌پاتر و ارباب حلقه‌ها روایت می‌شود که درباره بچه‌هایی است که مشکلات و نیازهای خاصی دارند، اما در فضایی قرار می‌گیرند که می‌توانند از توانایی‌های خود به بهترین نحو  استفاده کنند. بردیا، پسربچه‌ای است که لکنت زبان دارد و نمی‌داند شاهزاده است و باید کتاب‌های جهان را از نابودی نجات دهد. از دیگر کتاب‌هایی که از این مجموعه منتشر شده، می‌توان به «شاهزاده شنل تشتکی»، «پیشگوی چشم نقره‌ای» و «هیولای کلمه‌خوار»اشاره کرد.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

کتاب پسرک و جادوی مری پاپینز

فهرست «پسرک و جادوی مری پاپینز» نوشته الخاندرو پالوماس است که با ترجمه روان کیوان عبیدی آشتیانی به تازگی از سوی بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی منتشر شده است. کتاب‌های «‌مری پاپینز»  یکی از نمونه‌های مطرح ادبیات کودکان است. مجموعه هشت جلدی «مری پاپینز» در طی سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۸۸ به چاپ رسید. این مجموعه به بیش از ۴۰ زبان دنیا ترجمه شده است. کودکان و نوجوانان بسیاری از کشورهای مختلف با این چهره محبوب آشنا هستند و داستان‌های آن را دوست دارند. «پسرک و جادوی مری پاپینز» از جمله آثاری است که با الهام از شخصیت «مری پاپینز»، پرستاری اسرارآمیز با توانایی‌های مافوق طبیعی، نوشته شده و داستان کودکی را بیان می‌کند که با پدرش زندگی می‌کند و درگیر دوری مادرش است. گیل که پسری درون‌گراست و در عالم تخیلات قوی خود زندگی می‌کند (و تنها دوستش نازیا، دختری اهل پاکستان است)، دلش می‌خواهد وقتی بزرگ شد مری پاپینز شود.

خرید کتاب ماجراهای مری پاپینز از گاج مارکت

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

تیم بازنده پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز

کتاب «آدم گاهی اشتباه می‌کنه» نخستین جلد مجموعه «تیم بازنده» نوشته استفان پاستیس است. شخصیت اصلی این مجموعه که از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز بوده، پسربچه‌ای بازیگوش و بامزه است که دست‌نوشته‌های طنزآمیزش در این کتاب ارائه شده است. تیم پسری معمولی نیست، دوست صمیمی‌اش یک خرس قطبی به نام «بزرگ» است. علاوه بر این او آژانس کارآگاهی دارد و پرونده‌های مختلفی را دنبال می‌کند. از بررسی پرونده‌ گم شدن شکلات‌های دوستش تا مقابله با دختری که او هم ادعای کارآگاهی دارد از جمله ماجراهایی است که تیم و دستیارش بزرگ را درگیر قصه‌های خنده‌داری می‌کند که سرگرم‌کننده و آموزنده است.
همچنین آموزش‌ مهارت‌های اجتماعی و اقتصادی به مخاطبان از جمله موضوعات مطرح شده در این مجموعه کتاب‌هاست. تیم، شخصیت اصلی داستان به دنبال کسب درآمد و آموزش مهارت‌های مختلف برای رونق کسب‌و‌کار کودکانه‌اش است. نحوه مواجهه تیم با مشکلاتش در رابطه با دوستان، مدرسه، خانه، خانواده و  پیدا کردن راه‌حلی خلاقانه به سبک خودش، شما را می‌خنداند و ابزاری برای پیروزی بر مشکلات‌ ارائه می‌دهد.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

کتاب زنان در علم

این کتاب را به دختران نوجوان به شدت توصیه می کنیم؛ چرا که در این کتاب می‌توانند  با ۵۰ نفر از زنان پیشرو و جسور در حوزه علم و اختراعات و اکتشافات، که دنیا را تغییر دادند آشنا شوند. از جمله آنان می‌توان به مریم میرزاخانی ریاضیدان مشهور ایرانی اشاره کرد. علاوه بر این با  سرگذشت زنانی مانند هوپاتیای منجم و ریاضیدان، ‌ماری کوری شیمیدان، ریتالوی عصب‌شناس، باربارا مک کلین تاک ژنتیک‌دان سلولی، آدا لاویس ریاضیدان و نویسنده، لیز مایتنز فیزیکدان، لیلیان گیلبرت روان‌شناس، آلیس بال شیمیدان، جون بیچم پراکتر جانورشناس، گریس هاپر دریاسالار و دانشمند علوم رایانه، هدی لامار مخترع و هنرپیشه و ماریا زیبولا مریان حشره‌شناس آشنا می‌شوند.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

مدرسه جاسوسی برای علاقه‌مندان به جاسوسی و ماجراجویی 

مجموعه سه جلدی «مدرسه جاسوسی»، «اردوی جاسوسی» و «نقشه جاسوسی» مجموعه‌ای جذاب و اسرارآمیز است که فضای محرمانه‌ای دارد و به نوجوانانی که عاشق ماجراهای جنایی، رمز و راز، کشف مسائل سری و حل مسائل پیچیده هستند، توصیه می شود. شخصیت اصلی داستان دانش‌آموز کلاس چهارمی است که نابغه ریاضی است در کسری از ثانیه مسائل ضرب و تقسیم را حل می‌کند و عاشق جیمزباند است، اما زمانی که وارد مدرسه جادویی می‌شود با موضوعاتی رو‌به‌رو می‌شود که برایش بسیار عجیب به نظر می رسد و حتی فکرش را هم نمی‌تواند بکند که در مدرسه جاسوسی پذیرفته شده است.

خرید کتاب مدرسه جاسوسی از گاج مارکت

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

دایرهالمعارف ۱۰۰ جانور شگفت‌انگیز برای نوجوان طرفدار علم

زمین پر از جانوران شگفت‌انگیزی است که درباره بسیاری از آنها چیز زیادی نمی‌دانیم؛ جانوران ریزی که با چشم دیده نمی‌شوند و جانوران بزرگی که اندازه‌شان در ذهن نمی‌گنجد. نوجوانانی که به دنبال کشفیات علمی، دنیای جانوران و حیات وحش هستند، می‌توانند این کتاب را که شامل ۱۰۰ جانور شگفت‌انگیز از عجیب‌ترین موجوات کره زمین است، مطالعه کنند.

این کتاب به اسرار شگفت‌انگیز دنیای حیوانات، آناتومی بدن جانوران، قهرمانان حیات وحش، حواس فراطبیعی آن‌ها و داستان زنده ماندن و بقای آنها با تصاویری زیبا و واقعی از آن‌ها پرداخته است.

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

رمان شاهزاده خانم و کره اسب

این رمان ۲۲ فصلی روایت‌گر زندگی واقعی شاهدخت هیا بنت‌الحسین است که در ۱۲ سالگی در مسابقات جام پادشاهی باعث پیروزی تیم اسطبل‌های سلطنتی، مقابل پلیس سواره نظام شد.  داستان از این قرار است که هر دختری آرزو دارد شاهزاده باشد، اما شاهدخت این رمان با نام هیا که آرزوهای دیگری دارد، در صندوق عقب ماشین پادشاه مخفی می شود و با پدرش به مأموریت می‌رود.

شاهدخت این قصه، عاشق اسب‌هاست و بهترین روز عمرش روزی است که پادشاه به او کره اسبی هدیه می دهد. از آن به بعد خوشی این دختر در عشق به کره اسبش خلاصه می‌شود و در رویاهایش می‌بیند که با کره اسبش توانسته مدال بگیرد. او به کره اسب وابسته می‌شود و ماجراهای بعدی، یکی پس از دیگری، رخ می دهند.

خرید کتاب شاهزاده خانم و کره اسب از گاج مارکت

بهترین کتاب های سال ۹۷ برای نوجوانان

خرید بهترین کتاب های کودک و نوجوان از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.