برترین کتاب های ۲۰۱۸ به انتخاب نیویورک تایمز

0

طبق روال هر ساله، مجله نیویورک تایمز در روزهای پایانی سال لیستی از بهترین کتاب‌های منتشر شده در آمریکا در سال جاری منتشر می‌کند تا علاقه‌مندان به کتاب از خواندن آنها غفلت نکنند. در ادامه ۱۰ کتاب برتر سال ۲۰۱۸ به انتخاب نیویورک تایمز را معرفی خواهیم کرد؛ باما همراه باشید.

«عدم تقارن» نوشته لیسا هَلیدی
داستان سه بخشی هَلیدی اولین رمانش به حساب می‌آید و بخش اول مورد استقبال زیاد خوانندگان قرار گرفت.در رمان «عدم تقارن» دو بخش از داستان که ظاهرا هیچ ارتباطی با هم ندارند از طریق یک بخش پایانی تکان‌دهنده به هم پیوند می‌خورند. داستان ارتباط بین ویراستاری جوان و نویسنده‌ای که خواننده را به یاد فیلیپ راث می‌اندازد. این قصه خیلی هنرمندانه به قصه مردی عراقی که از کشورش تبعید شده است گره می‌خورد.

این کتاب با اینکه اولین رمان نویسنده به شمار می‌آید  اما شبیه آثار نویسندگانی است که تاکنون چندین رمان در طول سالیان منتشر کرده‌اند و توانسته در آن واحد یک رمانِ کلیددار (رمانی بر اساس داستان واقعی اما با نما و برون‌مایه ادبیات داستانی مانند تغییر جزییات یا نام شخصیت‌ها)، سرشار از ایده‌ها و همچنین یک فراداستان با درون‌مایه سیاسی باشد.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز
 
«معتقدان واقعی» نوشته ربکا مک‌کای
داستان رمان «معتقدان بزرگ» در میانه دهه ۸۰ میلادی در شیکاگو و همچنین سال ۲۰۱۵ در پاریس و در بحبوحه حملات تروریستی می‌گذرد. تروریست‌ها حمله می‌کنند و داستان تاثیرگذار مک‌کای مادری را نشان می‌دهد که به دنبال دختر گمشده‌اش است و از تأثیرات گم شدن عزیزی در زندگی و تلاش انسان برای غلبه بر احساساتش می‌نویسد.این رمان با نگاهی همدلانه و عاری از رویکرد احساساتی توانست به خوبی جایگاه خود را در میان نامزدهای جایزه بوکر و جایزه ملی کتاب آمریکا در بخش ادبیات داستانی پیدا کند.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«پرستار عالی» نوشته لیلا سلیمانی»
«لالایی» نوشته لیلا سلیمانی، نویسنده فرانسوی مراکشی‌الاصل، که در آمریکا با عنوان «پرستار عالی» منتشر شده است، پیش از این برنده جایزه گنکور هم شده است و داستان ناخوشایند و اخطارآمیز پرستار بچه‌ای از دومینیکن را روایت می‌کند که در سال ۲۰۱۲ محکوم به قتل دو کودک شده است. در این رمان که به شکل مسحورکننده‌ای پرپیچ و خم است تنها یک چیز کاملا روشن است: تنهایی می‌تواند شما را دیوانه کند.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«آنجا آنجا» نوشته تامی اورنج
رمان «آن‌جا آن‌جا» که به فهرست اولیه نامزدهای جایزه ملی کتاب آمریکا نیز راه یافت به عنوان اولین اثر نوشته «تامی ارونج»، تعمقی بلندپروازانه در باب هویت و جایگزین‌های شکست‌خورده آن و اسطوره از دریچه زمان، فقر و زندگی شهری است. فصل‌های کوتاه و متعدد داستان هر بار توسط فردی متفاوت از بومیان آمریکا در اوکلند روایت می‌شود.فصل‌های بسیار کوتاه این رمان از زاویه دید گروه‌های بومی سرخپوستی روایت می‌شود که در اوکلند کالیفرنیا زندگی می‌کنند و چندان رابطه نزدیکی با هم ندارند و در حال عزیمت برای شرکت در اجتماع بزرگ بومیان هستند. همه افراد حاضر در کتاب مانند «قصه‌های کانتربری» نوشته جفری چاسر و «گور به گور» نوشته ویلیام فاکنر در حال سفر به جایی دیگر هستند و قصه این رمان روایت سفر عجیب و خطرناک این افراد و تلاش‌شان برای توقف زمان است.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«واشنگتن سیاه» نوشته اسی ادوگیان
برنده جایزه گیلر و یکی از نامزدهای نهایی بوکر ۲۰۱۸ برنده جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گیلر کانادا در سال ۲۰۱۸ است. داستان پسرکی به نام «سیاه» است که داستانش را با زاویه دید اول‌شخص روایت می‌کند اما باور سبک سخن گفتن و استفاده از کلمات فاخرش در داستان برای خواننده سخت است. کمی بعد درمی‌یابیم که «سیاه» از طرف برادر اربابش به عنوان دستیار آموزشی انتخاب شده بود و بخشی از کارش خواندن آثار کلاسیک بود. کاری که سبب می‌شود تجربیات «سیاه» شکلی جدید و متفاوت به خود بگیرد. کمی بعدتر متوجه می‌شویم که استعداد اصلی «سیاه» در استفاده از کلمات نیست و استعداد ویژه‌ای در طراحی و نقاشی دارد.

با آموزش‌هایی که از برادر ارباب دریافت می‌کند تبدیل به نقاشی بی‌نظیر می‌شود. در آغاز به طور مخفیانه تمرین طراحی می‌کند اما برادر اربابش «سیاه» را در هنگام طراحی می‌بیند، شگفت‌زده می‌شود و او را به عنوان تصویرگر اصلی آثارش انتخاب می‌کند. «اسی ادوگیان» پیش‌تر یک بار دیگر نیز جایزه گیلر را در سال ۲۰۱۱ برای «بلوز دورگه» دریافت کرده بود. او تاکنون به فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر و جایزه اورنج برای داستان نیز راه پیدا کرده است.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«زندان آمریکایی» نوشته  شین بائور
شین بائور در سال ۲۰۱۴ به منطقه‌ای روستایی در لوییزیانا رفت تا به عنوان نگهبان در کانون اصلاح و تربیتی که تحت نظر زندانی خصوصی است کار کند. چهار ماه از حضورش در این زندان گذشت و مسئولین زندان دریافتند او برای تحقیق به این مکان امده است و شغلش نگهبانی نیست. تجربه‌های او در این چند ماه به اندازه‌ای بود که گزارشی کامل در این‌باره در مجله «مادر جونز» نوشت و توانست جوایزی را در عرصه خبرنگاری به دست آورد. او حتی به واشنگتن دعوت شد تا درباره مشکلات موجود در زندان‌ خصوصی آمریکا برای مسئولان سخنرانی کند.این کار سبب شد «مادر جونز» را بنویسد و برنده جایزه مجله ملی شود اما در این کتاب به موضوعی جدید می‌پردازد که نادیده گرفتنش امکان‌پذیر نیست. نگاهی دقیق به ترس‌ها- از پیشینیان گرفته تاکنون- تا خشونت در دنیای امروز از موضوعات «زندان آمریکایی» است.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«انسان بی‌اهمیت» نوشته لیسا برنان جابز
«لیزا برنان-جایز»، دختر «استیو جابز» بنیانگذار درگذشته کمپانی اپل در دو جهان به شدت متفاوت بزرگ شده است: جهان نامتعارف و دوره‌گردی مادرش به عنوان یک هنرمند ناپایدار و فقیر؛ و جهان لوکس پدر بی‌رحم و ثروتمندش. او در کتاب خاطراتش با عنوان «ماهی کوچولو» تصویری ماندگار از پدر و مادرش و چشم‌اندازی کامل از دوران کودکی‌اش با تمامی جزئیات در شهر «پال آلتو» کالیفرنیا ارائه داده است. کتاب خاطرات دختر استیو جابز در سال گذشته سر و صداهای زیادی به پا کرد و تصویری متفاوت از نابغه شرکت اَپل ارائه کرد. متأسفانه این تصویر متفاوت اصلاً مثبت نبود و استیو جابز را پدری بی‌مسئولیت و بی‌رحم جلوه داد. این کتاب از نگاه دختری نوشته شده که همواره در آرزوی داشتن یک پدر است؛ پدری که در سال‌های بعد حتی از او به عنوان یکی از فرزندان خود یاد نکرد.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

مطلب شخصیت باورنکردنی از استیو جابز را در اینجا بخوانید

«تحصیل‌کرده» نوشته تارا وست‌آور
«تحصیل‌کرده» نوشته تارا وست‌آور، نویسنده و مورخ ۳۲ ساله آمریکایی دیگر اثر حاضر در این فهرست است. کتابی که ۳۲ هفته در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز و همچنین در میان نامزدهای اولیه مدال کارنگی قرار گرفت. خود نویسنده در خانه خواندن یاد گرفت. اولین بار ۱۷ ساله بود که وارد کلاس درسی عمومی شد و در نهایت دکترای تاریخ را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد و در داستان «تحصیل‌کرده» داستان سختی‌های راه زندگی‌اش را روایت می‌کند که او با غلبه بر این شرایط توانست از دانشگاه کمبریج مدرک دکتری تاریخ دریافت کند. شرایط زندگی او، اراده‌اش و تشنگی بی‌پایانش برای یادگیری در این کتاب خاطرات جذاب گنجانده شده است.
برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«فردریک داگلاس» نوشته دیوید بلایت
دیوید بلایت در این کتاب داستان فردریک داگلاس، روزنامه‌نگار، دیپلمات، و نویسنده آمریکایی که در واقع وجدان «آبراهام لینکلن» است که به حرف آمده. «لینکلن» خودش سه کتاب زندگی‌نامه نوشته که روایتگر حرکت او از بردگی به سمت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شخصیت‌های قرن ۱۹ میلادی است، اما کتاب نوشته «دیوید دابلیو. بلایت» از همه آن‌ها کامل‌تر است و زندگی شخصی و عمومی «لینکلن» را به هم درآمیخته، به گونه‌ای که خود «لینکلن» این کار را نمی‌کرد و یا نمی‌توانست انجام دهد را روایت می‌کند. داگلاس در جوانی برده بود و پس از آزادی رهبر جنبش ضدنژادپرستی شد.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

«چگونه نظرتان را تغییر دهید» نوشته مایکل پولان
«مایکل پولان» که بیشتر برای اثرش درباره اصول اخلاقی غذا خوردن شناخته شده، شخصی‌ترین کتابش را منتشر کرده است که به طور کلی دید خوانندگان را دچار تحول می‌کند. او در کتاب «چگونه ذهن‌تان را تغییر دهید» با مروری بر تاریخ روان‌گردان‌ها به ما درباره ظهور، سقوط و مجددا ظهور علاقه اجتماعی به این داروها می‌گوید که امروزه مزایای زیادی برای آن متصور هستند، از کمک به اعتیاد و یا کاهش ترس بیمارهای علاج‌ناپذیر.  داستان و تحقیقی هوشمندانه درباره انقلابی در داروهای روانی که نه تنها به افراد مبتلا به بیماری‌های روحی از جمله افسردگی کمک می‌کند بلکه افراد سالم را نیز در شرایط بهتر قرار می‌دهد.

برترین کتاب های 2018 به انتخاب نیویورک تایمز

خرید کتاب عمومی از گاج مارکت بازگشت به گاج‌مگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.