روز دانشجو گرامی باد

1

در ایران ۱۶ آذر روز دانشجو نامیده می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

 

دانشگاه‌ها و دانش‌سراها از جمله مهم‌ترین و حساس‌ترین مراکزی هستند که نقش عمده در استقلال و یا وابستگی کشور دارند؛ چرا که بیشتر مدیران جامعه از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز تعلیم و تربیت انتخاب می‌شوند، از این‌رو این مراکز همواره مورد تهاجم و یورش فرهنگ سلطه در جهان بوده است تا از این طریق با پرورش مهره‌ها و دست‌نشانده‌های خود آینده را رقم بزنند.

دانشگاه ها به مثابه موتور محرک هر نظام سیاسی دارای کارکردها و کارویژه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و دینی هستند و به طبع این ویژگی‌ها، کشوری به موفقیت دست پیدا خواهد کرد که این سرمایه‌های اجتماعی در جریان حرکت به سوی پیشرفت به ایفای نقش بپردازند.

در نظام جمهوری اسلامی که یک نظام صددرصد مردمی است، دانشجو باید بارزتر از دیگر دانشجویان در هر جای دیگر دنیا، نقش داشته باشد.

در این نظام مردمی، دانشجویان که طبقه پیشرو و پیشاهنگ و زبده و بانشاط پیکره اجتماع هستند، باید در سازندگی آینده و ترسیم حرکت عمومی جامعه، بیش از جاهای دیگر، نقش و اثر داشته باشند. این تأثیر، با دو عاملی که باید در کنار هم باشند، تحقق پیدا می‌کند.

عامل اول، درس و علم و تحصیل است؛ تا نام دانشگاه و دانشجو و استاد و معلم، معنا پیدا کند و امیدهایی که برای آینده کشور ترسیم می شود، پوچ و واهی و باطل نباشد. جوان‌ها باید خوب درس بخوانند و اساتید هم باید آنها را تربیت کنند و آینده علمی و عملی کشور را تأمین و تضمین کنند. در کنار تحصیل، نقش تحقیقات، نقش فوق‌العاده مهمی است که باید مسئولان به آن بپردازند. بنابراین، عنصر اول، عنصر درس و علم است که نمی شود آن را دست کم گرفت و نقشش را کوچک انگاشت و به آن بی‌اعتنایی کرد.

عامل دوم، جهت فکری و سیاسی و انقلابی دانشگاه است؛ آن چیزی که به علم هم جان و روح و جهت خواهد داد. در بیانات حضرت امام (ره) و وصیت نامه ایشان، به این نکته اساسی بسیار توجه شده است. دانشگاه لاابالی و بیگانه از ارزش‌های دینی و بی‌تفاوت و خونسرد نسبت به مفاهیم و جهت‌گیری‌های انقلابی، دانشگاهی که در او نبض انقلاب نزند، دانشگاهی که اعضایش – چه دانشجو و چه استاد – نسبت به حرکت انقلابی ملت ایران و برای پیشاهنگی احساس تکلیف نکند و نقش درجه یک را در کار انقلاب نداشته باشد، دانشگاهی نیست که امیدبخش و تضمین‌کننده آینده و مورد نظر امام (ره) باشد.

“دانشجو، ذخایر این ملت است؛ به طوری که مقدرات مملکت ما در آینده به دست دانشجویان امروز است. شئونات مختلف کشور در دست دانشجویان است که آتیه کشور را آنها باید اداره بکنند. سعادت یک مملکت کلیدش به دست معلم است و به دست دانشجو؛ بنابراین هر مملکتی در عالم، هر کشوری در عالم موجودیتش بسته است به دست دانشجو و معلم.” امام خمینی (ره)

1 نظر
 1. hese می گوید

  سلام روز خوش
  کتاب های
  قانون توانگری
  شفای زندگی
  سررشته زندگی خود را به دست بگیرید
  هفت قانون معنوی موفقیت
  انسان در جست و جوی معنا
  انسان در جست و جوی معنای نمایی و …را در گاج مارکت موجود کنید
  و لطفا برای کتاب های بزرگسالان و موفقیت هم تخفیف حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد در نظر بگیرید.
  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.