علاقه مندان به جامعه شناسی بخوانند

0

پیدایش علم جامعه‌شناسی

زمینه علم جامعه‌شناسی توسط یکی از فیلسوفان فرانسوی به نام آگوست کنت با هدف پیدا کردن یک روش علمی برای قوانین حاکم بر جوامع انسانی، کم کم پدید آمد. در واقع او می‌خواست مشابه آنچه که در فیزیک انجام شده بود، در جوامع انسانی پیاده‌سازی کند، اما او به عنوان به وجودآورنده این علم شناخته نمی‌شود، بلکه افرادی در قرن ۱۹ میلادی، همانند کارل ماکس نیز بودند که خود را جامعه‌شناس نمی‌خواندند ولی امروزه به عنوان پایه‌گذاران این علم شناخته می‌شوند. علاوه بر این تحقیقات آماری که در قرن نوزدهم انجام شده بود بعد از مدتی در تدوین رشته جامعه‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

جامعه‌شناسی برای اولین بار در سال‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی به عنوان یک رشته دانشگاهی شناخته و در دانشگاه‌ها شروع به تدریس شد. اولین مکتب جامعه‌شناسی مکتب “دورکیم” بود. این مکتب که توسط جامعه‌شناس فرانسوی امیل دورکیم تأسیس شد، تأکید زیادی بر واقعیت‌های در سطح اجتماع (مستقل از ویژگی‌های روانی مختلف تک‌تک افراد) داشت. جهت تلاش برای یافتن این حقیقت‌ها و ارتباط آنها با هم، این گروه از جامعه شناسان شروع به بررسی جوامع انسانی بدوی کردند.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

نظریه جامعه ‌شناسی در دوران معاصر یکی ازمهم‌ترین تألیفات جورج ریتزر است که در بسیاری از دانشگاه‌های سطح جهان، به عنوان کتاب مرجع دروس نظریه‌های جامعه ‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب با توجه به محتوای جامع و منسجم، قابل استفاده در تمامی مقاطع تحصیلی بوده و به شکل مناسبی، بخش عمده‌ای از اهداف دروس نظریه‌های جامعه ‌شناسی را پوشش می‌دهد.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

کتاب نظریه جامعه شناسی در دوران معاصر

در فصول اولیه این کتاب، شکل‌گیری و تحولات ابتدایی و بعدی نظریه‌های جامعه ‌شناسی بیان شده، نمونه‌ها و مکاتب جامعه ‌شناسی مختلف مورد بحث قرار گرفته و با یکدیگر مقایسه می‌شوند و خواننده با جریان‌ها و نیروهای فکری و اجتماعی مؤثر در ایجاد جامعه ‌شناسی و رشد نظریه جامعه ‌شناسی آشنا می‌شود.

در فصول میانی این کتاب، در مورد شناخت ریشه‌های تاریخی، بررسی آراء متفکرین و مهم‌ترین مکاتب جامعه ‌شناسی و نظریه ‌پردازان معروف آنها بحث شده و عمده‌ترین انتقادات وارد بر این نظریه‌ها مطرح می‌شود. در عین حال، نمونه‌هایی از جامعه ‌شناسی پدیده ‌شناسی و روش‌ شناسی مردم نگارانه در این بخش‌ها ذکر می‌شود. به این ترتیب، خواننده تا حدود زیادی توانایی تحلیل واقعیت‌های اجتماعی جامعه را پیدا خواهد کرد.

فصول پایانی این کتاب تحت عناوین «نظریه تبادل»، «تلفیق عاملیت و ساختار»، «نظریه‌های معاصر دربار‌ه نوگرایی و مابعد نوگرایی» و ضمائم آن، بیشتر با درس نظریه‌های مقطع کارشناسی ارشد تناسب داشته و در آنها به بررسی ریشه‌های نظریه تبادل، قضایای بنیادی جامعه ‌شناسی و نظریه تبادلی تلفیقی پرداخته می‌شود.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

به طور کلی، کتاب نظریه جامعه ‌شناسی در دوران معاصر جورج ریتزر با مرور ریشه‌های تاریخی نظریه جامعه ‌شناختی و توصیف تحولات آن، دسته ‌بندی نظریه‌ها و مکاتب جامعه ‌شناسی ساختارگرا و پساساختارگرا، تعریف رفتار اجتماعی، تحلیل‌های فرانظری از نظریه اجتماعی و جامعه ‌شناختی، ترکیب‌های جدید و بحث فرانظریه، بررسی نظریه فمینیستی معاصر و توجه به رویکردهای تلفیقی جدیدتر، تبیین کاستی‌ها و توانمندی‌های نظری مختلف و ترکیب‌های جدیدتر آنها، به عنوان مرجعی متقن و منسجم در مطالعات نظریه‌های جامعه ‌شناسی مطرح بوده و در سراسر جهان با استقبال زیادی مواجه و تجدید چاپ شده است.

باید توجه داشت که مطالعه این کتاب از نظر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، نتایج سودمندی در فهم و درک تحولات و پدیده‌های مختلف اجتماعی داشته و از آنجایی که هیچ‌ گونه جهت‌گیری خاص، چه موافق و چه مخالف با فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در آن دیده نمی‌شود، می‌تواند باعث اصلاح عملکرد، در سطح خرد و کلان برای ما باشد.

علاقه مندان به جامعه شناسی بخوانند

خرید کتاب نظریه جامعه شناسی در دوران معاصر از گاج مارکت

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

کتاب زندگی و اندیشه بزرگان جامعه ‌شناسی، نوشته لوئیس کوزر

کتاب زندگی و اندیشه بزرگان جامعه شناسی لوئیس کوزر که به طور خاص برای دانشجویان رشته‌های علوم اجتماعی در گرایش‌های مختلف در نظر گرفته شده است، جزء منابع فرعی درس نظریه‌های جامعه شناسی در مقطع کارشناسی علوم اجتماعی و درس جامعه شناسی معرفت در مقطع کارشناسی ارشد محسوب می‌شود.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

تمامی فصول این کتاب با عنوان یکسان اندیشه، زندگی، زمینه فکری و زمینه اجتماعی با نگارشی شیوا و روان تدوین شده است، با این تفاوت که هر فصل مختص به یکی از بزرگان جامعه شناسی (از نظر لوئیس کوزر) است. نویسنده این کتاب، نقد و بررسی خود را در چارچوب ساختار اجتماعی با توجه به تاریخ زندگی از دو جنبه اجتماعی و روان ‌شناختی، فراز و نشیب‌های کاری, زمینه‌های فکری و جایگاه برخی از بزرگان جامعه شناسی انجام داده است.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

این افراد که هر یک از فصول کتاب به زندگی و اندیشه یکی از آنها پرداخته است، عبارتند از:

آگوست کنت، کارل مارکس، هربرت اسپنسر، امیل دورکیم، جورج زیمل، ماکس وبر، تورشتاین وبلن، چارلز هورتون کولی، جورج هربرت مید، رابرت ازرا پارک، ویلفرد دو پارتو و کارل مانهایم.

برخی از منتقدین بر این باورند که قرار گرفتن نام فردی همچون رابرت ازرا پارک یا کارل مانهایم در کنار نام کارل مارکس به عنوان بزرگان جامعه شناسی، چندان شایسته نیست و اگر ما این افراد را به عنوان بزرگان جامعه شناسی معرفی کنیم، باید تعداد کثیری از جامعه شناسان از قبیل ماکس هورکهایمر (فیلسوف آلمانی) یا آلفرد شوتس (جامعه شناس اتریشی) را نیز در این مجموعه بگنجانیم.

از نکات مثبت این اثر لوئیس کوزر می‌توان به نگارش چکیده برای هر فصل اشاره کرد، همچنین فهرست گروه‌های مختلف، فهرست اشخاص، اتحادیه‌ها و سازمان‌ها، محل‌ها، مکاتب، رویدادها، آئین‌ها، جنگ‌ها و اجتماعات در این کتاب به طور کامل مشخص شده است، اما در عین حال، در کل کتاب، چارچوب مقایسه‌ای مناسبی ارائه نشده و فاقد جمع بندی نهایی است. به عبارت دیگر، هر یک از فصول کتاب که به اندیشه، زمینه‌های فکری و اجتماعی یک اندیشمند اختصاص دارد، منسجم و قابل درک است، اما ارتباط مشخصی با دیگر فصول کتاب یعنی، زمینه‌های فکری و اجتماعی متفکرین دیگر دیده نمی‌شود.

با تمام این تفاصیل، نقدهایی که به این کتاب مطرح است از ارزش محتوای آن برای دانشجویان نکاسته و اساتید متعددی مطالعه این کتاب را به علاقمندان توصیه می‌کنند.

علاقه مندان به جامعه شناسی بخوانند خرید کتاب زندگی و اندیشه بزرگان جامعه شناسی از گاج مارکت

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

کتاب جامعه شناسی، نوشته آنتونی گیدنز

کتاب جامعه شناسی آنتونی گیدنز در واقع حاصل تجربیات این نویسنده در تعامل با رهبران سیاسی کشورهای مختلف جهان است. آنتونی گیدنز که از مشاوران ارشد نخست وزیر انگلیس بود، به واسطه موقعیتی که به دست آورده بود، ایده‌های مختلفی را در این کتاب مطرح کرده و در اختیار خوانندگان قرار داده است.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

وی در کتاب خود به ضرورت شناخت جامعه در مواجهه با مسائل بزرگ جهانی اشاره می‌کند که زندگی تمامی جوامع بشری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به منظور درک بهتر خواننده، آنتونی گیدنز مباحث گوناگون جامعه شناختی را با نمونه‌های مختلف و مثال‌های ساده، طی فصول متعدد کتاب خود بیان داشته است. مثال‌هایی همچون سلامت و بیماری، عشق و ازدواج، جرم و جنایت که همگی آنها به منظور تبیین مفهوم دقیق‌تر جامعه شناسی مطرح شده‌اند.

شیوه نگرش تاریخی این نویسنده، توجه به نابرابری‌های اجتماعی و  پدیده جهانی شدن، همین طور مطالعه تطبیقی جوامع مختلف، در نوع خود منصر به فرد بوده و معتقد است دامنه جامعه شناسی بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود و از تحلیل تعاملات گذرا بین افراد مختلف در سطح شهر تا بررسی فرآیندهای اجتماعی جهانی را در بر می‌گیرد.

در این کتاب، وظیفه اصلی علم جامعه شناسی، آگاهی از تفاوت‌های فرهنگی، درک وضعیت‌های مختلف اجتماعی، افزایش خود شناسی و ارزیابی نتایج سیاست گزاری‌ها در نظر گرفته شده و نقش جامعه شناسان در این راستا با توسل به روش‌های سیستماتیک پژوهش و تحلیل داده‌ها، ارزیابی نظریه‌های مختلف با توجه به مدارک و  استدلال‌های منطقی به خوبی تبیین می‌شود.

آنتونی گیدنز پس از تعریف جامعه شناسی، فرهنگ، فرد و کنش متقابل اجتماعی در زندگی روزمره به همراه مفاهیم همنوایی و کجروی، جنسیت و تمایلات جنسی می‌پردازد و معتقد است هر فرهنگی الگوهای رفتاری خاص خود را داشته و برای مردمی با پیشینه فرهنگی متفاوت، بیگانه به نظر می‌رسند. در این راستا، به بیان ویژگی‌های جوامع جهان سوم، دوم و اول نیز می‌پردازد.

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

در ادامه این کتاب به مباحثی همچون قشربندی و ساخت طبقاتی، قومیت و نژاد، سیاست، دولت و حکومت‌ها و دلایل ثروتمندتر یا قدرتمندتر بودن برخی از جوامع نسبت به دیگران پرداخته و نهادها و ساختارهای اجتماعی، توصیف می‌شود. مفاهیم امپریالیسم و استعمار نو مطرح شده و نظریه نظام جهانی به تفصیل مورد بحث قرار می‌گیرد. شهرنشینی و الگو‌های توسعه شهری، دگرگونی در جهان امروزی به همراه تحولات احتمالی آینده از دیگر مباحث مهم این کتاب است که به رشد جمعیت و بحران زیست محیطی و اهمیت و ارزش پیوستگی میان جامعه شناسی، انسان شناسی و تاریخ اشاره دارد.

علاقه مندان به جامعه شناسی بخوانند

خرید کتاب جامعه شناسی از گاج مارکت

علاقه‌مندان به جامعه شناسی بخوانند

خرید بهترین کتاب های جامعه شناسی از گاج مارکت بازگشت به گاج‌مگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.