از نویسنده ملت عشق بخوانید

0

کتاب ملت عشق

کتاب ملت عشق، چهل قانون عشق و یا عشق همگی نام ترجمه‌های مختلف مشهورترین کتاب الیف شافاک (شفق) است؛ کتابی که مدت‌هاست در میان پرفروش‌های بازار کتاب ایران دیده می‌شود و بخش‌هایی از آن در فضای مجازی دست به دست می‌شود. الیف شافاک، نویسنده نامدار ترک، با رمان «ملت عشق» به فهرست پرفروش‌ترین‌های بازار کتاب جهان راه یافت و محبوبیتی کم‌نظیر به دست آورد.

از نویسنده ملت عشق بخوانید

این کتاب که سر و صدای زیادی در کشورهای مختلف به پا کرده است، با داستان زندگی زنی به نام اللا روبینشتاین که در آستانه چهل سالگی قرار دارد، شروع می‌شود. زنی که سال‌هاست عادت‌ها، نیازها و سلیقه‌اش تغییر نکرده و روزهایش روی خط مستقیم، یکنواخت، منظم و عادی می‌گذرد. شوهرش دیوید، دندانپزشک مشهوریست. آنها با سه فرزندشان در خانه‌ای بزرگ در آمریکا زندگی می‌کنند.

تمام زندگی اللا در رسیدگی به فرزندان و سر و سامان دادن امور خانه خلاصه می‌شود و عشق خیلی وقت است که در فهرست اولویت‌هایش آن پایین‌ها جا مانده است.با اینکه اللا وضع مالی خوبی دارد، اما از زندگی خود راضی نیست به خصوص بعد از اینکه متوجه می‌شود همسرش به او خیانت کرده است.

در گذران همین روزهای تکراری و زندگی خسته‌کننده است که در یک انتشارات، دستیار ویراستار می‌شود و مطالعه رمانی به نام ملت عشق را که توسط نویسنده‌ای ناشناس به نام عزیز زاهارا نوشته شده، شروع می‌کند. در حین خواندن این کتاب متوجه می‌شود که خودش هم تاکنون عشق را تجربه نکرده و به این فکر می‌کند که دیگر زمان عاشق شدن برای او گذشته است.

از زمانی که اللا خواندن کتاب ملت عشق را شروع می‌کند، بخش دیگری از داستان که به زندگی شمس و مولانا می‌پردازد، آغاز می‌شود و موازی داستان زندگی اللا ادامه پیدا می‌کند. در واقع داستان در دو زمان به جلو برده می‌شود، سال ۶۳۹ هجری و دیگری سال ۲۰۰۸ میلادی.

این رمان نه کتابی است کاملا تاریخی و نه رمانی کاملا عاشقانه؛ شافاک با ظرافت‌های نویسندگی خود این دو را به زیبایی با یکدیگر پیوند زده است.

از نویسنده ملت عشق بخوانید

از نویسنده ملت عشق بخوانید

خرید کتاب ملت عشق از گاج مارکت

از نویسنده ملت عشق بخوانید

کتاب اسکندر

 «اسکندر» از دیگر رمان‌های شاخص الیف شافاک است و به زبان‌های متعددی ترجمه و در کشور‌های مختلف منتشرشده است. ماجرای رمان اسکندر در ترکیه و انگلستان رخ می‌دهد و درباره‌ی فردی به همین نام است که درگیر یک قتل می‌شود و به زندان می‌افتد. داستانی درباره‌ی خانواده، مهاجرت، عشق، وفاداری و خیانت که نشان می‌دهد می‌توان کسی را صمیمانه دوست داشت و درعین‌ حال به او آسیب زد. اسکندر پایانی غافل‌گیر کننده و شوک‌آوری دارد.

رمان اسکندر روایتگر زندگی مردمانی از طبقه فقیر و سنتی است که مهاجرت به غرب را برای بهره جستن از زندگی مرفه و مدرن برمی گزینند. اسکندر داستان خانواده هایی است که اعضایش علیرغم اینکه جزء یک پیکره واحد هستند؛ هر کدام دارای تفاوت‌های اخلاقی متمایزی می باشند که در شرایط مختلف و بغرنج رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهند.

زندگی در غرب موجب رسوخ فرهنگ و شیوه زندگی مدرنیته در زندگی افراد داستان می‌شود: همچون آنها لباس می‌پوشند و به موسیقی‌های آنها گوش فرا می‌دارند…اما همچنان ریشه های تربیتی انسان شرقی که از آغازین ساعات تولد، شروع به ریشه دوانی در وجود فرد کرده است را  تا واپسین لحظات  زندگی همراه خود دارند.

اسکندر از قهرمانان اصلی داستان است که با رفتارهای ناهنجاری که از خود بروز می‌دهد بیشتر واژه ضد قهرمان را در ذهن خواننده تداعی می‌کند. یکی از موضوعات محوری که داستان حول و محور آن می‌چرخد غیرت و شرافت می‌باشد که به نحو افراطی در وجود اسکندر بارور شده است و شعله های این غیرت مادر پرورنده فرزند و مظهر عشق و ایثار را در کام خود بلعیده و او را به کام نیستی و مرگ می کشاند و موجب تباهی زندگی چندین نسل از خانواده می گردد.

این رمان خواهشی برای زدودن خشونت از گوهر وجودی مرد شرقی است والقا کننده اجتناب از قضاوت های عجولانه و سو ظن های نادرستی است که اگر با همیّت های نابجا همگام گردد؛ لطمه های جبران ناپذیری را به بار می آورد. داستان تضادها و تعارض های فرهنگ شرق و غرب بخوبی ترسیم می کند و رفتارهای نژاد پرستانه ای که بر مهاجران روا داشته می شود را بصورت ظریف بیان می دارد.

 

از نویسنده ملت عشق بخوانید

خرید کتاب اسکندر از گاج مارکت

از نویسنده ملت عشق بخوانید

کتاب شیر تلخ

شیر تلخ طرحی برای دسترسی به پیچیدگی های روح و ذهن آدمی است. زن مستقل ازدواج و مادر شدن را هایلی رویین بین کسب موفقیت های زندگی اجتماعی می پندارد اما مگر می شود زن باشی و شعله های عشق و آفرینش سرتا پای وجودت را در خود نسوزاند. گاه عاشق شدن تمام اندیشه های بنیادی که در سطور ذهن زن نقش بسته زیرورو می گردد و این کتاب با ریزبینی و ظرافت  هر چه تمام به بررسی روحیات زنان و دخترانی می پردازد که به  تضاد و تعارض بین زندگی اجتماعی و ازدواج و مادر شدن می رسند و باید برای ایفای نقش عالی در هر یک از این مقوله ها باید  دیگری نادیده انگاشته گردد و لاجرم راهی جز این نیست.

شیر تلخ راوی زندگانی زنان معروف و ادیبی است که با وجود زندگی متاهلی همچنان زیر بار مسئولیت های مختلف زندگی و نقش های روز مره در زمان واحد تاب آورده اند و یا حتی چه بسیار طعم تلخ شکست را چشیده اند. نویسنده افکار  و نگرش مردان معروف نسبت به زن قبل و بعد از ازدواج را تحلیل کرده و تاثیر ازدواج را بر رشد و تعالی این افکار را می نمایاند.

مخاطب این کتاب صرفاً زنان و دخترانی که دچار افسردگی بوده یا در آینده به آن مبتلا خواهند شد نیست بلکه کتاب به واکاوی افکار تمام اشخاصی که در حفظ تعادل برای ایفای مسئولیت های مختلف و متعدد زندگی  به عجز و ناتوانی گرفتارند می پردازد. کتاب شیر تلخ با بهره جستن از  شیوه های صلح آمیز سعی می کند فضا را به سوی نوعی از دموکراسی خود خواسته تمام عیار و عاری از هر گونه آفت هدایت نماید.

از نویسنده ملت عشق بخوانید خرید کتاب شیر تلخ از گاج مارکت

از نویسنده ملت عشق بخوانید

کتاب بعد از عشق

بعد از عشق رمانی تجربی و بسیار غنی و حاوی  محتوایی آموزنده می باشد و به بیان مسائل زنان از جنبه ها و زوایای گوناگون می پردازد. این رمان دوره گذرا اما تیره و غمبار زندگی عاشقانه زنان ترسیم می کند و داستان را در قالب دو روایت دنبال می کند. روایت اول بیان کننده مسائل نویسنده و تمام زنانی می باشد که در کشمکش و نزاع دائمی با خواسته ها و امیالی همچون ازدواج و مادر شدن و… که از ابتدای آفرینش در وجود آنها به ودیعت نهاده شده است هستند، چنانچه نسبت به پاسخ صحیح این نیازهای درونی همواره بر سر دو راهی  شک و تردید قرار می گیرند و گاه حتی به سرکوب عواطف و احساسات خود می پردازند.

روایت دوم گزارشی در متن داستان است که روحیات و احوال زنان مختلف اعصار را بیان می دارد. بعد از عشق چالش های مختلفی همچون: عقاید فمنیستی، ازدواج، مادر شدن، افسردگی بعد از زایمان و ادامه فعالیت های مورد علاقه در کنار پروراندن فرزند که زنان در طول حیات با آن رو برو می گردند را با قلم فصیح و زیبا بیان می شود.

زن این موجود مظهر عشق و آفرینش، تلاطم های روحی گوناگونی را در طول زندگی پشت سر می گذارد و عواطف و احساسات گوناگونی را تجربه می نماید که یکی از بغرنج ترین آن ها دوران بعد از زایمان می باشد و رویایی با این سوال که می خواهم  مادری نمونه باشم، چنان کامل و بی‌نقص که حتی در خیال نگنجد آیا نیل به این هدف ممکن است؟ و در صورت عدم یافتن پاسخ شایسته و درخور بحران روحی شدید سرتاپای وجود او را در بر می گیرد که در این رمان بصورت کامل این مشکل مطرح شده است.

از نویسنده ملت عشق بخوانید

خرید کتاب بعد از عشق از گاج مارکت

از نویسنده ملت عشق بخوانید

خرید کتاب های الیف شافاک از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.