بزرگداشت مولانا جلال الدین بلخی ؛ مولای رومی

0

محمد ابن محمد ابن حسن حسینی خطیبی بکری بلخی، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، معروف به مولوی، مولانا و رومی در ششم ربیع‌الاول سال ۶۰۴ هجری قمری در شهر بلخ (افغانستان امروزی) به دنیا آمد و در قونیه زندگی می کرد و به زبان پارسی سخن می گفت .
مولانا درویش مسلکى عاقل و کامل بود که در طول زندگى حتی یک لحظه از تربیت خود غافل نبود و بسیاری او را یکی از پایه‌های اصلی ادب پارسی می‌دانند.

مولانا عاشقى بود که پیرواش باید و وصفش نشاید. عشقى که در ذوق و حال شمس تبریز جان گرفت و در تن و اندیشه جلال‌الدین محمد ماندگار شد.

اگرچه از ۳۵ هزار بیت اشعارش در دیوان غزلیاتش ابیات و اشعاری به زبان ترک و یونانی و عربی گفته اشده است اما عموم اشعار پارسی هستند.

مولانا در آستانه ۴۰ سالگی مرد عابد و دانشمند دوران خود بود که مریدان بسیاری داشت ، تا با قلندری گمنام به نام شمس تبریزی دیدار کرد. خود مولانا در وصف حالش میگوید :

زاهد بودم ترانه گویم کردی

سر حلقه بزم و باده جویم کردی

سجاده نشین با وقاری بودم

بازیچه کودکان کویم کردی

 

از آنچه بین شمس و مولوی اتفاق افتاده است جز تاثیرات شگرفی که بر مولوی داشته و مسبب آفرینش ابیاتی خارق العاده بوده ، اطلاعی نداریم.

این دیدار فوق العاده که آن را تولد دوباره مولانا نیز میخوانند حدود دو سال به طول انجامید و باعث حسادت مریدان شد ، شمس از این حسادت آزرده شد و به دمشق سفر کرد ، مولانا برآشفت و فرزند خود را به همراه برخی از مریدان به دنبال شمس فرستاد و او را باز گردانید .

پس از مدتی بار دیگر شمس از حسادت مریدان به تنگ آمد و همان طور که خود گفته بود طوری رفت و ناپدید شد که همه از یافتن نشان از او عاجز شدند.

پس از رفتنن همیشگی شمس ، مولانا شیدا و ناآرام شد و مدتی روز و شب به سماع پرداخت .

همنشینان و هم صحبتان مولانا پس از شمس صلاح الدین زرکوب و حسام الدین چلبی بودند.

سرانجام  پس از بیماری به سال ۶۷۲ ه.ق شمع زندگانی مولانا جلال الدین بلخی به مانند لقبش ، خاموش ، شد . هرساله به مناسبت سالگرد درگذشت «جلال الدین محمد رومی» معروف به «مولانا» مراسم «شب عروس» یا «شب عرس» در شهر قونیه ترکیه برگزار می‌شود. از آنجا که مولانا در این شب و در زمان رحلت، به وصال جاودانه معشوق خود یعنی خداوند نائل می‌شود، مراسم درگذشت او را شب عروسی یا وصلت نامیده‌اند. این مراسم، هر سال با برگزاری رقص سماع و بازدید و تبرک مقبره مولانا تا ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) برگزار می‌شود.

خرید کتاب های مولانا از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.