بهترین آثار رضا امیرخانی

1

کتاب منِ او

در رمان منِ او خانواده‌ای اصیل و ایرانی در بستر تاریخ معاصر ایران با شیوه‌ای نوآورانه تصویر می‌شود  و روایتگر زندگی  شخصیت اصلی داستان با نام علی فتاح است که پسری از خاندان اصیل و سرشناس هست. علی از دوران نوجوانی دل درگرو مهتاب، هم‌بازی دوره کودکی خود می‌بندد عشقی پاک ولی خام که باید در کوزه زمان و با دست فردی درویش‌مسلک با نام درویش مصطفی آبدیده گردد.

بهترین آثار رضا امیرخانی

در طول داستان شخصیت‌های مختلفی پرورانده شده است و معجونی از نمادها است که هرکدام باید سیر تکاملی خویش را طی کنند تا بدان جایی که باید، سکون و قرار گیرند و علی ازجمله این نمادهاست که مظهر استقامت و تقوا و… است. یکی از شخصیت‌های مهم داستان درویش مصطفی است که بذر عشق باقی را در دل علی که به واسطه عشق فانی آماده پذیرش حقایق است می‌پاشد و او را در سیر راه صحیح راهنمایی می‌کند.

رد پای عشق علی و مهتاب همواره در طول داستان به چشم می‌خورد و همان‌طور که زمانه می‌گذرد علی همراه با عشقش بزرگ می‌شود و به دلیل اعتقاد به عشقی پاک و ناب و تا زمان عدم اطمینان از عشق راستین از ازدواج با مهتاب امتناع می‌کند. ولی افسوس که تاریخ چه‌بسا یاد دارد عشق‌های نابی را که  هرگز منجر به وصال نگردیده است و علی و مهتاب هر دو ناکام چشم از حیات فرومی‌بندند تا شاید در سرای ابدی محفل وصال این دو عاشق برقرار گردد.

 

خرید کتاب منِ او از گاج مارکت

بهترین آثار رضا امیرخانی

کتاب قیدار

رمان قیدار باهدف زنده کردن آیین و مسلک جوانمردی و پهلوانی به قلم تحریر درآمده است و حکایت مردی است که درخت فتوت و مردانگی را آبیاری نموده و پرورانده است تا حاصل این درخت بارور و تنومند،  امیدی باشد که در اوج ناامیدی مظلوم، از او دستگیری می‌کند.

شخصیت اصلی رمان مردی به نام قیدار است که  فردی متمکن و صاحب شوکت است. وی علیرغم بهره‌مندی از تمام تمنیات مادی، مقید به اصول و عقاید است و پاسداری از رسم پیشینیان را حقی بر گردن خود می‌پندارد. دستگیری از ضعیفان و فرودستان را در مرام‌نامه خود نگاشته است و ملجأ همه درماندگانی است که روی از همه‌کس و همه‌جا برگرفته‌اند.

وصف همیّت و مردانگی نهفته در وجود قیدار در هیچ کلمه و واژه‌ای نمی‌گنجد. داستان قیدار مشتمل بر نه فصل است که هر فصل آن برگی از زندگی قیدار را رقم می‌زند، خواندنی‌ترین فصل کتاب فصل آخر کتاب است که برای لذت هر چه وافر از آن باید فصول قبلی را خواند و ورق زد. قیدار نگارش یافته است تا چراغ اصول فتوت را که در روزگار پرهیاهوی امروزی رو به افول و خاموشی گراییده  برافروخته نگاه دارد.

در این کتاب راه و رسم مردانی که دستگیری از دیگران را حقی بر گردن  خود می‌پنداشتند با کلامی گیرا بیان شده است تا اگر روزی در هر گوشه‌ای از این عالم، مخاطب مردی مشاهده را نمود که دوان‌دوان یا لنگان‌لنگان، از دوردست می‌آید به احترامش تمام‌قد از جا بلند شود و دست‌به‌سینه بگذارد تا در افق دور شود با گام‌هایی که هرکدام به وسعت یک آسمان است.

 

 

خرید کتاب قیدار از گاج مارکت

بهترین آثار رضا امیرخانی

کتاب ارمیا

رمان«ارمیا» یکی از رمان‌های نگارش یافته در حوزه دفاع مقدس است روند کلی داستان، جامعه‌شناسی جنگ است، به همراه رفتارشناسی فردی و عواقب یا نتایجی که جنگ بر جامعه می‌گذارد. دوران جوانی و پرشور شخصیت اصلی داستان با دوران دفاع مقدس مقارن می‌گردد و ارمیا که جوانی از خانواده مرفه شمال تهران است به خیل عظیم مردمی که برای دفاع از وطن و آزادی در جبهه‌ها حضور دارند می‌پیوندد.

حضور در جبهه واسطه آشنایی با جوانی به نام مصطفی می‌شود که در اندک مدت آشنایی دوستی ژرفی بین آن‌ها برقرار می‌گردد ولی دیری نمی‌پاید که مصطفی در عصر نتوانستن و غلبه نیافتن با مرگ  خویش بر دشمن پیروز می‌شود و سرخی شقایق‌های وطن را وامدار خون خود می‌کند

. شهادت مصطفی منجر به تحول روحی عظیمی در ارمیا می‌گردد، او با نگاهی آرمانی به جامعه، از جبهه برمی‌گردد و با نظاره رفتارهای متفاوت اطرافیان و جامعه، از مدینه فاضله‌ای که در ذهنش مجسم کرده است کنج عزلت را برمی‌گزیند و جنگل‌های پررمزوراز شمال را ملجائی برای آغاز سیر عرفانی خود از مغرب وجود به مشرق وجود قرار می‌دهد.

چندی بعد خبر رحلت پیر و مریدی که آرمان‌خواهی و آزادگی خویش را مرهون آموزه‌های او می‌داند او را به دیار خود می‌کشاند و غرقه در دریای عظیم و خروشان جمعیتی که برای وداع با رهبر فرزانه خود حاضر گشته‌اند می‌گردد و شاید این بهترین پایان برای آغاز سفر ابدی ارمیا باشد…

 

خرید کتاب ارمیا از گاج مارکت

بهترین آثار رضا امیرخانی

کتاب رهش

رمان رهش موضوع توسعه‌ی شهری را دستمایه قرار داده و تأثیرات آن را بر عرصه‌های زندگی انسان معاصر در قالب داستان به تصویر می‌کشد. داستان روایتگر زندگی زوجی معمار بانام‌های علا و لیا در تهران امروز است که باهم بر سر مدیریت و توسعه نامتوازن شهری و تأثیرات مخربی که بر سلامتی جسمی و روانی انسان دارد کشمکش دارند.

بیشتر فصول رهش از زبان لیا بیان شده است که با همسر و یگانه پسرشان ایلیا در خانه پدری لیا سکونت دارند و قبل از ابتلای ایلیا به بیماری آسم که به تشخیص پزشکان ناشی از آلودگی تهران است؛ لیا به همراه همسرش به معماری برج‌های قد کشیده پایتخت مشغول بود اما بیماری ایلیا تلنگری را در لیا ایجاد می‌کند  و او را به تفکر وا‌می‌دارد که این همه ساخت‌وساز بی‌رویه چه بر سر سرنوشت ساکنان این شهر خواهد آورد.

آیا صرف گرایش به مدرنیته بودن و فقدان مدیریت صحیح برای این همه تغییر گاهاً نابجا، می‌تواند سبب پیشرفت و ترقی گردد. آلودگی بیش‌ازحد تهران تنها دغدغه کتاب نیست و به‌طورکلی با ریزبینی روند تغییرات کلی تهران را مورد بررسی قرار می‌دهد که از تبعات آن می‌توان به آلودگیِ وحشتناکِ هوا ناشی از توسعه زندگی شهرنشینی، بروز بیماری‌های تنفسی در نسل جدید، از بین رفتن صمیمیتِ میان اهالیِ شهرنشین و به‌ویژه همسایه‌ها که روزگاری نه‌چندان دور طنین صدای دور همی و خنده‌هایشان از جای‌جای شهر بگوش می‌رسید، خیانت میانِ زوج‌ها که مثل آب روان شده است، تظاهر و دورویی افرادی  که به‌منظور حفظ سِمَت و جایگاه در محل کار صورت می‌گیرد اشاره نمود.

 

خرید کتاب رهش از گاج مارکت

بهترین آثار رضا امیرخانی

1 نظر
  1. طراحی معماری می گوید

    I’m excited to uncover this web site. I need to to thank you for your time for
    this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and I have you bookmarked to check out new
    information on your web site.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.