شیوه‌ی صحیح مرور مطالب

چگونه درسی را که خواندیم مرور کنیم؟

0

مرور مطالب به خصوص در سال آخر برای دانش‌آموزان اهمیت خاصی پیدا می‌کند. زیرا بعضی از دانش‌آموزان مدام فکر می‌کنند که مطالب را فراموش کرده‌اند. اما در بسیاری از اوقات برای آمادگی در آزمون یا به طور کلی یادآوری مطالب، می‌خواهیم مطالبی را که قبلا خوانده‌ایم، مرور کنید. درباره‌ی شیوه‌ی صحیح مرور توجه به چند نکته‌ی زیر الزامی است :

١- مرور با دوباره خواندن (بازخوانی) فرق دارد. بسیاری از دانش‌آموزان فکر می‌کنند هنگامی که می‌خواهند مطلبی را مرور کنند باید آن را به طور کامل از ابتدا تا انتها به طور دقیق بخوانند. اشکال این شیوه این است که مرور شما بسیار زمان بر خواهد شد و فرصت کافی برای حل تمرین و مطالعه‌ی دروس جدید نخواهید داشت و همیشه این حس را دارید که زمان کافی برای مطالعه ندارید! بنابراین هنگام مرور شما نباید تمام مطالب را از ابتدا تا انتها مطالعه کنید.

 ٢- خلاصه نویسی در مرور مطالب بسیار مفید است. توجه کنید اگر شما خلاصه‌ای از درس یا مبحث مورد نظر تهیه نکرده باشید خیلی سخت است که بدون خواندن کامل مطالب که خیلی وقت‌ها به صورت پراکنده است، تنها نکات مهم آن را بخوانید. بنابراین توصیه می‌شود که پس از پایان هر درس و جمع‌بندی آن، بعد از حل تمرین و تست، یک خلاصه از آن تهیه کنید که باعث افزایش سرعت و دقت شما در مرورها شود.

۳- شیوه‌ی صحیح مرور به طور کلی با روش‌های زیر امکان‌پذیر است.

الف) دروس تمرینی: در دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و … که بیش‌تر تمرین محور هستند بهتر است با زدن تست‌های مروری، نکات مهم درس را برای خود بازیابی کنید. زیرا در این دروس علاوه بر نکات شما باید شیوه‌ی حل مسائل را نیز برای خود مرور کنید و این کار تنها با حل تست ممکن خواهد بود. البته می‌توانید از قبل نکات کلی درس را حداکثر در حد ۵ دقیقه نگاه کنید.

ب) دروس خواندنی: برای دروسی مانند دین و زندگی که هم نیازمند خواندن و هم نیازمند توانایی تست‌زنی هستند؛ ابتدا یک بار نکات اصلی درس را به دقت بازیابی کنید و سپس با حل تست‌های نشان‌دارِ خود، مطالب را بازیابی کنید (سعی کنید حتما تست بزنید). در این دروس زمانی که به مطالعه اختصاص می‌دهید بیش‌تر خواهد بود. البته طوری مطالعه کنید که مدام از خود در حال آزمون گرفتن (بازیابی) باشید. برای مثال مطالب را برای خود توضیح دهید، دست خود را بر روی مطالب بگذارید و از خود سوال کنید و….

 ج) دروس حفظی: مطالبی مانند لغت یا برخی مطالب حفظی شیمی که نیاز به استدلال خاصی ندارند و حفظی محض هستند را آن‌قدر بازیابی کنید تا مطمئن شوید حفظ شده‌اید. هنگام مرور با پرسیدن سوال از خودتان شروع کنید! مواردی که در بار اول به درستی پاسخ می‌دهید را کنار گذاشته و سایر مواردی که اشکالاتتان هستند روی یک برگه نوشته و در ادامه‌ی مرور خود، تنها از آن مطالب از خودتان آزمون بگیرید.

در کتاب make it stick تاکید شده که مطالب را زمانی بخوانید که اندکی فراموش کرده‌اید، یعنی هر روز خواندن مطالب فایده‌ای ندارد و یا فایده‌ی کمی دارد. از جهتی طول زمان‌های بازیابی در جعبه‌ی لایتنر روز های به ترتیب ۲، ۴ ، ۸، ۱۶، ۳۲… است. یعنی طول بازه‌ها در حال افزایش است. بنابراین شما هم طبق یک الگوی مشخص و منطقی مطالب را بازیابی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.