تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

0

چیزی حدود ۶ ماه تا کنکور فرصت باقی مانده است؛ در این مدتی که گذشته است باید بررسی کنید و ببینید تاکنون چه کرده‌اید، نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید، چه کم و کاستی‌هایی در درس خواندن خود داشته‌اید، چه عواملی باعث ناامیدی شما و چه عواملی باعث افزایش انگیزه‌تان شده است ، تحلیل‌هایی که از آزمون‌های آزمایشی خود داشته‌اید را جمع‌بندی کنید و …

در این نقطه از مسیر باید دقیق بررسی کنید و ببینید برای این مدت باقی‌مانده چه باید بکنید تا روز به روز به اهداف خود نزدیک‌تر شوید و اگر تاکنون چنین کاری نکرده‌اید، زین پس در پایان هر هفته باید از خود بپرسید تا کنون چه کرده‌اید ، این سؤالی است که شما در پایان هر هفته باید به آن پاسخ دهید و حتماً باید پاسخ شما به این سؤال در مقایسه با هفته قبل، بهتر و خوشحال کننده‌تر باشد. برای اینکه بتوانید مطالعه خوبی داشته باشید و خوب پیش بروید باید مسایل زیر را حتماً در نظر داشته باشید:

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۱- با روحیه و با انگیزه باشید

محرکه اصلی ، هدف است که در هر مرحله از زندگی باعث حرکت شما رو به جلو می‌شود. وقتی هدف شما مشخص باشد می‌دانید که کجا باید بروید، چه باید بکنید و چه کارهایی نباید بکنید. وقتی  هدف داشته باشید تمام تلاش خود را به کار می‌گیرید تا بهترین و درست‌ترین راه را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید. داوطلب‌ها هم اگر هدفشان از شرکت در کنکور و قبول شدن در رشته و دانشگاهی که دوست دارند و آینده‌ای که مد‌نظرشان هست، مدام جلوی چشمانشان نداشته باشند و به آن فکر نکنند، مثل کسی هستند که چراغ را نمی‌بینند و قطعاً با سختی بیشتر و هزینه بیشتر به مقصودشان می‌رسند یا شاید هم نرسند.

به شما داوطلبان باید بگوییم که تنها داشتن هدف کافی نیست بلکه هدف داشتن، زمانی مؤثرتر است که شما در طول یک سال به طور مداوم برای رسیدن به آن هدف، تلاش را از یاد نبرده و با جدیت درس بخوانید و ذهنتان را پویا و آماده نگه دارید و خود را به یادگیری بیشتر ترغیب و تشویق کنید و در کنار آن، ذهن خود را به آینده‌ای نه چندان دور ببرید که به عنوان دانشجوی رشته مورد علاقه خود در دانشگاه مورد نظرتان درس می‌خواند و موفق و شاد است. یادتان باشد که هر چقدر به ذهنتان میدان بدهید تا به اهداف زیبای شما فکر کند، شما با انگیزه‌تر و با انرژی بیشتر قدم در راه می‌گذارید و به سوی موفقیت پیش می‌روید.

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۲- توجه به میزان ساعات مطالعه

همانطور که خودتان بهتر می‌دانید هر چه به کنکور سراسری نزدیک‌تر می‌شویم میزان ساعات مطالعه شما باید تغییر کند و با توجه به نیاز شما اصلاح شود. معمولاً رتبه‌های برتر کنکور در پاییز هر هفته بین سی و پنج تا چهل و پنج ساعت درس می‌خوانده‌اند. البته، فکر نکیند که شما هم لزوماً باید از این الگو تبعیت کنید، بلکه باید توانایی‌های خود را در نظر بگیرید. اما مساله مهم‌ آن است که نباید کیفیت را فدای کمیت کرد و فقط به ساعات مطالعه توجه داشت و از بازدهی مطالعه و کیفیت آن غافل ماند.

بسیاری از داوطلبان رتبه برتر هستند که با وجود ساعات مطالعه متوسط، نتایج خوبی کسب کرده‌اند چرا که در همین ساعات مطالعه به طور منظم و اصولی درس خوانده‌اند، با برنامه‌ریزی پیش رفته و روی آنچه می‌خواندند، متمرکز شده و فکر کرده‌اند و تمرین و تست لازم را به خوبی انجام داده‌اند؛ پس اگر شما داوطلبان عزیز، جزو آن دسته از عزیزانی هستید که ساعات مطالعه کمتری دارید، نگران نباشید و سعی کنید که این ساعات مطالعه را به مرور  با کیفیت بالا افزایش دهید و هر آنچه را که می‌خوانید به خوبی یاد بگیرید.

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

چگونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهیم را در اینجا بخوانید

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۳- تعادل بین پیش و پایه

دروس پایه، یعنی بیشتر دروس سال‌های دوم و سوم دبیرستان، نقش کمتری از دروس پیش‌دانشگاهی در طراحی سؤالات کنکور ندارد و مجموع سؤالاتی که از این دو سال طرح می‌شود، ممکن است که حتی بیشتر از کتاب‌های پیش‌دانشگاهی باشد؛ بنابراین، به هیچ وجه نباید آنها را دست‌کم گرفت؛ اما اینکه بهتر است از کدام کتاب ها و از کی، مطالعه را شروع کنید، کاملاً به خود شما داوطلب عزیز بستگی دارد. نکته مهم این است که در مطالعه خود بین این دروس تعادل برقرار کنید.

برای ایجاد این تعادل و به خاطر اینکه بتوانید در کنکور، درصد مناسبی در هر درس کسب کنید، لازم است که قبل از هر چیز به میزان توانایی خود در یک درس توجه کنید؛ اینکه چه مطالبی از یک درس را بخوبی و در حد تست زدن می‌دانید و در چه مباحثی از آن درس مشکل دارید و درس یاد شده، چقدر در رشته مورد نظر شما اهمیت دارد و طبق بودجه بندی سؤالات کنکور از کدام مباحث یک کتاب درسی بیشتر سؤال می‌آید و شما تا چه اندازه در مباحث و فصل‌ها مسلّط هستید؟

بعد از پاسخ به این سؤال‌ها و توجه به این موضوع که دروس پایه و پیش‌دانشگاهی از نظر نمره‌آوری تقریباً یکسان است، سعی کنید که در ایام پاییز و بعد از آن، دو کار را با همدیگر انجام دهید:

الف- برای خوب یادگرفتن دروس پیش دانشگاهی، وقتی به مدرسه می‌روید درس‌ها را در کلاس خوب گوش داده و آنها را فرا بگیرید و اگر اشکال یا سؤالی برایتان پیش آمد حتماً همان‌جا اشکالاتتان را از معلم پرسیده و رفع اشکال کنید و مباحث مشکل و تازه درس مورد نظر را تا جلسه بعدی مطالعه کنید و یاد بگیرید.

ب- برای بهتر یاد گرفتن دروس پایه، اگر از قبل این، درس‌ها را خوب نخوانده‌اید، حتماً در برنامه‌ریزی درسی خود، زمانی را با توجه به اهمیت درس و وضعیت خودتان در آن درس درنظر بگیرید.

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۴- آزمون‌های آزمایشی

یکی از کارهایی که شما برای آمادگی بهتر در کنکور انجام می‌دهید، شرکت در آزمون‌های آزمایشی است.  با توجه به اینکه از فصل پاییز، میزان مطالعه و جدیت در آمادگی برای کنکور بیشتر می‌شود، ثبت نام در کنکورهای آزمایشی هم در میان داوطلبان از تب و تاب خاصی برخوردار می‌شود؛ بنابراین، قبل از اینکه دراین کنکورها ثبت نام کنید به این نکات توجه کنید:

الف- برنامه‌ریزی برای آزمون های این کنکورها با برنامه‌ریزی هر فرد تا حدی فرق می‌کند؛ مثلاً ممکن است که شما در برنامه هفتگی و ماهیانه خود قصد داشته باشید که فصل سوم زیست‌شناسی دوم را مطالعه کنید، اما کنکور آزمایشی که شما در آن ثبت نام کرده‌اید، سؤالات را از فصل هشت کتاب یا چند قسمت دیگر ارایه می‌دهد.

این موضوع باعث می‌شود که برنامه‌ریزی شما در هفته‌هایی که کنکور آزمایشی دارید با بی نظمی خاصی مواجه شود؛ به علاوه اینکه چون شما فرصت نکرده‌اید آن مبحث را مطالعه کنید با کسب درصد کم در آن درس، دچار ناامیدی و نگرانی می‌شوید؛ پس شرکت در این کنکورهای آزمایشی، زمانی خوب است که شما طبق برنامه آن آزمون پیش بروید. ضمناً این موضوع هم برای شما مشکلاتی را پیش می‌آورد: اول اینکه برنامه هر فرد باید مختص خود او باشد و با توجه به روحیات و اطلاعات او بسته شده باشد، و دوم اینکه بسیاری از سؤالات این مؤسسات استاندارد نیستند و نتیجه شما در این آزمون‌ها در بیشتر مواقع با واقعیت مطابقت ندارد.

ب- زمانی شرکت در کنکور آزمایشی معنا و نتیجه درستی پیدا می‌کند که شما بعد از هر امتحان، اشکالات خود را در بیاورید و آنها را مرور کنید تا دیگر این اشتباهات را تکرار نکنید؛ اما اگر بخواهید فقط امتحان داده و بعد کاری برای رفع اشکال یا حل تمرین‌ها انجام ندهید، این کنکورها فایده چندانی ندارد.

نکاتی که باید برای شرکت در آزمون‌ های آزمایشی رعایت کنید را در اینجا بخوانید

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۵- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید

همانطور که در ابتدا گفتیم باید ساعات مطالعه و کمی و کاستی‌های مطالعاتی خود را بررسی کنید و درصدد اصلاح آنها برآیید اما عده‌ای از داوطلبان به محض اینکه متوجه مشکلات مطالعات خود می‌شوند، می‌خواهند ساعات مطالعه را به‌شدت و به صورت سریع افزایش دهند. اما شما باید حتماً به شرایط جسمی خود و توان مطالعاتی‌تان توجه کنید و بیش از طاقت و توانتان از خودتان کار نکشید و متوقع نباشید. در این خصوص خود را با افراد دیگر مقایسه نکنید؛ زیرا هر شخصی توان خاص خود را دارد و توان هر فرد با دیگری تفاوت می‌کند.

در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب‌زده هستید، مطالعه نکنید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، و برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است؛ زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچ گاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید؛ چون این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم که به حواشی و نتیجه کنکور و حرف مردم و درکل، موارد استرس‌زا فکر نکنید. شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

۶- ناامیدی، دشمن یادگیری است

در میان شما داوطلبان عده‌ای هستند که دیرتر از سایر داوطلبان شروع به مطالعه می‌کنند یا اینکه دیرتر از بقیه، مطالب را یاد می‌گیرند و همین موضوع باعث ناامیدی آنها می‌شود چرا که حتی اگر پیشرفت مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می‌برند. به خاطر داشته باشید که پاییز برای بیشتر داوطلبان، فصل آغاز مطالعه برای کنکور است؛ بنابراین، اگر از همین الان بتوانید بین سی تا پنجاه ساعت در هفته را به مطالعه اختصاص دهید، حتماً موفق خواهید شد.

نکته دیگر هم اینکه اصلاً به این موضوع فکر نکنید که توان یادگیری شما نسبت به دیگران کمتر است. این موضوع فقط باعث ناامیدی شما می‌شود و توان یادگیری‌تان را کاهش می‌دهد. اگر هم واقعاً جزو این دسته از داوطلبان هستید، می‌توانید با تلاش و کوشش بیشتر، کاستی‌های خود را جبران کنید.

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج‌مارکت بازگشت به گاج‌مگ

تحلیل عملکرد = موفقیت در کنکور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.