سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده و دلایل عدم تعویق زمان برگزاری کنکور ۹۸

0

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد جزئیات اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده ( سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده  ) و عدم تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ خبر داد .

ابراهیم خدایی ( رییس سازمان سنجش آموزش کشور ) با اشاره به جزئیات سهیمه اختصاص یافته به داوطلبان مناطق سیل‌زده گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرد ، برای آسیب‌ دیدگان سیل ­‌زده که خسارت مستقیم جانی یا مالی دیده ­‌اند تا ۵ درصد ظرفیت استان‌ های سیل­‌زده به داوطلبان همان استان‌ ها بصورت مازاد اختصاص یابد .

وی ادامه داد :
برای مثال اگر در رشته پزشکی ظرفیت استان خوزستان در دوره روزانه ۱۰۰ نفر باشد ، ۵ نفر بصورت مازاد ( ۱۰۵ = ۵ +۱۰۰ ) اختصاص می­‌یابد .

لازم به ذکر است که سازمان سنجش آموزش کشور تضمین می‌ کند که ظرفیت­‌ های کد رشته محل ­‌ها نسبت به سال قبل کمتر نخواهد بود و این ظرفیت‌ ها بصورت مازاد در نظر گرفته شده‌ اند .

خدایی تاکید کرد : این سهمیه برای دانشگاه‌ های سایر استان ­‌ها لحاظ نمی ­‌شود و فقط برای دانشگاه‌ های استان‌ های آسیب دیده لحاظ خواهد شد .
به عنوان مثال :
از دانشگاه‌ های تهران ظرفیتی به مناطق سیل‌ زده اختصاص داده نمی‌ شود و در صورت عدم وجود رشته در آن مناطق ، ظرفیت از دانشگاه‌ های استان‌ های هم‌ جوار در رشته‌ های مورد تقاضای استانداری‌ ها به مدت حداکثر ۳ سال و با اخذ تعهد خدمت به میزان دو برابر مدت تحصیل ، اختصاص می‌ یابد .

رییس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد :‌ شهر‌ها یا بخش‌ هایی که دچار بلایای طبیعی همراه با خسارات جانی و مالی شده‌ اند ، توسط وزارت کشور و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌ شوند . وزارت علوم ، وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال این هستند به بهترین شکل ممکن عقب­‌ ماندگی داوطلبان مناطق سیل­‌ زده از زمان کنکور را جبران کنند و مطمئن هستیم یک یا دو هفته تأخیر کنکور سراسری، کمکی به داوطلبان سیل­‌زده نخواهد کرد و بهترین کمک در حال حاضر همان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است .

همه آنچه درباره کنور سراسری ۹۸ باید دانست ، از ثبت نام تا نحوه اعتراض به نتایج و منابع کنکور

 

سازمان سنجش بار دیگر دلایل خود را مبنی بر عدم تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ اعلام کرد .

بعد از جاری شدن سیل در برخی از استان‌های کشور بسیاری از داوطلبان آزمون‌های مختلف که در این استان‌ها ساکن بودند خواستار به تعویق افتادن زمان آزمون‌ها شدند البته در تعدادی از آزمون‌های گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی این اتفاق افتاد ، اما درباره کنکور سراسری اعلام کرد که به علت زمان‌بر شدن اعلام نتایج کنکور ، امکان به تعویق افتادن این آزمون نیست .

روز گذشته تعدادی از داوطلبان کنکور در مقابل سازمان سنجش تجمع کردند تا بتوانند مستقیماً خواسته خود را به گوش مسئولان برسانند ، شاید بررسی فرآیند اجرایی کنکور در این مجال کمک‌کننده باشد .

زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۸ در روز های ۱۳ و ۱۴ تیر است و نتایج اولیه آزمون چهار هفته بعد یعنی در دهه اول مرداد اعلام می‌شود و بعد از انتخاب رشته داوطلبان نیمه دوم شهریور نتایج نهایی اعلام می‌شود که بعد از داوطلبان بتوانند با مراجعه به دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند .

اگر حتی سه هفته آزمون به تعویق بیفتد یعنی آزمون در روزهای سوم و چهارم مرداد برگزار شود بعد از چهار هفته یعنی هفته اول شهریور نتایج اعلام می‌ شود و اگر وقت یک هفته‌ای برای انتخاب رشته در نظر گرفته شود داوطلبان تا دهه اول شهریور انتخاب رشته طول می‌ کشد و بعد از چهار هفته، نتایج در نیمه دوم مهر اعلام خواهد شد و داوطلبان تا پایان مهر ثبت‌ نام می‌کنند و اینگونه تقویم آموزشی همه دانشگاه‌ها تغییر می‌کند و عملا اگر قرار باشد که در ترم پاییز پذیرش دانشجو داشته باشیم دانشگاه‌ها باید همه زمانبدی‌ های خود را اعم شروع کلاس‌ها ، پایان کلاس‌ها و امتحانات را تغییر دهند .

کنکور سراسری بیش از یک میلیون داوطلب دارند که اگر جمعیت همه استان‌ها یکسان در نظر بگیریم که البته اینگونه نیست ، حدود ۲۰۰ هزار داوطلب که مناطق سیل‌زده مستقر هستند و ۸۰۰ هزار داوطلب سرگردان و همه برنامه‌هایشان تغییر می‌کند .

از طرفی دیگر امسال پذیرش در رشته‌های مبتنی بر سوابق تحصیلی و با آزمون جدا شده است و بر اساس برنامه زمانبدی که سازمان سنجش آموزش کشور آن را تدوین کرده اعلام نتایج پذیرش در هر یک از رشته‌ ها همزمان خواهد بود تا داوطلبان بتوانند تصمیم بگیرند که در رشته‌های با آزمون و بدون آزمون تحصیل کنند . اگر کنکور و اعلام نتایج تغییر کند ، داوطلبان پذیرفته در رشته‌های بدون‌آزمون هم باید بلاتکلیف بمانند و حتما فرصت ثبت‌ نام در ترم پاییز را از دست خواهند داد تا نتایج آزمون سراسری اعلام شود .

سازمان سنجش درباره آزمون کارشناسی ارشد توانست فشردگی زمان و فرآیند اجرایی را مدیریت کند ولی تعویق در برگزاری کنکور سراسری به‌دلیل آغاز به کار سال تحصیلی جدید بعید به نظر می‌رسد .

سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده

منبع : ایلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.