آیا یادگیری در دختران و پسران متفاوت است؟

0

مجله معتبر روانشناسی آمریکایی (The Psychologist) در جدیدترین تحقیقات خود از تفاوت‌های یادگیری در دختران و پسران خبر داد.

این مجله و همینطور سایت اینترنتی روز سلامت (The Health Day) در گزارشی از تحقیقات اخیر خود از وجود تفاوت‌های ظریف و عاطفی علاوه بر تفاوت‌های فیزیکی آشکار بین دختران و پسران خبر داد .

بر اساس مطالعات انجام شده در میان دانش‌آموزان آمریکایی، دختران در مهارت‌های خواندن و نوشتن بهتر از پسران عمل‌ می‌کنند. این دانشمندان با انجام مطالعات آزمایشگاهی متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که برخلاف تفکر رایج که بیان می‌کند دانش‌آموزان دختر و پسر در مدارس ابتدایی، توانایی شناختی یکسان دارند، صحیح نیست.

این محققان با استناد به اینکه مهارت‌های خواندن و نوشتن از اصول اساسی در موفقیت تحصیلی است، هشدار داده‌اند تا باید برنامه‌های آموزشی کامل‌تری برای تقویت این دو مهارت اساسی خصوصا برای دانش‌آموزان پسر تدوین و تدریس شود تا آن‌ها در زمینه خواندن و نوشتن با مشکل مواجه نشوند.

بازی‌ های فکری؛ زمینه‌ ساز رشد و تقویت ذهنی کودکان و نوجوانان

دکتر دیوید ریلی، روانشناس درمانی و متخصص علوم اعصاب (نوروساینتیست) در اعلام نتایج پژوهشات انجام شده اظهار کرد: مشکلات رفتاری می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشد.

مطالعات قبلی نشان داده است که دختران هنگام خواندن و نوشتن از هر دو نیمکره مغز استفاده می‌کنند، اما پسران تنها از یک طرف مغز خود بهره می‌برند.

این مطالعات آزمایشگاهی با بررسی عملکرد گروهی از دختران و پسران در شرایط یکسان و مقایسه نتایج حاصل شده، همچنین به این نتیجه رسیدند که دختران در آزمون‌های خود دقت بیشتری دارند و در مقابل پسران بی‌دقت هستند.

همچنین بر اساس آمار استنتاج شده از آزمایشات، پسران نسبت به دختران بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات یادگیری هستند.

آیا یادگیری در دختران و پسران متفاوت است؟
آیا یادگیری در دختران و پسران متفاوت است؟

گفتنی است نتیجه این آزمایش نشان از بالا بودن هوش گروهی بر گروه دیگر ندارد بلکه تنها شیوه توانایی و مکانیسم یادگیری این دو گروه را مقایسه و نتایج خود را اعلام کرده است.

در بخش دیگر این تحقیقات نیز نشان داده شده است که سبک‌ یادگیری پسران و دختران به طرز قابل توجهی با یکدیگر متفاوت است.

پیش از این نیز تحقیقاتی نیز صورت گرفته بود که نشان می‌داد: پسران در یادگیری بیشتر به نشانه‌های آموزشی، نمودارها و جدول‌ها توجه بیشتری نشان می‌دهند درحالیکه دختران آموز ‌های در قالب متن را بیشتر می‌پسندد. همچنین تحقیقات نشان داده بود دخترها و پسرها هر دو تصاویر را دوست دارند اما پسرها هنگام یادگیری پسرها به آموختن تصاویر بیشتر بها می‎‌دهند.

 

خرید کتاب‌‌های «پرورش هوش» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.