مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۹۸

0

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای امکان مشاهده سوابق تحصیلی مشمولان اعمال سوابق تحصیلی کنکور ۹۸ و همچنین نحوه تراز نمرات مربوط به آزمون سراسری و سوابق تحصیلی را شرح داد .
بدین وسیله‌ به ‌اطلاع‌ کلیه‌ داوطلبان‌ شرکت‌ کننده در کنکور سراسری ۹۸ که در جلسه آزمون حاضر بوده و مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم هستند ، می رساند، سوابق تحصیلی آن ها از تاریخ ۹۸/۰۴/۲۰ برای مشاهده بر روی سایت این سازمان قرار می گیرد . لذا داوطلبان لازم است در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در سوابق تحصیلی ، حداکثر تا تاریخ ۹۸/۰۴/۲۳ برای پیگیری و اصلاح مغایرت به مناطق آموزش و پرورش محل تحصیل خود مراجعه نمایند .

 

برای ورود به سامانه مشاهده سوابق تحصیلی کنکور سراسری ۹۸ کلیک کنید .

مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۹۸

افراد مشمول اعمال سوابق تحصیلی شامل دو دسته به شرح ذیل می باشند:

۱- داوطلبان نظام سالی واحدی و ترمی واحدی که فارغ‌التحصیل دیپلم سال ۱۳۸۴ به بعد و پیش‌ دانشگاهی فارغ‌التحصیل سال ۱۳۹۱ به بعد می باشند .

۲- داوطلبان نظام آموزشی جدید ( نظام ۳-۳-۶ ) که دیپلم خود را در خرداد ماه سال ۹۸ اخذ نموده‌اند .

ضمناً درخصوص نحوه تراز نمرات خام آزمون سراسری و همچنین نمرات مربوط به دروس سوابق تحصیلی به اطلاع داوطلبان می رساند همان طوریکه در اطلاعیه‌ های قبلی این سازمان اطلاع‌ رسانی گردید ، آزمون سراسری سال ۹۸ در قالب دو مجموعه سؤال به شرح ذیل تهیه شده بود :

• یک آزمون ( یک مجموعه سؤال ) برای دانش‌آموزان نظام‌ قدیم

• یک آزمون ( یک مجموعه سؤال ) برای دانش‌آموزان نظام‌ جدید ( ۳-۳-۶ )

• ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶)، سؤال یکسان طرح شده بود .

مطابق سنوات اخیر، ابتدا نمرات خام ( حقیقی ) داوطلبان در هر درس امتحانی از تفاضل سه برابر تعداد پاسخ‌ های صحیح و تعداد پاسخ‌ های غلط ، تقسیم بر سه برابر تعداد سؤالات ، محاسبه می شود . سپس برای محاسبه نمره‌کل ، از آنجا که سختی و آسانی درس‌ ها متفاوت است ، در هر یک از گروه‌ های آزمایشی نمرات هر درس بصورت جداگانه تراز می شود ، در این رابطه توجه به نکات ذیل ضروری است :

۱- هرچند دو مجموعه سؤال برای دو نظام آموزشی طراحی‌ شده است و ممکن است نوع سؤالات در دو نظام متفاوت باشد ، اما سؤالات طوری طراحی شده است که سطح دشواری یکسانی دارند به ویژه اینکه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید ( ۳-۳-۶ ) ، سؤال یکسان طرح شده است .لذا تراز نمرات خام آزمون ، به‌صورت کلی در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به‌صورت جداگانه تراز نمی شود .

۲- تراز نمرات با استفاده از روش‌ های آماری انجام می شود . برای تعیین نمره تراز ، تمامی نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمایشی و هر درس مورد نیاز است . بنابراین ، یافتن نمره تراز دروس ( اعم از دروس عمومی و اختصاصی ) توسط داوطلب یا هیچ فرد یا مؤسسه‌ ای جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نیست .

۳- نمرات هر یک از دروس سوابق تحصیلی ( نمرات دروسی که امتحانات آن‌ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ) که از وزارت آموزش و پرورش اخذ می شود به تفکیک نظام آموزشی ، سال اخذ مدرک ، نوع دیپلم ، نوع پیش‌دانشگاهی ( برای دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی مشمول اعمال سوابق تحصیلی ) با استفاده از روش‌های آماری به صورت مجزا تراز می شود .

مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۹۸

۴ – گزینش به صورت رقابتی بر اساس نمره‌ کل‌ نهایی در زیرگروه مربوطه ( حاصل از نمره کل آزمون و تأثیر مثبت نمره‌کل سوابق تحصیلی که خود آن‌ها حسب مورد میانگین وزنی تراز نمرات خام آزمونیا دروس سوابق تحصیلی هستند ) و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود و ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام سالی واحدی ، ترمی واحدی ، نظام قدیم ویا نظام جدید ۳-۳-۶ تخصیص داده نمی شود .

۵- نمرات تراز و رتبه‌ های تمامی آزمون‌های آزمایشی مؤسسات کنکور به دلیل آن‌ که جامعه شرکت‌ کنندگان آن محدود بوده ، همه داوطلبان آزمون سراسری در آن‌ها شرکت نمی کنند و روش‌ های نمره‌کل‌ سازی و تراز این آزمون‌ ها متفاوت با آزمون‌سراسری است، قابل مقایسه با نمرات تراز و رتبه‌ های آزمون سراسری نیست . اگر این مؤسسات تراز  نمرات را به‌صورت مجزا برای هریک از نظام‌ ها انجام داده باشند ، روش و به دنبال آن نتایج آن ، کاملا متفاوت با روشی است که در آزمون سراسری سال ۹۸ اعمال خواهد شد .

مشاهده سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۹۸

۶- نمرات تراز هر درس آزمون سراسری هر سال با سنوات دیگر متفاوت است . زیرا نمرات تراز متاثر از وضعیت پاسخگویی تمام داوطلبان به سوالات همان درس در همان سال است. 

۷- با توجه به تفاوت نمرات هر سال و همچنین تاثیر مثبت سوابق تحصیلی ، تخمین رتبه ، صرفاً براساس نمرات خام دروس سنوات قبل و بدون توجه به نمرات دروس سوابق تحصیلی ، اعتبار نداشته و با رتبه‌ های واقعی داوطلبان که حاصل از وضعیت واقعی کل جامعه داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۹۸ است تفاوت معنی داری دارد .

۸- معیار گزینش علمی در رشته های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی ( کدرشته‌ محل‌ های بی آزمون )، معدل کتبی دیپلم می باشد .

منبع : سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.