پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید

رشته‌های پولساز بازار کار جهان
انتخاب رشته دانشگاهی تصمیم بزرگی است که آینده شغلی هر فردی را رقم خواهد زد. در این میان می‌توان شکاف درآمد پنج‌سال پس از فارغ‌التحصیلی بین دانش‌آموزانی را که بیشترین و کمترین حقوق را دارند، مورد بررسی قرار داد. برای مثال فارغ‌التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی به‌طور متوسط به ۴۶‌هزار و ۷۰۰ پوند دست پیدا می‌کنند، در حالی ‌که افرادی که رشته آنها اقتصاد بوده، ۴۰هزار پوند به دست می‌آورند.

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید

این ارقام دو برابر دستمزد متوسط فارغ‌التحصیلان هنرهای خلاق (۲۰‌هزار و۱۰۰ پوند)، کشاورزی (۲۲‌هزار پوند) و ارتباطات جمعی (۲۲‌هزار و ۳۰۰ پوند) است. البته این شکاف درآمد در مواردی که دانشگاه از اعتبار بالاتری برخوردار باشد و نمرات دانشجویان نسبت به یکدیگر متفاوت‌‎تر یا بالاتر باشد، افزایش می‌یابد. با این حال یکی از نشریه‌های انگلیسی زبان، فهرستی از پولسازترین مشاغل دنیا را منتشر کرد که در رأس آن رشته‌های مدیریت، علوم ارتباطات، علوم کامپیوتر، طراحی و گرافیک، مهندسی نفت و مهندسی مکانیک قرار دارند.

رشته‌های پولساز بازار کار ایران

در حال حاضر تنها مهندسی، دکتری و وکالت جزو رشته‌های پردرآمد در ایران به حساب می‌آیند و رشته‌های همچون فنی‌ و حرفه‌ای و به خصوص رشته‌های علوم انسانی از بازار کار خوبی برخوردار نیستند.

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید
کامپیوتر

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و نیاز استفاده از کامپیوتر در مشاغل گوناگون، رشته‌ی کامپیوتر با دو گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار با بازار کار رو به رشدی همراه است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت‌های تولید‌کننده قطعات، شرکت‌های تولیدی و خدماتی، شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارها و هر شرکتی که نخواهد از این قافله عقب بماند، فعالیت داشته باشند. فارغ‌التحصیلان گرایش نرم‌افزار اگر مهارت خود را در برنامه‌نویسی افزایش دهند می توانند امیدوار باشند تا با درآمد بسیار خوبی جذب بازار کار شوند.

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر را در اینجا بخوانید

مدیریت

حدود ۱۰ سالی می شود که رشته MBA در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. این رشته، یکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد است. هدف اصلی این رشته ایجاد مهارت‌های گوناگون مدیریتی در مهندسان رشته های مختلف است؛ چرا که تمامی شرکت ها و سازمان‌ها نیازمند نیروی ماهر در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی  هستند بنابراین  رشته MBA  از بازار کار خوبی برخوردار است.

مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

فارغ‌التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات جامع در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی به‌ خصوص بیمه، می‌توانند به‌ عنوان مدیران اجرایی در شرکت‌های بیمه فعالیت کنند.

علوم آزمایشگاهی

بررسی علل ایجاد بیماری‌های مختلف و عوامل ایجاد‌کننده آنها از وظیفه مهم رشته علوم آزمایشگاهی است. این رشته از نظر کارآمدی و بازارکار، یکی از رشته‌های پردرآمد است و بیشتر فارغ‌التحصیلان این رشته به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند. از گرایش‌های این رشته می‌توان به رادیولوژی، رشته‌های توانبخشی و… اشاره کرد.

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی را در اینجا بخوانید

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید

داروسازی

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند کارهایی نظیر ارایه خدمات دارویی، مشاوره دارویی و بررسی روش‌های داروسازی و ضعف‌های احتمالی موجود در رژیم‌های دارودرمانی را انجام خواهند داد. اکنون حدود ۹۷‌ درصد داروهای مورد نیاز کشور در کارخانه‌های متعدد داروسازی داخل کشور ساخته می‌شوند که قطعا وجود  متخصصینی در این کارخانه‌ها نیاز است. ناگفته نماند که در حال حاضر از بین ۹۰‌درصد فارغ‌التحصیلان این رشته، ۸۰‌درصد آنها جذب داروخانه‌ها شده و مابقی در صنایع داروسازی و آرایشی یا در کارهای اجرایی وزارت بهداشت و درمان فعالیت می‌کنند.

معرفی رشته داروسازی را در اینجا بخوانید

دندانپزشکی

شاید استقبال بسیار بالایی که رشته دندانپزشکی از آن برخوردار است، این رشته را به مرز اشباع رسانده باشد اما همچنان در کشورهای جهان سوم نیاز به این رشته احساس می‌شود. براساس پیش‌بینی‌های انحام شده،  در ۲۰۳۰ میلادی، بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد شد که دیگر نیاز به دندانپزشکی عمومی نخواهد بود و فقط به‌ صورت تخصصی، افراد در این حرفه فعالیت می‌کنند‌. خوشبختانه درحال حاضر دندان‌پزشکان ما از درآمد خوبی در جامعه برخوردارند.

معرفی رشته دندانپزشکی را در اینجا بخوانید

کاردرمانی و فیزیوتراپی

این رشته‌ها از رشته‌های پردرآمد ایران ‌هستند که پیش‌بینی شده تا ‌سال ۲۰۲۲ به ترتیب ۲۹ و ۳۶‌درصد رشد داشته باشند؛ به‌ خصوص که آمار سن پیری جامعه متاسفانه بالا رفته است. در حال حاضر فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز دولتی مانند بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی یا حتی فدراسیون‌های ورزشی فعالیت داشته باشند یا بعد از گذراندن دوران طرح و به‌ دست آوردن ۶‌سال سابقه کار در بیمارستان‌ها و… خود اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کنند.

معرفی رشته فیزیوتراپی را در اینجا بخوانید

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید

رشته‌های پزشکی

فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی اگر بتوانند در دوران تحصیل مهارت و دانش خود را بالا ببرند، می‌توانند در آینده، پزشکی سرشناس با درآمد بالا باشند. از طرفی این افراد با ادامه تحصیل می‌توانند یکی از رشته‌های پردرآمد پزشکی را انتخاب کنند. یکی از این پردرآمدها، متخصص زیبایی گوش، حلق و بینی و متخصص پوست و مو است که در حال حاضر در صدر لیست پردرآمدها قرار گرفته‌اند و دلیل آن نیز گرایش بسیار مردم به زیباتر شدن و زیباتر دیده‌شدن در جامعه است که این رشته را به پول‌سازترین رشته دانشگاهی تبدیل می‌کند.

علاوه بر گرایش‌های مذکور رشته‌های زیز نیز از درآمد خوبی برخوردارند:

  • متخصص مغز و اعصاب
  • متخصص بیماری‌های عمومی
  • متخصص بیماری‌های عفونی
  • متخصص بیماری‌های گوارشی
  • متخصص بیماری‌های قلبی و عروقی

معرفی رشته پزشکی را در اینجا بخوانید

چرا رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای بازار ندارد؟

در این میان، عدم رونق برخی رشته‌های دانشگاهی به عقیده برخی کارشناسان، وضع اقتصادی و نیاز بازار کار است، اما آن‌گونه که مشهود است، وضع اقتصادی و واردات بیش از اندازه در این بخش نیز بی‌تأثیر نبوده، به‌ گونه‌ای که کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی از رونق افتاده‌اند و به همین‌ دلیل فارغ‌التحصیلان فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در کشور ما طرفدار ندارند.

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسیدچه رشته‌هایی بازار کارشان اشباع شده است؟

در ۶۰‌سال گذشته و در طول حیات آموزش عالی، داوطلبان توسعه آموزش عالی را جهت‌دهی می‌کرده‌اند؛ وقتی ۱۰۰ نفر یا ۱۰۰۰ نفر اول کنکور، یک رشته خاص را انتخاب می‌کنند، به‌طور طبیعی یکی از دلایل آن، کشش بازار کار و درآمدزا بودن آن رشته است. حالا در شرایطی هستیم که ۸۰‌ درصد جمعیت داوطلبان کشور در ۲۰‌ درصد رشته‌ها علاقه‌مند به ادامه تحصیل هستند که در صدر آن پزشکی، رشته‌های مهندسی همچون برق، کامپیوتر، عمران و رشته‌های حقوق و روانشناسی قرار دارد.

ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که بازار کار این رشته‌ها، بازار خوب و پرکششی است. برخی رشته‌ها که در گذشته تصور می‌شد بازار کارشان بسیار خوب است، امروز به مرز اشباع رسیده‌اند؛ از جمله حقوق، روانشناسی و برخی رشته‌های مهندسی مانند مهندسی برق، بنابراین به شما توصیه میشود که این رشته‌ها را جزو آخرین انتخاب‌هایتان قرار دهید.

پولسازترین رشته‌های دانشگاهی در ایران و جهان را بشناسید

بر خلاف ایران که هنوز اشتیاق به تحصیلات دانشگاهی، به بحران کار و کارآفرینی در آن دامن می‌زند، در بسیاری از کشورها تمایل جوانان برای ورود به دانشگاه‌ها رو به کاهش گذاشته است. کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا، انگلستان، هند، چین و کشورهای حوزه نوردیک همگی در سال‌های اخیر با کاهش تعداد دانشجویان در مقاطع مختلف دانشگاهی روبه‌رو شده‌اند.

در آمریکا سال‌های متمادی کمپ‌های دانشگاهی شاهد دانشجویانی بودند که روز‌به‌روز بر تعدادشان افزوده می‌شد. در ‌سال ٢٠١٠ تعداد دانشجویان این کشور به بالاترین میزان خود یعنی ٢١‌میلیون نفر رسید ولی از آن زمان تاکنون هر‌ سال با کاهش روبه‌رو بوده است. در پایان ‌سال ٢٠١۴ میلادی (که جدیدترین آمار دولتی در دست است) تعداد ورودی دانشگاه‌ها در این کشور بیش از ٨٠٠‌ هزار نفر کاهش پیدا کرد.
برخی معتقدند جایی برای نگرانی نیست؛ تعداد دانشجویان کم شده، چون اقتصاد رو به بهبود است، یعنی افراد بیشتری وارد بازار کار شده‌اند.

خرید کتاب‌ «گزینه درست را انتخاب کنید» از گاج مارکت

سایر رشته‌های دانشگاهی را در اینجا بخوانید

 

نظرات بسته شده است.