معرفی رشته دانشگاهی علوم اجتماعی

0

برای بشری که هزاران سال زندگی با دیگران را تجربه کرده، زندگی به دور از اجتماع اجتناب‌ناپذیر است.

علوم اجتماعی نیز وظیفه بررسی وضعیت یک جامعه و چگونگی شکل‌گیری آن، همچنین از هم گسیختگی آن را به صورت علمی بر عهده دارد. متخصصین رشته علوم اجتماعی اتفاقات خرد و کلانی را که در یک جامعه می‌افتد، بررسی می‌کنند و برای رفع هرکدام از مشکلات شناسایی شده راهکارهای علمی ارائه می‌دهند تا ضمن ساختن جامعه‌ای پویا، برای ارتقای آن نیز تلاش کرده باشند.

برای وارد شدن به این رشته می‌توانید پس از شرکت در کنکور سراسری گروه علوم انسانی، از طریق گزینش انتخاب رشته، وارد رشته علوم اجتماعی شوید. لازم به ذکر است یکی از گرایشات این رشته به نام پژوهشگری اجتماعی، در برخی سال‌ها (۱۳۹۵) با عنوان رشته‌ای مجزا در دفترچه کنکور، پذیرش دانشجو داشته‌ است.

این رشته در دوره کارشناسی ۱۳۵ واحد درسی دارد. برخی از این دروس عبارتند از: مردم‌شناسی، آمار در علوم اجتماعی، ریاضیات پایه، اصول علم اقتصاد، روان‌شناسی اجتماعی، مبانی فلسفه، اصول علم سیاست، جامعه‌شناسی روستایی، کاربرد جمعیت‌شناسی، کاربرد کامپیوتر در علوم اجتماعی، کارورزی و … .

رشته علوم اجتماعی در گرایش‌های پژوهشگری اجتماعی، خدمات اجتماعی، برنامه‌ریزی اجتماعی، مردم‌شناسی و تعاون و رفاه ارائه می‌شود.

تفاوت رشته علوم اجتماعی و مددکاری اجتماعی را اینجا بخوانید.

موفقیت در این رشته مستلزم علاقه مطالعاتی در زمینه‌های جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و بررسی رفتارهای انسان است. علاوه بر علاقه‌مندی به مطالعات آزاد در حوزه علوم انسانی، نیاز است تا دانشجوی این رشته مهارت‌های تحقیقاتی و مبانی جمعیت‌شناسی و آمار و کاربرد آنها را در تحقیقاتش بیاموزد. به عبارتی اگر علاقه و استعداد در زمینه تحقیق و پژوهش و کاوش اتفاقات و پدیده‌های اجتماعی ندارید، وارد این رشته نشوید!

علاوه بر نکات گفته شده، لازم است تا دانشجو به تحقیقات میدانی علاقه‌مند بوده و در درس‌های ریاضی، زبان انگلیسی و جغرافیا توانایی داشته باشد.

دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته بنا به اینکه در کدام گرایش تحصیلی درس می‌‎خوانند و حوزه‌ای که بیشتر علاقه‌مند هستند در آن کارهای پژوهشی انجام دهند، نیاز به مطالعات گسترده آزاد و خارج از دانشگاه دارند. همچنین بهتر است تا دانشجوی این رشته سطح بالایی در زبان انگلیسی داشته باشد و دانش خود را با تازه‌ترین‌های این رشته (تحقیقات و یا روش‌های جدید تحقیقات) تکمیل کند.

علاوه بر این لازم است تا دانش‌آموخته رشته علوم اجتماعی نرم‌افزارهایی مثل SPSS را بیاموزد و اندکی با زبان‌های کدنویسی (نظیر پایتون) آشنا باشد.

رشته علوم اجتماعی یکی از رشته‌هایی است که در تصمیم‌گذاری‌های زیربنایی و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و اجتماعی موثر است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در نهادهای سیاست‌گذار، نهادهای فرهنگی و اجتماعی، شهرداری‌ها، فرهنگ‌سراها، انجمن‌های خصوصی و دولتی، وزارت‌خانه‌های ارشاد، آموزش و پرورش، اقتصاد و دارایی، گمرک و بازار بورس، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، مرکز آمار، وزارت کشور، وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر سازمان‌های موثر در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان که نیاز به مشاوران و کارشناسان خبره دارد، مشغول شوند.

علاوه بر این، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در سمت کارشناس یا مدیر آموزش، مدیر انتشارات، کارشناس روابط عمومی، خبرنگاری و سردبیری نشریات نیز مشغول به کار شوند.

دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی جزو بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته هستند. البته این رشته در دانشگاه‌های دیگری مثل دانشگاه الزهرا، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه شاهد تهران، دانشگاه یزد، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه بابلسر و دانشگاه‌های آزاد نیز ارائه می‌گردد.

این رشته در گرایش‌های مردم‌شناسی، جمعیت‌شناسی، جامعه‌شناسی، توسعه روستایی، برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی، برنامه‌ریزی توسعه روستایی، مطالعات جوانان، مدیریت راهبردی فرهنگ، مطالعات فرهنگی، دانش اجتماعی مسلمین، فلسفه علوم اجتماعی، مدیریت خدمات اجتماعی، گردشگری مذهبی، اوقات فراغت و جامعه‌شناسی انقلاب اسلامی ارائه می‌شود.

گرایش‌های دکتری رشته علوم اجتماعی نیز شامل جامعه‌شناسی، دانش اجتماعی مسلمین، جمعیت‌شناسی، مردم‌شناسی، مددکاری اجتماعی، مطالعات زنان و سیاست‌گذاری فرهنگی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.