ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی ۹۸

0

به گزارش گاج مگ به نقل از خبرگزاری مهر دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت : امسال در رشته پزشکی متناسب با سال‌های گذشته ظرفیت متعادلی را داشتیم ضمن اینکه غیر از این ظرفیت، موضوع نقل و انتقال دانشجویان هم تأثیر دارد.
امسال  متناسب با سال‌ های گذشته ظرفیت متعادلی را در ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی ۹۸ داشتیم ضمن اینکه غیر از این ظرفیت ، موضوع نقل و انتقال دانشجویان هم تأثیر دارد .

وی گفت : ظرفیت‌ های گروه علوم پزشکی نسبت به سال گذشته ، افزایش هم پیدا کرده است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره وضعیت ظرفیت گروه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد گفت : البته تعدادی از واحد های دانشگاه آزاد هنوز در حال بررسی هستند اما میزان ظرفیتی که در حوزه پزشکی خواهد داشت مشابه سال گذشته است .

وی خاطرنشان کرد : واقعیت این است که ظرفیت‌ های پزشکی کاملاً مهندسی شده پیش می‌رود و محاسبات نیروی انسانی ما نشان می‌ دهد که چند نفر از پزشکان عمومی در حال ارائه درمان‌ های اعتیاد ، زیبایی و سایر بخش‌ ها هستند و چند نفر اصلاً در حوزه پزشکی کار نمی‌ کنند .

لاریجانی یادآور شد : ما در حال حاضر ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی داریم که در سال‌ های آینده فارغ التحصیل می‌ شوند از همین رو نقشه خیلی روشنی در این زمینه داریم و نیازهای کشور را بر اساس محاسبات تعیین می‌ کنیم ضمن اینکه در تعیین نیاز های کشور بر اساس منابع مالی و شرایط کشور عمل می‌ شود .

وی گفت : به عنوان مثال در بسیاری از مواقع نیاز به هیئت علمی جدید وجود دارد اما به دلیل نبود منابع مالی به تعویق می‌ افتد .

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد : ما در محاسبات نیروی انسانی مشخص کرده ایم که چقدر باید پزشک عمومی تربیت کنیم و چقدر باید پزشک متخصص تربیت کنیم . وزارت بهداشت در دو سال اخیر به شدت در زمینه محاسبات نیروی انسانی فعالیت کرده است و برنامه روشنی تا سال ۱۴۰۵ را تدوین کرده ایم .

وی افزود : در این محاسبات غیر از اینکه میزان پذیرش‌ های ملی را محاسبه کرده ایم ، منطقه آمایشی آن را هم در نظر گرفته ایم . به این ترتیب مشخص کرده ایم که هر تعداد دانشجوی پزشکی که باید پذیرفته شوند سهم هر یک از مناطق چقدر است .

لاریجانی خاطرنشان کرد : وزارت بهداشت در محاسبات نیروی انسانی ، ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی را متعادل پیش می‌ برد . در یک بخش‌ هایی ظرفیت زیاد می‌ شود و در یک بخش‌ هایی ظرفیت کمتر می‌ شود . در همین تعادل ، همانگونه که تاکنون عمل شده است نیازهای کشور نیز در زمینه‌ های مختلف مثل پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی برطرف می‌ شود .

وی افزود : برخی از رشته‌ ها نیاز به افزایش ظرفیت دارد که همچنان باید گسترش یابد و در مقابل برخی از رشته‌ ها با ظرفیت خالی مواجه شده اند که باید گسترش آن ها را متوقف کنیم و کاهش ظرفیت را در آنها دنبال کنیم .

معاون وزیر بهداشت گفت : ضمن اینکه وقتی محاسبات نیروی انسانی برای ۸ سال آینده تصویب شد ، در شورای گسترش مصوب کردیم که این محاسبات سالانه نیز بررسی شود . برداشت ما این است که دلیل اینکه در حوزه پزشکی گرفتار بیکاری‌ های مضاعف و گسترش‌ های بی رویه نشده ایم این است که وزارت بهداشت معقول حرکت کرده است .

ظرفیت پذیرش در رشته های علوم پزشکی ۹۸

منبع : مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.