معرفی رشته دانشگاهی مدیریت هتلداری

0

هتلداری و جهانگردی را می‌توان پایه و اساس صنعت گردشگری و توریست دانست؛ به همین دلیل رشته مدیریت هتلداری و جهانگردی برای تربیت افراد متخصص در این حوزه به وجود آمده است. افرادی که در این رشته مشغول به تحصیل ‌می‌شوند با مشخصات انواع موسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای موسسات پذیرایی، تقسیم کار در این‌گونه موسسه‌ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی غذایی آنها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، تهیه انواع غذاها، پیش‌غذاها و شیرینی‌ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه موسسات پذیرایی و در کل هر آنچه که برای اداره و مدیریت صحیح و مناسب یک هتل یا رستوان لازم است، آشنا خواهند شد.

رشته مدیریت هتلداری از زیرمجموعه‌های تمام گروه‌های آزمایشی محسوب می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور به تحصیل در این رشته مشغول شوند. این رشته در مقطع کارشناسی حدودا ۱۳۳ واحد درسی تئوری و عملی دارد و با توجه به امکانات داخل کشور امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این رشته وجود ندارد.

افرادی که به رشته مدیریت هتلداری علاقه‌مند هستند ابتدا باید شناختی جامع از توانایی‌ها، روحیات و اخلاقیات خود به دست آورند. این رشته نیازمند اعتماد به نفس، روابط اجتماعی و خلاقیت بسیار بالایی است. تسلط بر چندین زبان رایج دنیا یکی از الزامات این رشته بوده و افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند باید علاوه بر اشراف کامل به زبان انگلیسی، به زبان‌‌های فرانسه، آلمانی و عربی آشنایی نسبی داشته باشند. نحوه برخورد صحیح با مشتریان و متقاضیان نیز از نکات مهم و اساسی این رشته به شمار می‌رود. دانشجو در طول تحصیل با ۷ اصل اساسی در این رشته آشنا خواهد شد که به موفقیت او در هنگام پیدا کردن شغل آینده بسیار کمک خواهد کرد.

معرفی رشته دانشگاهی مدیریت هتلداری

دانشجویانی که در رشته مدیریت هتلداری فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در صنعت هتلداری و جهانگردی در واحدهای پذیرایی و اقامتی و موسسات جهانگردی و شرکت‌های حمل و نقل هوایی فعالیت کنند. مدیریت‌ هتل‌ها و سازمان‌های وابسته به هتلداری از دیگر فعالیت‌های یک کارشناس هتلداری است.

دانشگاه‌های برتر بسیاری برای این رشته در ایران وجود دارد. بهترین دانشگاه‌های رشته مدیریت هتلداری از این قرار است:

  • دانشگاه علامه طباطبایی تهران
  • دانشگاه سمنان
  • دانشگاه باهنر کرمان
  • دانشگاه شیراز
  • دانشگاه مازندران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.