معرفی رشته دانشگاهی حسابداری

0

از زمانی که بنگاه و دکان و تجارتی وجود داشته، همواره یک نفر به نگاه داشتن حساب‌ها مشغول بوده است؛ این افراد که به اصطلاح حساب‌ها را سر و سامان می‌دانند در گذشته دفتردار نامیده می‌شدند و اکنون با گذراندن تحصیلات دانشگاهی حسابدار نامیده می‌شوند.
این رشته سالهاست یکی از پر جمعیت‌ترین رشته‌های دانشگاهی ایران است؛ دلیل استقبال از این رشته کاربردی بودن آن و مشغول به کار شدن سریع‌تر فارغ‌التحصیلان این رشته نسبت به سایر رشته‌هاست.

علم حسابداری اینگونه تعریف می‌شود: فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه و ارائه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در قالب مدل‌های خاص؛ این گزارش‌ها برای سازمان‌های ذی‌النفع، سرمایه‌گذاران، مدیران داخل سازمان و مقامات مالیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند هم از طریق کنکور سراسری و هم بدون آزمون (برای برخی دانشگاه های غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) و از رشته های ادبیات و علوم انسانی، رشته علوم تجربی و یا رشته ریاضی فیزیک نسبت به انتخاب این رشته اقدام کنند.

مجموع واحدهای کارشناسی حسابداری ۱۴۶ واحد است و این تعداد نسبت به میانگین سایر رشته ها تعداد واحد درسی بیشتری است. از دورس اصلی این رشته می‌توان به اصول‌ حسابداری، حسابداری میانه‌، حسابداری پیشرفته‌، حسابداری ‌صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالیاتی، اصول‌ تنظیم‌ و کنترل‌ بودجه‌، مدیریت‌ مالی، مباحث‌ جاری حسابداری، متون‌ حسابداری، روانشناسی عمومی، حقوق بازرگانی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات کاربردی، اصول علم اقتصاد، جامعه شناسی و … اشاره کرد.

این رشته دارای شاخه های اصلی : حسابدرای صنعتی، حسابداری مالی، حسابرسی، حسابداری بازگانی و حسابداری دولتی است.

یک حسابدار موفق باید بتواند ساعت‌ها متمادی پشت میز بنشیند و به بررسی و تجزیه و تحلیل ارقام بپردازد، پس ویژگی‌هایی مانند صبر و حوصله و همچنین نظم و دقت و تیزبینی از مشخصه‌های اصلی یک متقاضی ورود به رشته حسابداری است.

یک حسابدار برای ارائه گزارشی مناسب که بتواند در تصمیم‌های اقتصادی یارای افراد یا سازمان‌های یاد شده باشد، نیاز به سطح ریاضیات خوب و به عبارتی شمّ ریاضی دارد. برای ارائه مناسب این اعداد و رقم، نیاز به سطح ادبیات و نوشتار خوبی نیز دارد.

اگر توانایی هایی که بالا ذکر شد را در خود می‌بینید، اگر علاقه‌مند به وارسی و معنادار کردن اعدادی که به صورت خام به شما داده‌ می‌شود هستید، باید امانت دار خوبی نیز برای این اطلاعات نیز باشید؛ حسابدار یک شرکت امین آن شرکت است.

یک حسابدار وظیفه دارد تا صورت‌های مالی قابل استناد، صحیح و دقیق را در زمان مشخص و به موقع تهیه، تنظیم و ارائه کند.

بازار کار این رشته نسبت به سایر دانش‌آموختگان رشته های دیگر بیکاران کمتری دارد؛ در ابتدا ممکن است مدتی را به عنوان کارآموز فعالیت کنید اما پس از آن می‌توانید میان انبوهی از آگهای های استخدام حسابدار، حسابرس و …شغل مورد نظر خود را بیابید. هر شرکت، هرچقدر هم کوچک حداقل برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود نیاز به علم یک حسابدار توانا دارد.

با توجه به پذیرش دانشجو از هر سه رشته نظری و نظر به استقبال گسترده‌ای که طی دهه اخیر از این رشته شده است، دانشگاه های بسیاری در این رشته دانشجو می‌پذیرند.

از جمله دانشگاه های پذیرش با آزمون سراسری این رشته می‌توان به دانشاه های زیر اشاره کرد:

داشنگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگه علامه طباطبایی، دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران تهران – دکتر شریعتی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه الزهرا تهران ویژه خواهران و …

لازم به ذکر است این رشته در چهار مقطع تحصیلی: کارشناسی پیوسته، کاردانی حسابداری، کارشناسی علمی کاربردی ناپیوسته و کارنشاسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

۱۴
مشاهده کتاب‌های ستاره شو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.