معرفی رشته‌ دانشگاهی روان‌شناسی

0

گاهی شاهد آن هستیم که برخی افراد به دلیل عدم آگاهی تمایزی بین رشته روان‌شناسی و روان‌پزشکی قائل نمی‌شوند؛ حال آنکه فقط از طریق رشته تجربی می‌توان به رشته روان‌پزشکی وارد شد؛ یعنی داوطلب رشته تجربی بعد از پذیرفته شدن در رشته پزشکی و گرفتن مدرک پزشک عمومی با شرکت در آزمون دستیاری، می‌تواند در گرایش روان‌پزشکی ادامه تحصیل دهد. روان‌شناسی در گروه انسانی شامل ۳ زیرگروه است که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

روان‌شناسی بالینی: شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابه‌هنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند و امروزه به آن «علوم بهزیستی» هم می‌گویند؛ چون این حوزه از روان‌شناسی به انسان یاد می‌دهد که چگونه فرض‌های نادرست و ناکارآمد را در ذهن خود تصحیح کرده و در نهایت زندگی خوب و مناسبی داشته باشد.

آموزش کودکان استثنایی: تقریبا ۶ درصد از کودکانی که به دنیا می‌آیند، به نوعی جزء کودکان استثنایی هستند که ۳ درصد آنها دچار اختلالات و نارسایی‌های ذهنی (کودکان عقب‌مانده ذهنی) و ۳ درصد دیگر آنها از لحاظ هوشی سرآمد (کودکان تیزهوش) هستند، البته ضریب هوشی (IQ) تنها ملاک استثنایی بودن نیست، بلکه کودکانی که از لحاظ جسمی و ذهنی دچار نارسایی‌های جسمی مانند کم‌بینایی و نابینایی، کم‌شنوایی و ناشنوایی و بیش‌فعالی یا نارسایی توجه یا خواندن‌پریش هستند نیز جزو کودکان استثنایی به شمار می‌روند.

روان‌شناسی عمومی: در روان‌شناسی عمومی جنبه نظری علم روان‌شناسی و مفاهیم بنیادی مثل یادگیری، حافظه، انگیزش، هیجان، احساس و ادراک مورد بررسی و مطالعه پژوهش قرار می‌گیرد. روان‌شناسی عمومی تنها به کلیات علم روان‌شناسی پرداخته و به طور ویژه به بخشی از جامعه مانند بزهکاران و کودکان استثنایی توجه نمی‌کند.

از آنجا که تشخیص اختلالات روانی کاری سخت و علمی است، داوطلبان رشته روانشناسی باید دارای اعتماد به نفس، روحیه تحقیق، جست‌وجوگری و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی بوده و از قدرت بیان قوی و سلامت کامل بهره‌مند باشند.

  • روان‌شناس آموزشی؛ کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان برای غلبه کردن بر مشکلات آموزشی و روانی خود و در نتیجه پیشرفت کردن در این زمینه‌ها
  • روان‌شناس شغلی (روان‌شناس سازمانی)؛ کمک به شرکت‌ها و سازمان‌ها در بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان
  • روان‌شناس سلامت؛ ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده‌های آنها برای غلبه بر بیماری‌ها
  • روان‌شناس مشاوره‌ای؛ کمک به افراد در حل مشکلات‌شان و تصمیم‌گیری‌ها به خصوص در زمان‌های پراسترس زندگی‌شان
  • روان‌شناس جرم‌شناسی؛ استفاده از تئوری‌های روان‌شناسی در شناسایی جرایم، بازسازی و بهبود مجرمین
  • روان‌شناس بالینی؛ کمک به مراجعانی که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری‌های روانی قرار دارند.
  • روان‌شناس ورزشی؛ کار با افراد، تیم‌ها و سازمان‌ها برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی‌گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان کارشناسی در مراکز دولتی مانند بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان زندان‌ها و کانون اصلاح و تربیت به فعالیت بپردازند، با کلینیک‌های درمان اعتیاد همکاری کرده یا با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی اقدام به تأسیس مهدکودک و مراکز سلامت روان محلی کنند. همچنین کسانی که می‌خواهند بعد از اتمام دروس، مراکز مشاوره عمومی تأسیس کنند، باید مدرک کارشناسی ارشد مشاوره یا روان‌شناسی داشته باشند.

دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا، دانشگاه تبریز، دانشگاه سمنان، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شیراز، دانشگاه تهران و دانشگاه یزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.