معرفی رشته‌ دانشگاهی مهندسی صنایع

0

مهندسی صنایع کاربرد اصول و تکنیک‌هایی برای بهبود، طراحی و نصب سیستم‌هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب است.
برای کاربرد این سیستم‌ها، دانش علوم ریاضی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی و همچنین فنون و تکنیک‌های طراحی مهندسی لازم است. مهندسان صنایع بیشتر درگیر بالا بردن بهره‌وری مدیریت منابع انسانی، روش‌ها و تکنولوژی هستند.

گرایش‌های رشته مهندسی صنایع عبارت است از: بهینه‌سازی سیستم‌ها، سیستم‌های سلامت، مدیریت نوآوری و فناوری، سیستم‌های مالی، مدیریت پروژه، مدل‌سازی سیستم‌های کلان، مدیریت سیستم و بهره‌وری و آینده‌پژوهی

-علاقه و توان علمی خوب در دروسی مثل ریاضی، آمار و فیزیک

-توان حل مسأله، تجزیه و تحلیل مناسب

-ذهن پویا و خلاق

-مهارت‌های ارتباطی خوب و توانایی کار تیمی

-توانایی تحمل فشار کاری

– دقت زیاد و توجه به جزئیات

-توان برنامه‌ریزی و مدیریت زمان

-تسلط به زبان انگلیسی

– آگاهی از به‌روزترین تکنولوژی‌های مهندسی صنایع

-تحلیل و بررسی سیستم‌های موجود

-سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات به همراه کارایی بالا

-توسعه سیستم‌های کنترل مدیریت برای برنامه‌ریزی مالی و تحلیل هزینه‌ها

-پیاده‌سازی روش‌های مختلف برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه‌ها

-آموزش به مدیران، سرپرستان و کارگران در صورت نیاز

-رعایت کلیه اصول ایمنی در کار

مهندسان صنایع، توانایی این را دارند که در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی کار کنند. همینطور به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع توانایی کار در حوزه‌های مدیریتی را هم دارند. مهندس صنایع می‌تواند در شرکت‌ها و صنایع مختلف سمت‌هایی همچون کارشناس صنایع، کارشناس تولید، سرپرست تولید، مدیر تولید، کارشناس کنترل کیفیت، مدیر کنترل کیفیت، مدیر مهندسی، کارشناس برنامه‌ریز تولید و … را داشته باشد.

فارغ التحصیلان صنایع اگر کار آموزش را دوست داشته باشند به خصوص در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) می‌توانند وارد حوزه آموزش و تحقیقات شده  و به عنوان کارشناس و مدیر آموزش در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف کار کنند و یا به عنوان هیأت علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی مشغول به کار شوند.

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه الزهرا، دانشگاه سمنان و دانشگاه فردوسی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.