رفاه شغلی و حس رضایتمندی، در گرو انتخاب رشتۀ صحیح

0

تحصیل در دانشگاه = یادگرفتن و خلاقیت

آیا می‌دانستید که به طور متوسط ۴۰ درصد افرادی که در ایالات متحدۀ آمریکا برای دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، قبل از پایان تحصیلات و کسب مدرک، ترک تحصیل می‌کنند؟! در کشور ما نیز متاسفانه تعدادی از دانشجویان بعد از گذشت یک یا دو سال از زمان ورود به دانشگاه، تحصیل را رها می‌کنند یا بدون هیچ علاقه و انگیزه‌ای دورۀ تحصیلی را طی کرده و در نهایت تنها با یک مدرک تحصیلی و بدون کسب توانمندی‌های لازم، محیط دانشگاهی را ترک می‌کنند. به همین دلیل، شاهد خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان بیکار در مقاطع کاردانی، کارشناسی و حتی کارشناسی‌ارشد هستیم.( رفاه شغلی و حس رضایتمندی، در گرو انتخاب رشتۀ صحیح )

مشکل اینجاست که بسیاری از این افراد تصور می‌کنند که اگر وارد دانشگاه شوند، باید شغل آنها تضمین شده باشد. به خصوص اگر وارد دانشگاه مطرح و بنامی شوند، انتظار دارند که درهای خوشبختی به روی آنها گشوده شود؛ این در حالی است که حتی بهترین دانشگاه‌ها، تنها شرایط و مقدمات لازم را برای تلاش پی‌گیر، فراگیری، رشد خلاقیت و بروز آن فراهم می‌کنند، و این دانشجوست که باید با استقامت و استمرار در مطالعه و به کار بردن قدرت خلاقه‌اش، درک بهتری از خود، جامعه و نیازهای آن داشته باشد تا بتواند فرد مفید و موفقی باشد.

رشتۀ دانشگاهی‌تان را براساس علاقه انتخاب کنید

“مارک البیون” در کتاب خود تحت عنوان «ساختن زندگی و امرار معاش»، می‌گوید: در یک بررسی از فارغ‌التحصیلان دانشکده بازرگانی، سابقه ۱۵۰۰ نفر از سال ۱۹۶۰ تا سال ۱۹۸۰ مورد مطالعه قرار گرفت. در آغاز، فارغ‌التحصیلان به دو گروه تقسیم شدند.

گروه الف، کسانی بودند که می‌خواستند اول پول درآورند تا بعدا هر کار که خواستند بکنند، و گروه ب، شامل کسانی می‌شد که ابتدا به دنبال علاقه واقعی خود بودند و اطمینان داشتند که پول عاقبت به دنبال آن می‌آید. از ۱۵۰۰ فارغ‌التحصیل در مطالعه مورد نظر، کسانی که در گروه الف «اول پول» بودند، ۱۲۴۵ نفر (۸۳ درصد) را تشکیل می‌دادند. گروه ب «اول علاقه واقعی» یعنی خطرپذیرها جمعا ۱۷ درصد یا ۲۵۵ نفر بودند. پس از بیست سال در کل این دو گروه ۱۰۱ نفر میلیونر شده بودند که یک نفر از گروه «الف» و ۱۰۰ نفر دیگر از گروه «ب» بودند!

“استیون ریچاردز کاوی”، سخنران انگیزشی و نویسندۀ کتاب “هفت عادت مردمان مؤثر”، نیز معتقد است که امروزه امنیت، ناشی از شغل یا حمایت و پشتیبانی سایر اشخاص نیست؛ بلکه ناشی از توانایی فرد در برآورده ساختن نیازها و حل مشکلات است، و بر همین اساس، ایدۀ امنیت شغلی به قابلیت استخدام‌پذیری، تغییر کرده است.

بی‌شک، فردی می‌تواند تخصص لازم و توان حل مساله را به دست آورد که توانمندی‌ها و استعدادهایش را بشناسد و به رشتۀ دانشگاهی خود علاقه‌ای قلبی داشته باشد.

از همین رو، این روزها وقت خود را صرف بررسی مطالعۀ رشته‌های دانشگاهی و پرسش از افراد مطلع (فارغ‌التحصیلان رشته‌های دانشگاهی یا دانشجویان سال‌های آخر رشته‌های مختلف) بکنید.

دقت داشته باشید که نه درست است که ذهنتان را به یک یا چند رشتۀ دانشگاهی محدود کنید و فرصت مطالعه و بررسی رشته‌های متعدد و جذاب را که گاه، با وجود ناشناخته بودن، موقعیت شغلی خوبی نیز دارند، از خود بگیرید، و نه صحیح است که فقط بر اساس رتبۀ آزمون سراسری خود، و بدون توجه به توانمندی‌ها، علایق و ویژگی‌های رشتۀ مورد نظر، انتخاب‌هایتان را در فرم انتخاب رشتۀ خود وارد نمایید. 

رفاه شغلی و حس رضایتمندی، در گرو انتخاب رشتۀ صحیح

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.