پذیرش دانشجو، بدون کنکور در دانشگاه دولتی/کنکور ۹۸

0

در سال های اخیر با افزایش ظرفیت تعداد زیادی از رشته محل ها ، برخی از دانشگاه ها اعم از دانشگاه های دولتی روزانه ، نوبت دوم شبانه ) و پردیس های خودگردان در مقاطع کاردانی و کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی کردند که داوطلبان برای تحصیل در رشته های بدون آزمون می بایست در کنکور سراسری شرکت کنند . یکی از تغییرات کنکور ۹۸ تفکیک رشته های بدون آزمون از رشته هایبا آزمون در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری است . از این پس لیست رشته های بدون کنکور سراسری ۹۸ در دفترچه ای مجزا از دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۸ منتشر می شود بنابراین مسیر ثبت نام در رشته های بدون آزمون سراسری ۹۸ از کنکور سراسری جدا شده است و داوطلبان می توانند قبل از ثبت نام کنکور سراسری ، لیست رشته های بر اساس سوابق تحصیلی کنکور ۹۸ را بررسی نمایند . در ادامه این مقاله زمان و نحوه و شرایط و لینک ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ را ارائه داده ایم .

 ثبت نام بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ از طریق سایت sanjesh.org امکان پذیر است . “ ( پذیرش دانشجو، بدون کنکور در دانشگاه دولتی )

 

ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸

داوطلبان پس از دانلود و مطالعه و بررسی دقیق دفترچه بدون کنکور سراسری ۹۸ می توانند شرایط و لیست رشته های بدون کنکور ۹۸ را بررسی کرده و در صورتی که رشته محل های انتخابی و مورد علاقه شان در دفترچه بدون آزمون ارائه شده باشد نیازی به ثبت نام در کنکور ۹۸ را ندارند .پذیرش دانشجو در این رشته ها بر اساس سوابق تحصیلی یعنی معدل کتبی دیپلم داوطلبان است و آزمونی برای پذیرش داوطلبان برگزار نمی شود .مطابق اطلاعیه منتشر شده در روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه در سایت سازمان سنجش ، زمان ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری از ۲۰ اسفند ۹۷ لغایت ۶ شهریور ۹۸ اعلام شد . در نظر داشته باشید در آخرین اطلاعیه سازمان سنجش مهلت ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ ، روز پنجشنبه ۲۸ شهریور ماه اعلام شد . هم اکنون لینک ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری ورودی مهر ۹۸ بر روی سایت سنجش به آدرس sanjesh.org فعال می باشد . برای اطلاع از نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ کلیک کنید .

 

**جهت ورود به سامانه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ کلیک کنید . ***

پذیرش دانشجو، بدون کنکور در دانشگاه دولتی

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸

داوطلبان ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ پیش از ثبت نام لازم است از شرایط و ضوابط ثبت نام اطلاع یابند . شرایط ثبت نام صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری شامل شرایط عمومی و شرایط اختصاصی است .

از مهم ترین شرایط عمومی ثبت نام بدون آزمون سراسری ۹۸ به موارد زیر می توان اشاره کرد :

۱ – اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران

۲ – نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران

۳ – تبعیت دانشجو از قوانین جمهوری اسلامی ایران

۴ – رعایت مقررات دانشگاه

۵ – نداشتن فساد اخلاقی

مهم ترین شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه بدون آزمون سراسری ۹۸ شامل موارد زیر است :

۱ – دارا بودن مدرک دیپلم نظام قدیم ( چهار ساله ) ، دیپلم و پیش دانشگاهی با اخذ حداکثر تاریخ ۹۸/۶/۳۱ ، دیپلم سال دوازدهم ( نظام جدید ) با اخذ حداکثر تاریخ ۹۸/۵/۳۱ و یا کاردانی ( فوق دیپلم ) برای متقاضیان رشته های بدون کنکور مقطع کارشناسی سراسری ۹۸ ضروری است . ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبان مقطع کاردانی ضرورتی ندارد .

۲ – دانشجویان دوره روزانه لازم است تا ۳۱ مرداد ۹۸ انصراف قطعی خود را تسلیم دانشگاه کنند تا مجاز به ثبت نام بدون کنکور سراسری باشند .

۳ – از آنجا که پذیرش داوطلبان صـرفاً براسـاس سـوابق تحصیلی ( معدل کتبی دیپلم ) صورت می پذیرد چنانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی که متقاضی آن می شود متفاوت باشد ، درصد اعمـال معدل کتبی متفاوت خواهد بود .

۴ – عدم پذیرش داوطلبان فنی حرفه ای و کار و دانش نظام قدیم فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی ( فوق دیپلم ) .

۵ – ممانعت از ادامه تحصیل در صورت مغایرت معدل کل و معدل کتبی دیپلم داوطلبان با معدل واقعی مندرج در کارنامه .

 ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ منحصرا اینترنتی می باشد . 

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸

از آنجایی که معدل مقطع قبلی داوطلبان ملاک پذیرش بدون آزمون سراسری است توصیه می کنیم در ثبت اطلاعات خود علی الخصوص معدل خود نهایت دقت را به خرج دهید . پس از اتمام مراحل ثبت نام فرم انتخاب رشته خود را مجددا بررسی کنید و در صورت نیاز به تغییر اطلاعات گزینه ویرایش را انتخاب کنید . در دفترچه بدون کنکور سراسری ۹۸ علاوه بر مقطع کارشناسی تعدادی از رشته ها در مقطع کاردانی نیز به چشم می خورد . در میان لیست رشته های بدون آزمون ارائه شده در دفترچه بدون کنکور سراسری ۹۸ ، برخی از رشته محل های در دوره روزانه ارائه شده است ، در صورتی که داوطلبی در رشته محل روزانه پذیرفته شود می تواند از تحصیل رایگان برخوردار باشد و نیازی به پرداخت شهریه نیست . تحصیل در رشته های بدون کنکور سراسری در دوره های مختلف ارائه شده در دفترچه همانند تحصیل در رشته های با آزمون این دوره ها بوده و داوطلبانی که در دوره های نوبت دوم ( شبانه ) و پردیس خودگردان پذیرفته می شوند لازم است با توجه به دوره پذیرفته شده شهریه نوبت دوم و پردیس خودگردان را پرداخت نمایندبنابراین تفاوتی بین شهریه داوطلبانی که از طریق کنکور وارد دانشگاه می شوند با داوطلبانی که بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند نیست . زمان شروع تحصیل داوطلبان رشته های بر اساس سوابق تحصیلی سراسری ۹۸ همزمان با سایر داوطلبان و از مهر ماه خواهد بود و همچنین نحوه پذیرش ( بدون کنکور یا با کنکور ) دانشجویان در مدرک اعطایی در زمان فارغ التحصیلی درج نخواهد شد .

 

از آنجایی که امسال اولین سالی است که ثبت نام رشته های بر اساس سوابق تحصیلی به صورت جداگانه از کنکور سراسری انجام می شود بنابراین طبق اطلاعیه سازمان سنجش نحوه ثبت نام بدون آزمون سراسری ۹۸ اعم از سایت ، هزینه ، شرایط و مدارک در دفترچه ثبت نام منتشر شد . علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۹۸ که در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پردیس خودگردان و دانشگاه های پیام نور ،غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد ارائه می شود می بایست در بازه زمانی اعلام شده توسط این مرکز به سایت ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ مراجعه کرده و مراحل ثبت نام خود را با دقت انجام دهند . مرحله اول ثبت نام و انتخاب رشته به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود و مرحله ثبت نام نهایی مختص پذیرفته شدگان پس از اعلام نتایج و به صورت حضوری در دانشگاه انجام می شود . هم اکنون لینک ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری ورودی مهر ۹۸ بر روی سایت سنجش به آدرس sanjesh.org فعال می باشد . در مرحله ی بعد متقاضیان می بایست مدارک خود را مستقیما به سازمان سنجش ارسال نمایند . جهت آگاهی بیش تر داوطلبان جزئیات و نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری ۹۸ که در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۹۷ منتشر شد ، درج شده است . از این رو متقاضیان می بایست تمامی جزئیات دفترچه ثبت نام را با دقت مطالعه کرده و با توجه به نکات مندرج در این دفترچه فرم ثبت نام اینترنتی را تکمیل نمایند . در ادامه نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ را شرح می دهیم .

 مرحله اول ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ به صورت اینترنتی و ثبت نام نهایی و پرداخت هزینه ثبت نام به صورت حضوری می باشد . 

 

مراحل ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸

 

طبق سال های گذشته نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ به طور خلاصه در چند مرحله که در ادامه آورده ایم بود :
۱ – مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org
۲ – دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام رشته های بدون آزمون ۹۸ و بررسی رشته های ارائه شده
۳ – آماده نمودن مدارک ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸
۴ – ثبت اطلاعات درخواستی و انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل انتخابی
۵ – دریافت شماره پرونده ۷ رقمی و کد رهگیری ۱۶ رقمی
۶ – آپلود ( بارگذاری ) و ارسال مدارک به سایت سازمان سنجش در تاریخ ۷ و ۸ شهریور ۹۸
۷ – مراجعه حضوری به دانشگاه مورد نظر ( بعد از اعلام نتایج بدون کنکور ۹۸ و در صورت قبولی )
۸ – ارائه تعهد به دانشگاه مبنی بر ثبت نام و تحصیل در یک رشته محل
۹ – پرداخت هزینه ثبت نام در محل ثبت نام

 

<<<مرحله اول ثبت نام بدون کنکور سراسری ۹۸ به صورت اینترنتی می باشد .>>>

 

پذیرش دانشجو، بدون کنکور در دانشگاه دولتی
 

نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری مهر ۹۸

متقاضیان ثبت نام بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ می بایست لیست رشته های ارائه شده در دفترچه را به دقت بررسی نموده و در صورتی که رشته های مورد علاقه خود را در این دفترچه یافتند ، مدارک خود را به سایت سازمان سنجش ارسال نمایند . داوطلبان باید به سایت ثبت نام بدون کنکور ۹۸ به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و مدارک خود را در این سایت آپلود ( بارگذاری ) نمایند و با ثبت نام و انتخاب حداکثر ۱۰۰ رشته محل علاقه مندی خود را به سازمان سنجش اعلام کنند . در صورتی که ثبت نام تان با موفقیت انجام شود در پایان سیستم به شما شماره پرونده ۷ رقمی و کد رهگیری ۱۶ رقمی می دهد که لازم است تا زمان اعلام نتایج نزد خود نگه دارید . توصیه می کنیم از شماره پرونده و کد رهگیری دریافتی پرینت تهیه نمایید . داوطلبان می توانند مطابق مزاحل زیر عمل نمایند :

 

۱- وارد سایت سنجش به آدرس sanjesh.org شوید و از قسمت رنگی بالای صفحه سمت راست گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید . با انتخاب این گزینه صفحه زیر باز می شود که لازم است گزینه “سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال ۱۳۹۸” را انتخاب نمایید .

 

۲ – در مرحله بعد وارد سامانه ثبت نام بدون کنکور سراسری مهر ۹۸ می شوید . برای ثبت نام باید مطابق تصویر زیر گزینه ” ثبت نام جدید ” را کلیک کنید .

 

۳ – در این صفحه سه گزینه ” ثبت نام جدید ” ، ” ویرایش ثبت نام ” و ” مشاهده اطلاعات ثبت نامی ” وجود دارد که دو گزینه آخر غیر فعال اند و بعد از تکمیل فرآیند ثبت نام فعال می شود .

 

۴ – در این مرحله هر داوطلب می بایست عکس خود را با مشخصات ذکر شده در سمت چپ صفحه طبق مراحل مشخص شده در تصویر ، بار گذاری نماید . طبق تصویر باید برای بارگذاری عکس گزینه ” choose file ” را انتخاب کرده و عکس خود را اتخاب کنید ( پیکان شماره ۱ ) . سپس گزینه ارسال عکس را انتخاب کنید ( پیکان شماره ۲ ) . در صورتی که عکس شما مشخصات گفته شده را داشته باشد در قسمت جایگاه عکس نمایش داده می شود (پیکان شماره ۳ ) و در پایان گزینه ” تایید و ادامه ” را کلیک کرده تا وارد مرحله بعد شوید ( پیکان شماره ۴ ) .

 

۵ – صفحه ای که باز می شود شامل سوالاتی است که لازم است داوطلبان آنها را تکمیل نمایند . سوالات ۱ تا ۹ شامل اطلاعات فردی و شناسنامه ای است .

 

سوالات ۱۰ تا ۲۴ مربوط به سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی است .

 

سوالات ۲۵ تا ۲۷ مربوط به سهمیه داوطلبان است .

 

سوالات ۲۸ تا ۳۳ در مورد وضعیت سلامت جسمانی ، اتباع غیر ایرانی وضعیت اشتغال ( تحصیلی ، فارغ التحصیل ، کارمند رسمی یا پیمانی ) می باشد .

سوالات ۳۴ تا ۴۱ در مورد آدرس محل سکونت و شماره تلفن و شماره موبایل است .

 

در ادامه هر داوطلبی مجاز به انتخاب ۱۰۰ کد رشته محل از دوره های مختلف دانشگاه های سراسری ارائه برای مهر ۹۸ است . داوطلبان می توانند از گزینه ” جستجوی کد رشته محل ” برای پیدا کردن کد رشته های مورد علاقه و انتخابی خود استفاده کنند ( پیکان شماره ۱ ) . پس از ثبت کد رشته های مورد علاقه خود گزینه ” تایید ” را کلیک نمایید ( پیکان شماره ۲ ) .

 

۶ – در آخر در صورتی که اطلاعات خود را به درستی ثبت کرده باشید فرم ثبت نام که شامل شماره پرونده و کد رهگیری در بالای این فرم است نمایش داده می شود که توصیه می کنیم از آن پرینت تهیه نمایید .

 

داوطلبان برای ارسال مدارک خود به سازمان سنجش از طریق سایت sanjesh.org در تاریخ ۷ و ۸ شهریور ۹۸ باید اقدام نمایند .

پذیرش دانشجو، بدون کنکور در دانشگاه دولتی

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.