۱۰ راهکار برای والدین در کمک به نوشتن تکالیف مدرسه

0

انجام تکالیف مدرسه، همواره یکی از پرچالش‌ترین مسائل بین کودکان و والدین بوده است. این مسئله در سال‌های اولیه مدرسه پررنگ‌تر است؛ زیرا کودکی که تابه‌حال مقید به انجام روزانه کاری نبوده و کاری جز بازی و سرگرمی نداشته، به یکباره باید روزانه زمانی را برای انجام کاری که به نظر خسته‌کننده می‌رسد، صرف کند.

تحقیقات همچنان نشان داده است دانش‌آموزانی که والدین‌شان در انجام تکالیف به‌طور فعال مشارکت دارند، در مدرسه موفق‌تر هستند.

البته کمک کردن در انجام تکالیف مدرسه به معنی گذراندن ساعت‌ها پشت میز مطالعه نیست. والدین می‌توانند کمک و حمایت خود را با مطالعه و مهارت‌های سازمان‌دهی‌شان نشان دهند، مثل توضیح دادن آسان‌تر یک مسئله با میانبر یا حتی با تشویق کردن کودکان‌شان برای استراحت کردن پس از انجام زمان استاندارد درس خواندن. این کار باعث می‌شود تا خود والدین نیز نکات و مسائل جدیدی بیاموزند.

۱۰ راهکار برای والدین:

  • معلم کودک خود را بشناسید و بدانید که او به دنبال چه نکاتی در تکالیف است؛ در جلسات مدرسه و خصوصا آن جلساتی که با حضور مشترک والدین و معلمان است حضور پیدا کنید تا معلم فرزند خود را ملاقات کنید. از اصول مد نظر آن‌ها برای انجام تکالیف مدرسه و آن‌چیزی که شما می‌توانید انجام دهید، جویا شوید.
  • یک منطقه دوستانه برای انجام تکالیف آماده کنید؛ مطمئن شوید که کودک‌تان جای مشخصی که نور مناسبی دارد، برای مطالعه انتخاب کرده است. ابزاری از قبیل دفتر و کاغذ، مداد، چسب، قیچی و… برای او فراهم کنید.
  • یک برنامه منظم برای مطالعه بنویسید؛ تعدادی از بچه‌ها، پس از خوردن عصرانه عملکرد بهتری برای مطالعه دارند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا پس از صرف شام (ابتدای شب و حدود ساعت ۱۹) آغاز به درس خواندن کنند. فرقی نمی‌کند فرزند شما چه ساعتی را برای درس خواندن و انجام تکالیف در نظر می‌گیرد. این مسئله به عادت و سبک زندگی خانواده شما بستگی دارد، اما آنچه اهمیت دارد این است که طبق برنامه و نظمی که برای آنها طراحی کرده‌اید، پیش بروید.
راهکار برای والدین در انجام تکالیف
۱۰ راهکار برای والدین در کمک به نوشتن تکالیف مدرسه
  • به کودکان خود برای نوشتن برنامه کمک کنید؛ زمانی که فرزندتان برای روز بعد تکالیف زیادی دارد یا زمانی که وظیفه سنگینی به عهده اوست، او را تشویق کنید تا کارهایش را به قسمت‌های قابل انجام کوچک‌تر تقسیم کند. اگر لازم است یک برنامه زمانی برای آن روز تنظیم کنید تا پس از هر ۱ ساعت انجام تکالیف، ۱۵دقیقه استراحت کند.
  • هنگام انجام تکالیف، استفاده از برخی رسانه‌ها را برای آنها محدود کنید؛ یعنی زمانی که فرزندتان در حال انجام تکالیف مدرسه‌اش است، نباید تلویزیون تماشا کند، نباید با صدای بلند موسیقی گوش کند یا مشغول کار کردن با موبایل باشد. (البته گاهی تماس تلفنی با یک همکلاسی که درباره درس باشد، می‌تواند موثر واقع شود.)
  • مطمئن شوید که کودک‌تان خودش کارهایش را انجام می‌دهد؛ همان‌طور که می‌دانید اگر فرزندتان خودش تکالیفش را انجام ندهد، مشکلاتش در آموختن آن درس مشخص نمی‌شود و نهایتا درس را فرا نخواهد گرفت. ممکن است استدلال فرزندتان این باشد که: «این درس آسان است و اگر خودم هم تکالیفش را ننویسم باز آن درس را یاد گرفته‌ام.» اما شما باید وادارشان کنید تا تمام تکالیفش را خودش انجام دهد. اهمیت این نکته زمانی مشخص می‌شود که یادآوری کنیم حتی آسان‌ترین مطالب نیز لازم است تا به خوبی یاد گرفته شود تا پایه درسی کودک شما تقویت شود.
انجام تکالیف مدرسه
انجام تکالیف مدرسه
  • مشوق و رصدکننده باشید؛ درباره تکالیف، امتحانات کلاسی و امتحانات ترم کودک‌تان سوال کنید. بررسی کنید و ببینید آیا مشق‌‌هایش را کامل نوشته است؟ به آنها بگویید که اگر سوال و یا نگرانی‌ای وجود دارد، شما آماده هستید تا پاسخ دهید.
  • برای فرزند خود یک الگوی نمونه باشید؛ تابه‌حال دیده‌اید فرزندتان پول توجیبی‌اش را مدیریت کند یا کتابی مطالعه کند؟ کودکان بیشتر از آنکه به حرف‌های شما گوش کنند، به آنچه از شما می‌بینند، دقت می‌کنند. جمله «کودکان می‌بینند، کودکان یاد می‌گیرند» دقیقا بیانگر این مسئله است.
  • کارهای خوب و موثر آن‌ها را تحسین کنید؛ کارهای خوب و موفقیت‌های تحصیلی (مثلا کارنامه) فرزندتان را روی درِ یخچال بچسبانید.
  • اگر فرزند شما در انجام تکالیف، مشکل دنباله‌داری* دارد، لازم است برای حل آن به‌ کمک‌شان بشتابید. مشکل او را با معلمش در میان بگذارید، ممکن است دید برخی از بچه‌ها نسبت به تخته در کلاس مشکل داشته و به عینک طبی نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است به یک ارزیابی برای اختلال یادگیری به توجه و تمرکز نیاز داشته باشند.
راهکار برای والدین در انجام تکالیف
راهکار برای والدین در انجام تکالیف

*منظور از مشکل ادامه دار یا continuing problems، مشکلاتی هستند که بیش از سه یا چهار بار (خصوصا دفعات متوالی) اتفاق می‌افتند و مانع توجه و تمرکز دانش‌آموز می‌شوند. از جمله این موارد می‌تونیم به اختلال تمرکز و یادگیری، بیش‌فعالی اشاره کنیم.

 

منبع: KidHealth

 

خرید ملزومات مدرسه با تخفیف‌های ویژه از گاج مارکت

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.