سالروز چارلز‌ داروین، دانشمند دیوانۀ‌ حشرات

برای بسیاری از ما نام چارلز داروین مترادف نظریه فرگشت و انتخاب طبیعی است. نظریاتی که با طوفان مجادلات همراه بود. دویست و دهمین سالروز این دانشمند بهانه‌ای بود تا بیشتر با او آشنا شویم.

0

چارلز رابرت داروین زمین‌شناس و زیست‌شناس انگلیسی در خانواده‌ا‌ی علمی و ثروتمند به دنیا آمد. پدرش دکتر رابرت داروین یک پزشک و پد‌ربزرگش دکتر اراسموس داروین نیز گیاه شناسی مشهور بود؛ همین امر سبب برانگیختن روحیه علمی و جستجوگری در شخصیت داروین شده بود. داروین تحت تاثیر آموزش‌های پدرش برای فراگیری علم پزشکی وارد دانشگاه ادینبرو شد اما خشونت عملیات جراحی باعث شد که آموختن پزشکی را رها کند. داروین مجددا به اصرار پدرش و برای فراگیری علوم دینی وارد کالج مسیح دانشگاه کمبریج شد و در زمینه الهیات، فلسفه و تاریخ طبیعی به مطالعه پرداخت.

داروین باتوجه به علاقه‌ای که به مباحث زیست‌‌شناسی و جانورشناسی داشت با پروفسور گیاه‌شناسی جان استیونز هنسلو آشنا شد. علاقه‌ی وی به گونه‌های مختلف حشرات و گیاهان به حدی بود که بین دوستان و اطرافیان به مرد “عاشق و دیوانه حشرات و سوسک‌ها” مشهور شده بود .داروین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گونه ها و تنوع گیاهان و جانوران به سفر علمی ۵ ساله در اطراف جهان رفت. داروین در طول این سفر گونه‌های متنوعی از جمله پرندگان، گیاهان و فسیل ها را مورد بررسی قرار داده و جمع آوری نمود. وی از طریق این تحقیقات امکان این را داشت که به صورت عملی و ملموس دانسته‌های خود را گسترش دهد و نتایج آن‌ها را به صورت نظریات علمی در کتاب‌ها و مقالات خود منتشر کرد.

داروین یکی از مهم‌ترین دانشمندان قرن نوزدهم بود که نظریات علمی او تاثیرات بسزایی در علوم زیست‌شناسی، تاریخ طبیعی و غیره داشته است.

برخی ار مقالات و کتاب‌های داروین:

  • منشا گونه‌ها
  • تبار انسان و انتخاب طبیعی
  • توانایی حرکت در گیاهان
  • ساختار و گستره صخره‌های مرجانی
  • گیاهان حشره‌خوار

برجسته‌ترین تئوری داروین، تئوری تکامل از طریق انتخاب طبیعی است که نخستین بار در کتاب منشا گونه‌ها مطرح شد. تکامل به‌واسطه‌ی انتخاب طبیعی یکی از بهترین تئوری‌های تاریخ علم است که توسط شواهد معتبر مختلفی حمایت می‌شود.

۲ نکته مهم این تئوری:

  • تمام اشکال حیات روی زمین با هم مرتبط هستند.
  • این تنوع در حیات حاصل تغییر جمعیت‌ها توسط انتخاب طبیعی است. جایی که برخی صفات در بعضی محیط‌ها مطلوب‌تر از دیگر صفات هستند.

بسیاری براین باورند که نظریه داروین توسط بیشتر دانشمندان امروزی رد شده است، اما حقیقت این است که نمی‌توان ادعا کرد ایده‌ی داروین رد شده‌است. تنها می‌توان گفت بر اساس اطلاعاتی که حاصل علم جدید است، اصلاحاتی در آن اعمال شده است. به طور مثال در این تئوری، تکامل به‌طور کلی دارای حرکتی آهسته و عمدی است اما امروزه ثابت شده که در برخی شرایط تکامل می‌تواند نسبتا سریع نیز اتفاق بیفتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.