معرفی رشته‌ دانشگاهی پزشکی

0

از زبان رتبه برتر تجربی سال ۹۶ – آقای محمدرضا حمیدی

بقراط پزشک یونان باستان که ملقب به پدر علم پزشکی است، جزء کسانی بود که پزشکی را به عنوان یک علم جداگانه مطرح نمود. از رهروان رشته پزشکی می‌توان به ابوعلی‌سینا و رازی اشاره کرد. از زمان رنسانس به بعد در سراسر کشورهای متمدن، سازمان‌های پزشکی شکل گرفت و برای این سازمان‌ها، مراکز و ساختمان‌هایی که امروزه به آن بیمارستان گفته می‌شود، اختصاص داده شد. این رشته که با نام رشته پزشکی حرفه‌ای  یا همان پزشکی عمومی در ایران مطرح شده، مدت تحصیل در آن ۷ سال است. دوره این رشته در شیوه نوین شش سال و نیم شده که شامل چهار دوره طبق زیر است: ۱- علوم پایه ۲- فیزیوپاتولوژی ۳- کارآموزی بالینی ۴- کارورزی بالینی.
جشن روپوش سفید و ادای سوگند بقراط در آخر دوره فیزیوپات گرفته می‌شود که از آن به بعد به طور رسمی لقب دکتر قبل از نام دانشجو خواهد آمد.

مقطع علوم پایه: دو سال و نیم طول می‌کشد که در این مدت دروسی مثل آناتومی، فیزیولوژی بافت، جنین‌شناسی و درس سختی مثل بیوشیمی، انگل و میکروب‌شناسی و نرولوژی گذرانده می‌شود. بعد از این مقطع دانشجویان باید آزمون علوم پایه بدهند که در صورت قبولی وارد مقطع بعدی می‌شوند.

مقطع فیزیوپاتولوژی: طول این مقطع یک سال است. در این مقطع باید با ساز و کار بیماری‌ها و نشانه‌های آن آشنا شوید و درس حجیم و سخت فارماکولوژی(داروشناسی) را هم بگذرانید. در این مقطع طب داخلی نیز تدریس می‌شود. در انتهای این دوره جشن شیرین روپوش سفید برگزار می‌شود و دانشجویان سوگندنامه بقراط می‌خوانند و ملبس به لباس زیبای پزشکی می‌شوند.

مقطع استیجری: مدت این دوره دو سال است. در این دوره دانشجو به لفظ دکتر نام برده می‌شود و هر روز در بیمارستان حضور دارد و سیر approach به بیماری‌ها را نظاره‌گر است. دانشجویان در این دوره یک‌ سری کارهای عملی که در دوره skill lab به آنها آموزش داده می‌شود، در بیمارستان انجام می‌دهند. شرح حال بیمار را می‌گیرند و نحوه ارتباط سینماتیک با بیمار را فرا می‌گیرند. در این حین باید درس‌های مربوط به هر بخش را خودشان بخوانند.در انتهای این دوره امتحان مهم پره انترنی را می‌دهند که بعد از قبولی وارد مرحله اینترنی می‌شوند.

مقطع اینترنی: این دوره یک‌ سال و نیم است و شما به عنوان پزشک کاردرمانی درمان بیمار را با همیاری اتندها و رزیدنت‌ها انجام می‌دهید و مهر پزشکی دارید. در این مقطع بار بیمارستان را به دوش می‌کشید و از اینجاست که کشیش (سخت‌ترین مقطع پزشکی) شروع می‌شود.

راه‌های مختلفی برای ورود به این رشته وجود دارد که مهم‌ترین روش آن آزمون سراسری یا همان کنکور سراسری تجربی است. با وضعیت حاضر که حدود ۶۰۰ هزار نفر داوطلب رشته تجربی هستند، قبولی در این رشته کمی سخت است.
راه دیگر داشتن مدال المپیاد علمی کشوری است.
روش گرفتن این مدال به این صورت است که دانش‌آموزان سال دوم دبیرستان به بالا می‌توانند در المپیاد زیست شرکت کرده و به مرحله آخر که کشوری است، برسند و یکی از مدال‌های طلا، نقره و یا برنز را بگیرند.
البته این افراد نیز باید در کنکور سراسری شرکت کنند و بعد از اعلام نتایج از مزیت مدال خود برای بالاتر شدن درصد قبولی‌شان در این رشته استفاده کنند.

 

تحمل استرس زیاد و خودمحور بودن در یادگیری؛ یعنی اینکه شخص دانشجو برای فراگیری درس‌ها خودش اقدام کند و وقت بگذارد؛ زیرا از مرحله فیزیوپات به بعد دیگر به‌جز یک سری کلاس‌های آموزشی محدود، کلاسی برگزار نمی‌شود و وظیفه یادگرفتن درس به عهده خود دانشجو است.

از وظایف پزشک نسبت به بیماری که به او مراجعه کرده، این است که شرح حالی از بیمار بپرسد و سپس علائم ظاهری بیمار را مورد معاینه فیزیکی قرار دهد و فهرستی از مشکل‌های بیمار تهیه کند و در صورت لزوم به بررسی‌های دیگر مانند آزمایش، تصویربرداری و … بپردازد. در آخر بعد از تشخیص نوع بیماری، نسبت به درمان آن اقدام کند. پزشک وظایف زیادی دارد ولی مهم‌ترین اصل کمک به حفظ سلامت افراد و بالا بردن سطح آن در جامعه است.

رشته پزشکی بازار کار خوبی دارد، هر پزشک عمومی می‌تواند بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری، در رشته‌های تخصصی‌ای که در داخل کشور ارائه می‌شود، ادامه تحصیل دهد و بعد از چند سال تحصیل در یکی از رشته‌های تخصصی عنوان و مدرک متخصص آن رشته را دریافت کند. بعد از آن هر متخصص با گذراندن دو تا سه سال تحصیل در همان رشته به عنوان فوق تخصص زیر گروه آن رشته تخصصی شناخته می‌شود. مدرک دکترای ناپیوسته یا همان PHD در رشته‌های علوم پایه پزشکی است که فعالیت‌های افراد دارای این مدرک از نوع فعالیت دانشگاهی، تحقیقی و تدریس بوده و غالبا غیر بالینی است که البته با گرفتن تخصص در این رشته می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید.

تقریبا همه مراکز استان‌ها دانشگاه پزشکی دارند. طبق آمار جدید سه دانشگاه در این زمینه رتبه برتر دارند که عبارتند از: دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه مشهد.
ناگفته نماند دانشگاه‌های شیراز و اصفهان نیز در این رشته عملکرد خوبی دارند.

به‌جز رشته‌هایی مثل مامایی و زنان و زایمان که اغلب خانم‌ها به سراغ آن می‌روند، بقیه رشته‌ها مشترک است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.