معرفی رشته دانشگاهی دندان‌پزشکی

0

دندان‌پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد؛ به همین دلیل شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت. در گذشته دندان‌پزشکی را با دندان‌سازی یکی می‌دانستند، اما امروزه دندان‌سازی بخشی از دندان‌پزشکی است. دانشجویان در این رشته در طول دوره تحصیل با روش ساخت انواع دندان‌های مصنوعی آشنا می‌شوند و در مطب دندان‌پزشکان به‌عنوان دستیار مشغول کار می‌شوند. فارغ‌التحصیل رشته دندان‌پزشکی علاوه بر داشتن مهارت بالا، فن و تکنیک مورد نیاز برای درمان بیماری‌های دهان و دندان، باید علم لازم برای این کار را داشته باشد و بر دروس دوره تحصیل تسلط داشته باشد، در غیر این صورت با یک دندان‌ساز تفاوتی نخواهد داشت؛ چرا که تنها کار عملی روی دندان را فرا گرفته و از علم پزشکی بی‌بهره است. با پیشرفت علم، در رشته دندان‌پزشکی علاوه بر درمان بیماری‌های دهان و دندان به مواردی همچون حفظ زیبایی از طریق اقدامات ترمیمی و ارتودنسی نیز پرداخته شده است.دانش دندان‌پزشکی بدون شک از کهن‌ترین دستاوردهای بشری است.
آگاهی ما از دانش‌ دندان‌پزشکی در دوران پیش از اسلام اندک است. به طور کلی بیشتر درمان‌های دندان‌پزشکی در دوران باستان ایران به پایه کشیدن دندان و شکستن تاج بوده تا درمانگر بتواند درد دندان را تسکین دهد.
تجربه سیصد ساله دانشگاه جندی شاپور (که در دوران ساسانیان تأسیس شده بود) زمینه‌ساز شکوفایی دانش دندان‌پزشک مربوط به دوران پس از اسلام بود.

دانشگاه جندی شاپور
دانشگاه جندی شاپور

دین اسلام که دستوراتی در زمینه بهداشت دهان و دندان دارد، مسلمانان را به مسواک زدن و پاک نگه‌داشتن دندان‌ها تشویق می‌کند. پیشرفت زیاد علم دندان‌پزشکی پس از اسلام در ایران مدیون دانشمندان و پزشکان ایرانی از جمله علی‌بن ربن طبری، محمد زکریای رازی، علی‌بن عباس مجوسی اهوازی ارجائی، ابن‌سینا، سیداسماعیل گرگانی و سایرین است.

تسلط نداشتن بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقوله‌های علمی دور می‌کند و صرفا به او توانایی انجام کارهای عملی این رشته را می‌دهد.
هر آنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد  به رشته دندان‌پزشکی ارتباط دارد، مخصوصا دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندان‌پزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند. همچنین دانشجویان این رشته باید  دست‌هایی ماهر و توانمند داشته باشند؛ چراکه بسیاری از کارهای دندان‌پزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دست‌هایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به بهترین شکل کارهای ظریف دندان‌پزشکی را انجام داد.

– ویزیت اولیه و دادن مشاوره‌های لازم به بیماران
– دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می‌ترسند.
– استفاده از روش‌های مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
– عکس‌برداری در صورت لزوم
– درمان‌های دندان‌پزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی، روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و …

درآمد دندان‌پزشک با توجه به محل و شرایط کار متفاوت است. آنهایی که در بخش دولتی کار می‌کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می‌کنند. آنهایی که در کلینیک‌های خصوصی کار می‌کنند، درآمد بالاتری دارند. در کلینیک‌ها معمولا روال بدین صورت است که دندان‌پزشک یک حقوق ثابت دریافت کرده و به ازای هر بیمار نیز درصدی به‌عنوان حق‌العمل می‌گیرد.
دندان‌پزشکان مستقل که دارای مطب شخصی هستند، با توجه به برخی عوامل از جمله مهارت و تخصص، میزان فعالیت و درآمدهای متفاوتی دارند. البته یک دندان‌پزشک خوب در مطب شخصی درآمد بالاتری نسبت به کار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی دارد.
در کنار این موارد باید توجه داشت که هزینه تأسیس و راه‌اندازی مطب دندان‌پزشکی که شامل هزینه‌های خرید تجهیزات، وسایل و مواد دندانپزشکی به‌علاوه خرید یا اجاره مکانی مناسب برای مطب بوده، نسبتا بالا است. اما در صورت موفقیت و داشتن تعداد زیاد بیمار، این هزینه‌ها در مدت کم جبران شده و به سوددهی می‌رسد.

تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی در ایران به ۶۰ واحد رسیده است. برترین دانشگاه‌های دندان به‌ترتیب زیر است:

دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه کرمان، دانشگاه مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز، دانشگاه شاهد شهید صدوقی یزد، دانشگاه همدان، دانشگاه ارتش بابل، دانشگاه زاهدان، دانشگاه قزوین، دانشگاه رفسنجان، دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، دانشگاه گیلان، دانشگاه مازندران، دانشگاه کرمان و دانشگاه گلستان.

کاهش انگیزه دانش‌آموزان پسر برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های کشور موجب شده است که نسبت دانشجویان پسر به دختر در برخی رشته‌های تحصیلی کاهش یابد. ممکن است گاهی خانم‌ها در مقابل بیمارها حوصله بیشتری داشته باشند، اما دلیل بر این نیست که بگوییم دخترها در این رشته موفق‌تر هستند یا برعکس.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.