اوریگامی چیست؟

0

اوریگامی نام خود را از کلمه‌ی ژاپنی که”ori” به معنای تاکردن و “gami” تغییر یافتهٔ کلمهٔ “kami” به معنای کاغذ است، می‌گیرد.

اوریگامی هنری است که در آن خوب دیدن، تمرکز ذهن و بکارگیری ظرافت دستان بسیار مهم و مورد توجه است. هدف این هنر خلق طرح‌های جالب با کاغذ به کمک تاهای هندسی است و به نوعی پرورش و هماهنگی ذهن و دست می باشد.

اوریگامی‌های سنتی به این شکل بودند که آن‌ها را با تا کردن کاغذی مربع شکل می‌ساختند که معمولاً یک طرف آن رنگی بود و در این روش از هیچ‌گونه برش، علامت‌گذاری یا چسب استفاده نمی‌شد.

زمان تولد اولین اوریگامی به صورت دقیق مشخص نیست، ولی به صورت امروزی می‌توان اولین رد پای آن را در سال‌های ۱۶۹۰ میلادی پیدا کرد. یعنی درست هم‌زمان با پیدایش و توسعه صنعت کاغذسازی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، چین و ژاپن.

گروهی معتقدند که اولین بار خم کردن کاغذ در چین متداول شده‌است. استفاده از ماکت‌های کاغذی خانه، برای سوزاندن در مراسم تدفین از دلیل این ادعا است. اما شکی نیست که این ژاپنی‌ها بودند که هنر خم کردن کاغذ را کمال بخشیدند و به عبارتی از آن خود ساختند.

کاربرد:

اوریگامی در ابتدای پیدایش بیشتر کاربرد تزیینی و مصرفی داشت. به طوریکه در فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف برای هدیه به راهبان به صورت گل‌های زیبا مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
همچنین استفاده از آن به عنوان یادبود در مراسم مذهبی از جمله مراسم تطهیر کاربرد گسترده‌ای داشت.
بعد از مدتی استفاده از اوریگامی در معاشرت های اجتماعی رواج پیدا کرد. به طوریکه برای تزیین هدیه‌ها در مراسم عروسی و یا تهیه یادبود در مراسم تدفین مورد استفاده قرار می‌گرفت. تهیه پروانه‌های نر و ماده یکی از بارزترین جلوه‌های استفاده از آن در مراسم جشن ازدواج میان ژاپنی‌ها می‌باشد.

به مرور زمان که قیمت کاغذ کاهش پیدا کرد، مردم عادی نیز به ساخت اوریگامی به عنوان کادو و هدیه روی آوردند.

امروزه نیز به دلیل استفاده از کاغذهای قابل بازیافت در ایجاد انواع اوریگامی، از آن به عنوان نماد محیط زیست یاد می‌شود. همچنین کاربرد آن در کیهان‌شناسی، ریاضیات و مهندسی نیز در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. طراحی بروشور نیز یکی از کاربردهای خلاقانه از این هنر است.

 

ویدئوهای خلاقیت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.